« محسن خوشگذران » روز دوشنبه به مناسبت هفته معلولان( ۹الی ۱۵ آذر) در گفت و گو با ایرنا 

اظهارداشت:مناسب سازی موضوعی چند وجهی است و همکاری فرابخشی فرمانداری، شهرداری  و دهیاری‌ها را می طلبد و بهزیستی نقش نظارت و پیگیری را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه هم اینک مناسب سازی برای تردد معلولان در مکان‌های عمومی و دستگاه‌های دولتی بافق قابل قبول نیست، با ضروری خواندن این مهم افزود: در سال جاری ۲ دوره ارزیابی صورت گرفته است که نتیجه خوبی حاصل نشد .

این مسوول نبود ضمانت اجرایی در قوانین و عدم تخصیص بودجه به دستگاه‌ها برای مناسب سازی را از مهم ترین موانع موجود دانست و تصریح  کرد: اگر از دید یک معلول به محیط شهری بنگریم نکات مثبت  در طراحی‌ فضای شهری کم به چشم می‌خورد که این موضوع زندگی روزمره آن‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

رییس بهزیستی بافق گفت: در این شهرستان مناسب سازی ورودی بانک‌ها برای تردد معلولان حدود ۴۰ درصد رعایت شد که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

وی  نرده اطراف رمپ‌ها، سامانه عبور ویلچر و نبود دسترسی معلولان به مکان های بهداشتی در برخی اداره ها را از جمله مشکلات مهم برشمرد و گفت: برخی از اقدامات انجام شده در شهرستان از جمله ساخت پارکینگ ویژه معلولان و کلینیک جدید تامین اجتماعی برای تردد معلولان قابل تجلیل است.

 ۹۰۰ معلول زیرپوشش خدمات بهزیستی شهرستان بافق قرار دارند که  ۴۰ درصد آن‌ها جسمی و حرکتی و ۱۵ درصد نابینا و بقیه سایر معلولیت‌ها هستند.

هم اکنون در سامانه ارمغان آمار معلولان استان یزد ۳۰ هزار و ۳۸۲ نفر ثبت شده است،  ارمغان، سامانه‌ای است که برای این قشر راه اندازی شده است، اداره های بهزیستی موظف به ثبت آمار این افراد و خدمات ارائه شده به آنها در این سامانه هستند.

ارائه خدمات ۷۳ مرکز روزانه توانبخشی در یزد به افراد دارای معلولیت

به گزارش روز یکشنبه سایت سازمان بهزیستی کشور، به گفته مدیرکل بهزیستی استان یزد، ۷۳ مرکز روزانه توانبخشی در استان به افراد دارای معلولیت خدمات توانبخشی، آموزشی، پزشکی، اجتماعی و حرفه ای ارائه می کنند.

علی محمد عطابخش افزود:  از این تعداد ۱۸ مرکز حرفه آموزی  بالای ۱۵ سال دختر و پسر، ۱۲ کارگاه تولیدی، هشت مرکز آموزشی توانبخشی معلولین جسمی حرکتی، ۱۷ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی سالمندان، چهار  مرکز آموزشی توانبخشی بیماران روانی مزمن به صورت روزانه خدمات ارائه می کنند.

وی افزود: سه مرکز خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا، یک مرکز خانواده و کودک نابینا و کم بینا، ۶ مرکز آموزشی توانبخشی ذهنی زیر ۱۵ سال،  سه مرکز آموزشی و توانبخشی اختلالات طیف اوتیسم و یک مرکز روزانه آموزشی توانبخشی چند معلولیتی نیز در استان به افراد دارای معلولیت خدمات می دهند.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.