حجت الاسلام محمدعلی فلاح تفتی روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: چهار وقف جدید هم در آستانه ثبت است که وقف در زمینه بیماری های خاص(بیماری پروانه ای)، اولین وقف ورزشی شهرستان و اولین وقف در حوزه حمایت از زوج های جوان در استان از جمله آنهاست.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات وقف در سال های گذشته، اسناد وقفی بوده است، گفت: نگهداری فیزیکی اسناد سبب بروز مشکلاتی نظیر  گم شدن پرونده ها می شد.

رئیس اداره اوقاف تفت اسکن پرونده های وقفی را دستور کار سال جاری این اداره عنوان کرد و افزود: در سال جاری ۱۳۶ هزار برگه وقفی به ثبت رسید و ۱۱۴۱ موقوفه خاتمه اسکن خورد.

وی زنده ماندن وقف را به پرداخت اجاره ها ذکر کرد و گفت: برنامه دیگر این اداره در سال جاری تنظیم سند اجاره ها بود که با ثبت ۸۸۳ درخواست کارشناسی رتبه اول استان در این زمینه را کسب کردیم.

حجت الاسلام فلاح ادامه داد: در برنامه تنظیم سند اجاره، موقوفه ای بعد از ۱۷۰ سال احیا یا برخی اجرای نیت ها که نادقیق بود مشخص شد.

وی تعداد موقوفات شهرستان تفت را ۴۲۵۷ رقبه عنوان کرد  و اظهار داشت:  از این تعداد ۳۳۹۵ رقبه به صورت متصرفی توسط اداره اوقاف اداره می شود.

رئیس اداره اوقاف تفت یادآور شد: تفت در بین شهرستان های استان بعد از اردکان و میبد در جایگاه سوم به لحاظ تعداد وقف قرار دارد که ۸۵ درصد موقوفات در زمینه امام حسین علیه السلام و عزاداری است.

 وی با بیان اینکه این اداره هیچ دخل و تصرفی در موقوفات و از جمله وقف اقلیت زرتشتیان ندارد، گفت: ۱۳ موقوفه از زرتشتیان تفت به ثبت رسیده است که تمام درآمد آن به انجمن زرتشتیان تفت پرداخت شده است.

حجت الاسلام فلاح  آماده سازی طرح جامع شش امامزاده را دیگر اقدام این اداره ذکر و اضافه نمود: از این تعداد سه امامزاده اقدامات اجرایی طرح جامع را شروع کرده یا در آستانه اجرا هستند.

وی حفظ آب انبارهای قدیمی را اولویت این اداره خواند و ادامه داد: یک آب انبار با کمک میراث فرهنگی احیا شد و در زمینه احیای نیت واقفین آب انبار سه آب سردکن در معابر عمومی شهر نصب شد.

رئیس اداره اوقاف تفت از استقبال سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری بر روی حمام های قدیمی شهر تفت خبر داد و گفت: طرح های ارائه شده منتظر نظر نهایی اداره کل اوقاف است.

حجت الاسلام فلاح اضافه کرد: در ماه های آینده اولین شرکت دانش بنیان تفت در یکی از موقوفات این شهرستان آغاز به کار می کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.