محمود زمانی روز یکشنبه در دیدار با اعضای انجمن معدن‌داران تکاب با بیان اینکه تکاب یکی از قطب‌های اصلی فعالیت‌های معدنی در کشور است، افزود: معادن تکاب ظرفیت ایجاد اشتغال برای جوانان را دارد و باید با برنامه‌ریزی اصولی و نگاهی معطوف به صنعت و جلوگیری از خام فروشی مواد، صنایع وابسته به معادن سنگ با هدف اشتغال‌زایی در این شهرستان راه‌اندازی شود.

وی اظهار داشت: معادن فعال سنگ در این شهرستان به خوبی می‌توانند بسترهای لازم برای ایجاد اشتغال را فراهم کرده و با ایجاد کارگاه‌ها و کارخانه‌های وابسته و صنایع تبدیلی و جانبی از خام‌فروشی مواد معدنی جلوگیری کرده و به دنبال رونق اقتصادی در منطقه باشند.

وی بیان کرد: ایجاد صنایع پایین‌دستی در بخش‌های مختلف معادن، کشاورزی و دامداری از مهمترین راهکارهای توسعه و ایجاد اشتغال در این شهرستان به‌شمار می‌رود که در برنامه آمایش سرزمینی نیز لحاظ شده است.

«زمانی»، ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن تکاب در جمع ۳۱ شهرستان پایلوت توسعه در کشور، استفاده از ظرفیت‌های معدنی در رونق اقتصادی و راه‌اندازی صنایع پایین‌دست معادن می‌تواند به روند توسعه این شهرستان شتاب بخشد.

وی با بیان اینکه معدن‌داران به حل مشکلات روستاها اهتمام جدی داشته باشند، افزود: سازوکاری فراهم شده تا مسایل مربوط به معدن‌داران و اهالی روستاها و اداره‌ها در کمیته حل اختلاف شهرستان تکاب مطرح، بررسی و رفع شود.

فرماندار تکاب با اشاره به ضرورت نظارت بر فعالیت‌های معدنی نیز گفت: معادن از ظرفیت تجهیزات و امکانات خود در فرآیند مدیریت بحران در این شهرستان باید به شکل بهینه‌ای استفاده کنند.

تکاب از شهرهای کوهستانی جنوب آذربایجان‌غربی است و به دلیل داشتن ۲ معدن بزرگ طلا و ۳۰ معدن سنگ یکی از قطب‌های اصلی معدن در کشور است و هم‌اینک بیش از ۲ هزار نفر در بخش معادن و صنایع معدنی این شهرستان از جمله سه واحد بزرگ تولید و استحصال طلا در مناطق «زرشوران» و «آق‌دره» مشغول‌ به‌کار هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.