جشنواره انار تفت از ۱۵ آبانماه به مدت سه روز در سه نقطه شهر انارخیز تفت برگزار می‌شود.

دبیر این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت: با استقبالی که از هم‌اکنون از جشنواره انار تفت صورت گرفته، پیش بینی می‌شود جمعیت بسیار زیادی در جشنواره انار امسال حضور یابند.

سید مهدی اعرابی افزود: چند گروه گردشگر خارجی نیز در این جشنواره حاضر هستند  و هدف از برگزاری آن استفاده از سال رونق تولید در راستای اقتصاد مقاومتی، حمایت از باغداران تفتی و حذف واسطه‌ها برای عرضه مستقیم انار عنوان کرد.

رئیس شورای شهر تفت ابراز امیدواری کرد این جشنواره سبب ایجاد انگیزه برای باغداران برای تولید بیشتر انار با مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای و اصلاح نژاد درختان شود.

وی تصریح کرد: جشنواره انار تفت از ۱۵ تا ۱۷ آبان ماه در باغ صدری تفت و روستای هدف گردشگری مبارکه و کوچه باغ‌های احمد آباد تفت برگزار می شود.

دبیر جشنواره انار تفت اضافه کرد: افتتاحیه جشنواره در باغ صدری ساعت ۱۸ روز ۱۵ آبان است و جشنواره روستای مبارکه و کوچه باغ‌های احمدآباد صبح روز پنجشنبه افتتاح می‌شود.

وی جشنواره انارچینی در کوچه باغ های احمد آباد را فرصت مناسبی برای قدم زدن در کوچه باغ های تفت، نشستن در فضای باغ و مشاهده زیبایی های آن ذکر کرد و گفت: وسایل پذیرایی از بازدیدکنندگان هم فراهم است.

رئیس شورای شهر تفت با بیان اینکه سیاست شورای شهر تفت حمایت از جشنواره هاست، گفت: مشارکت شهروندان و فعالان عرصه گردشگری شهرستان تفت جای تشکر دارد.

شهرستان تفت رتبه اول تولید انار استان یزد را داراست

رئیس اداره جهاد کشاورزی تفت هم سطح زیر کشت انار شهرستان را یکهزار هکتار عنوان کرد که ۸۰۰ هکتار آن بارور است.

محمدحسین فلاح نژاد افزود: شهرستان تفت با تولید بالغ بر ۲۰ هزار تن  انار، رتبه اول استان در تولید این محصول را داراست.

وی ادامه داد: باغ های انار شهرستان های دیگر وابسته به آب چاه و پایدار است ولی آب باغ های شهرستان تفت از طریق قنوات تأمین می شود و از لحاظ باروری سطح زیر کشت درختان انار، تفت رتبه اول استان را دارد.

رئیس جهاد کشاورزی تفت ویژگی انار تفت را ماندگاری بالا عنوان کرد که تا ۶ ماه از سال توانایی عرضه در بازار دارد.

وی با بیان اینکه خشکسالی، سرمازدگی و آفت مگس مدیترانه در سال گذشته سبب کاهش شدید تولید انار شد، گفت: امسال با همکاری خوب باغداران ۸۰ درصد آفت مگس مدیترانه ای کنترل شد و  با بارندگی های خوبی که شاهد بودیم افزایش تولید انار را داشتیم.

فلاح نژاد اضافه کرد: اصلاح سیستم آبیاری باغ های تفت با استفاده از روش های نوین آبیاری در سه منطقه شهر تفت اجرا و سبب افزایش ۵۰ درصدی بهره وری آب شد.

وی برگزاری جشنواره انار را فرصتی برای معرفی انار شهرستان تفت ذکر کرد و گفت: قابلیت عرضه تا شش ماه انار تفت، خاصیت منحصر به فردی است که باید روی آن برنامه ریزی شود.

رئیس جهاد کشاورزی تفت با اشاره به اینکه نباید عرضه انار را به ماه های آخر سال انداخت، افزود: هدف باید این باشد که جوانان و باغداران بتوانند محصول خود را در بازار عرضه کنند چراکه در ماه های آخر سال با توجه به اینکه همه فروشنده اند قیمت کاهش می یابد.

فلاح نژاد اظهار امیدواری کرد برگزاری این جشنواره سبب اقتصادی شدن باغ های تفت شود تا علاوه بر مباحث گردشگری، باغداری در تفت صرفه اقتصادی داشته باشد.

جشنواره انارچینی برای نخستین بار در تفت برگزار می‌شود

فرماندار تفت گفت: امسال برای دومین سال متوالی جشنواره انار شهرستان تفت در سه نقطه شهری و روستایی برگزار می شود.

علیرضا نوکار افزود: روستای هدف گردشگری مبارکه به عنوان نقطه روستایی و کوچه باغ های احمد آباد و باغ صدری به عنوان دو نقطه شهری برگزاری جشنواره انار تفت است.

وی برگزاری جشنواره انارچینی را برای اولین بار در شهرستان تفت عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه امسال ایده جدیدی برای برگزاری جشنوراه انارچینی در کوچه باغ های تفت ارائه شد و بر اساس تجربه موفقی که در دیگر مناطق کشور وجود داشت از آن استقبال کردیم.

فرماندار تفت اظهار داشت: در این جشنواره باغداران به صورت مستقیم انار و محصولات خود را عرضه می کنند و در کنار آن غذاهای سنتی و محلی طبخ می شود که امیدواریم الگوی موفقی برای سال های آینده باشد.

نوکار تصریح کرد: بارندگی های سال آبی گذشته و مبارزه خوب با آفت مگس مدیترانه ای سبب افزایش محصول انار تفت شد و امسال به تولید ۲۵ تن در هکتار رسید.

فرماندار تفت برگزاری جشنواره انار در روستای مبارکه را فرصتی عنوان کرد که گردشگران علاوه بر استفاده از انار و محصولات آن می توانند از بناهای تاریخی این روستا و  آداب و رسوم زرتشتیان بازدید کنند.

وی ادامه داد: در حاشیه برگزاری جشنواره انار در روستای مبارکه، از آسیاب آبی قدیمی این روستا رونمایی می شود.

نوکار برنامه های باغ صدری تفت را برپایی غرفه های عرضه انار، محصولات و فرآورده های آن و صنایع دستی برشمرد.

وی دیگر برنامه مدیریت شهرستان برای عرضه مستقیم انار را ایجاد ایستگاه های فروش انار در ورودی های شهر عنوان کرد و گفت: از سوی جهاد کشاورزی شهرستان قرار است فضایی ایجاد شود تا باغداران در آنجا نیز بتوانند محصولات خود را به صورت مستقیم عرضه کنند.

فرماندار تفت در پایان ابراز امیدواری کرد جشنواره انار امسال به ویژه جشنواره انارچینی به شکل مناسبی برگزار شود و رضایت مردم و باغداران را به همراه داشته باشد.

انار با نام تفت، پیوندی دیرینه دارد

نیمه اول آبانماه اگر از کوچه باغهای با صفای شهر تفت گذر کنی ندای گوش‌نواز و مقدس "الله الله" از باغهای انار شهر به گوش می‌رسد.

و این یعنی اینکه فصل برداشت انار در این شهر زیبا و کوچک آغاز شده؛ یکی بر بالای درخت انار می‌چیند و دیگری در پایین درخت انارها را گرفته و آن را آرام روی زمین می گذارد تا مبادا محصول آسیب ببیند؛ آنکه در بالای درخت است وقتی انار را از شاخه جدا کرد می‌گوید "الله" و این در حقیقت، اعلام آمادگی به فرد پایین درخت است تا اناری را که روانه پایین می‌کند با دستان خود بگیرد  .

تفت، قطب تولید انار استان یزد و حتی کشور است و به همین دلیل است که میوه انار با نام تفت، پیوندی دیرینه دارد.

برداشت انار در تفت از اوایل آبان ماه شروع و حدود ۲۰ روز ادامه دارد؛ مهمترین ویژگی انار این منطقه که قابلیت نگهداری بیش از پنج ماه در انبارهای معمولی را دارد به همین خاطر است که اگر شما در ایام نوروز هم به تفت بیایید؛ می‌توانید از این محصول بی‌نظیر میل کنید.

یکهزار و ۲۵۰ هکتار سطح زیرکشت انار در شهرستان تفت است و متوسط برداشت انار از باغات آن بین ۱۰ تا ۱۵ تن در هکتار است؛ معمولاً نصف انار تفت در بازار عرضه و نیم دیگر در انبارها ذخیره‎‎سازی می‎‎شود.

عمده گونه‌های انار شهرستان تفت را انار گِل تفت، شیرین شهوار، ملس یزدی و ملس پوست قرمز می توان نام برد که انار گِل، رقم غالب است.

انار گِل تفت، ترش مزه است ولی طعم و خاصیت منحصر به‌ فردی دارد و به همین دلیل طرفداران بسیاری داشته و دارد این نوع انار، به علت داشتن پوست ضخیم خاصیت ماندگاری حتی تا عید نوروز را دارد که به مرور ترشی مزه آن نیز کاسته و خوشمزه‌تر می‌شود.

انار گِل تفت به دلیل ترش و غیرقابل خوردن در هنگام برداشت، معمولاً برای تغییر مزه و قابل استفاده شدن برای مدتی در انبار نگهداری و غالباً برای شب یلدا و عید نوروز به بازار عرضه می‎‎شود.

قیمت انار تفت بستگی به نوع آن و همچنین زمان عرضه، متفاوت است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.