در گفت و گو با جی پلاس؛

چرا شاخص بورس امروز 23 مرداد منفی شد؟/ رقم معاملات بازار بورس به 9 هزار میلیارد تومان رسید

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 23 مرداد با افت 3 هزار 797 واحدی به رقم یک میلیون و 480 هزار و 830 رسید.

لینک کوتاه کپی شد

گروه اقتصاد و درآمد جی پلاس: افت شاخص کل بورس در اولین روز هفته/ یک کارشناس بازار سرمایه: وضعیت خوبی به لحاظ نقدینگی برقرار است

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 23 مرداد با افت 3 هزار 797 واحدی به رقم یک میلیون و 480 هزار و 830 رسید.

شاخص کل بازار بورس اگرچه در هفته گذشته با رشد همراه بود اما در پایان معاملات امروز شنبه 23 مرداد به عنوان اولین روز کاری در هفته جدید خود با افت 3 هزار و 797 واحدی  در ارتفاع یک میلیون و 480 هزار و 830 واحدی قرار گرفت.

و اما شاخص کل (هم‌وزن) برخلاف شاخص کل افتی نکرد و همانند هفته گذشته با رشد همراه بود و به رقم 422 هزار و 681 واحدی رسید.

اکثر شاخص‌های بازار سرمایه قرمزپوش شدند

امروز شاخص کل «هم‌وزن» و شاخص قیمت «هم‌وزن» با رشد 0.08 درصدی تنها شاخص‌های سبرپوش بازار بودند و دیگر شاخص‌ها از جمله شاخص قیمت «وزنی-ارزشی» با افت 0.26 درصدی، شاخص آزاد شناور با افت 0.15 درصدی و شاخص بازار اول و دوم به ترتیب با افت 0.24 و 0.27 درصدی قرمزپوش شدند.

 

اسامی نمادهای شاخص‌ساز

«پارس»، «شتران» و «خودرو» نمادهای شاخص‌ساز با تاثیر مثبت و «فارس»، «فملی» «رمپنا» و «کچاد» نمادهای شاخص‌ساز با تاثیر منفی در بازار بورس بودند.

مهم‌ترین شاخص‌های بازار بورس امروز

  شاخص کل شاخص کل هم‌وزن ارزش معاملات ارزش بازار حجم معاملات
  1480830 422681 9 هزار میلیارد تومان  59 هزار هزار میلیارد تومان 12784 میلیون سهم 

 

شاخص کل فرابورس

شاخص کل بازار فرابورس نیز در پایان معاملات امروز تنها 94 واحد رشد کرد و در ارتفاع 21 هزار و 306 واحدی قرار گرفت.

نمادهای «مارون»، «کگهر»، «هرمز»، «غصینو» و «فرابورس» بیشترین تاثیر مثبت و «زاگرس» و «آریا» بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل فرابورس امروز داشتند.

 نمادهای پُرتراکنش بورس و فرابورس

 

نمادهای شاخص‌ساز فرابورس نمادهای شاخص‌ساز بورس
وهامون سپید
دی شستا
گدنا خودرو
لطیف فولاد
آریا شپنا
هرمز شتران
کرمان خساپا

 

سنگین‌ترین صنوف خرید و فروش در پایان معاملات

امروز در بازار بورس اوراق بهادار تهران بیشترین تقاضا برای نمادهای «سپید»، «پارند»، «کالا» «کنور»، و «خبهمن»، «خساپا» و «لپارس» و بیشترین عرضه برای نمادهای «کدما»، «برکت»، «غدام»، «سنیر»، «حپترو»، «ددامح» و «یاقوت» رقم خورد.

همچنین نمادهای «مدیریت»، «اعتماد»، «اراد 50»، «وهامون»، «سپیدما»، «سپیدما» و «اراد 61» با بیشترین تقاضا و نمادهای «ثالوند»، «کمرجان»، «اعتماد»، «کتوکا»، «زماهان»، «شصدف» و «اوصتا» با بیشترین عرضه در بازار فرابورس ایران روبه‌رو بودند.

سیگنال‌های مهم کدال 23 مرداد

شرکت‌های ملی سرب و روی ایران با نماد «فسرب» به مبلغ 10 هزار و 760 میلیارد ریال و شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان با نماد «کسرا» به مبلغ 2 هزار و 521 میلیارد ریال قصد دارند سرمایه خود را افزایش دهند.

همچنین یک هزار و 277 میلیارد ریال مبلغ افزایش سرمایه شرکت معادن منگنز ایران با نماد «کمنگنز» است.

پیش‌بینی وضعیت بازار بورس در هفته آتی

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار در ابتدای ساعات فعالیت خود شروع ضعیفی داشت، بیان کرد: این شروع ضعیف به دلیل اوج گرفتن قیمت‌ها و رسیدن شاخص کل به مرز یک و نیم میلیون واحد بود.

وی ادامه داد: زمانی که شاخص کل به عددهای رُند می‌رسد عرضه‌ها به صورت تکنیکی بیشتر می‌شود به همین دلیل ما شاهد کاهش شاخص کل در بازار امروز بودیم که بیشتر تحت فشار فروش‌های تکنیکی است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه ارزش معاملات امروز رقم بسیار خوبی را ثبت کرده است، گفت: این رقم نشان می‌دهد وضعیت خوبی به لحاظ نقدینگی برقرار است.

دارابی افزود: همچنین زمانی که بازار مثبت می‌شود و روندی رو به رشد دارد، نقدینگی از بانک‌ها و صندوق‌هایی با درآمد ثابت خارج می‌شوند و ما شاهد بهبود وضعیت آن می‌شویم.

وی تصریح کرد: البته بیشتر نگاه‌ها به کاندیدای وزارت اقتصاد یعنی احسان خاندوزی است. این کاندیدا دیشب یک توئیت حمایتی هم درباره بازار سرمایه منتشر کرد و این بازار منتظر است این فرد و وزرای دیگر برنامه‌های خود را اعلام کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: بخش عمده وضعیت باز به هیات دولت جدید باز می‌گردد اما در نهایت من فکر می‌کنم بازار پس از یک دوره استراحت بتواند مسیر رشد خود را طی کند.

دیدگاه تان را بنویسید