فرهاد دلق پوش روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از سه شرکت تولیدی صنعت سلولزی در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان در رشت  گفت : در حال حاضر از لحاظ تعداد پرداخت در رتبه هفتم و از نظر مبلغ پرداختی رتبه پانزدهم کشور را داریم .

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۸۴۳ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان پرداخت شده است، تصریح کرد: سال گذشته از نظر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی رتبه اول را داشتیم .

دلق پوش با اشاره به برگزاری کارگروه های مختلف برای رونق تولید در استان خاطر نشان کرد: پارسال بیش از ۳۵۷ واحد را در استان احیاء کردیم و در حوزه رونق تولید جایگاه خوبی در کشور دارا هستیم.

وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته واحدهای تولیدی مختلفی از جمله لیران برک، کاشی خزر  و ایران پوپلین را در استان احیا و از تعطیلی دوباره آنها جلوگیری کردیم.

گیلان رتبه نخست صنایع سلولزی را در کشور دارد

دلق پوش با اشاره به جایگاه صنایع سلولزی استان افزود :  گیلان ازنظرصنعت سلولزی در کشور  جایگاه اول را دارد .

وی یکی از دغدغه های سازمان صنعت ، معدن و تجارتگیلان را تامین مواد اولیه عنوان و تصریح کرد:  سالانه سه میلیون مترمکعب صنایع سلولزی در گیلان تولید می شود که نیاز آن به مواد اولیه حدود پنج میلیون مترمکعب  است و در خوش بینانه ترین حالت ، حدود ۹۰۰ هزار متر مکعب آن از کشت های صنعتی موجود استان تامین می شود.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان در ادامه گفت : برای تامین مابقی مواد اولیه این واحدهای تولیدی از محل واردات چوب با پوست اقدام می شود و ظرفیت حمل ونقل زمینی ، دریایی و ریلی را برای واردات چوب به استان هم برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر واردات چوب ظرفیت کشت های زودبازده و صنعتی نیز در استان وجود دارد که درصدد هستیم تا حرکتی در این زمینه داشته باشیم.

دلق پوش اضافه کرد: بخش خصوصی ما نیز آمادگی دارد، سرمایه اولیه  و نهال مورد نیاز را  در اختیار کشت کنندگان قراردهد و با آنها از همین زمان قرار داد ببندند.

وی گفت: دولت تعرفه واردات چوب را کاهش داده  اما برای تسهیل در صادرات صنایع سلولزی، باید  کشو رهای مقصد نیز تعرفه های گمرکی شان را کاهش دهند .

 وی با بیان اینکه اولویت دولت حمایت از صنایع است، گفت: در صنعت سلولزی نیز باید تحرک بیشتری داشته باشیم و  اهتمام بر آن است تا تولید استان را ظرف یکسال به پنج میلیون متر مکعب برسانیم.

 دلق پوش با اشاره به  مواهب الهی بسیار گیلان گفت: یکی از سرمایه های  استان سرمایه انسانی است که  سرمایه های بالقوه  دیگر استان را درکنار هم قرار می دهد تا بالفعل شود و در زندگی عموم مردم تاثیر گذار است.

 وی خاطر نشان کرد : در شرایط کنونی اقتصادی کشور ظرفیت هم افزایی و همدلی باید تقویت شود و برای نیل  به مقصد هدف گذاری شده اهتمام همگانی محقق گردد.

 وی یا اشاره  به واحد صنعتی سلولزی  گفت: این واحد سلولزی برای  بیش از ۷۵۰ نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد کرده اندو برای اولین بار در کشور کارتن هفت لایه تولید می کنند.

 

بازار به طور مستمر کنترل و نظارت می شود

رئیس سازمان صمت گیلان با  اشاره به تشدید نظارت بر بازار، واحدهای تولیدی و خدماتی  و صنفی گفت: از زمان اصلاح قیمت بنزین تا کنون ؛ از ۱۸۲ مورد شکایت دریافت شده از سامانه سازمان صمت در استان به ۵۳ مورد رسیدگی شده و مابقی نیز در حال رسیدگی است.

وی خاطر نشان کرد:  گیلان در زمینه کالایی بهترین شرایط را دارد و هیچ کمبود کالایی نداریم.

 دو هزار و ۹۴۸ واحد صنعتی و ۱۱۰ هزار واحد صنفی در گیلان  فعال است.

پیش از این نشست خبری ؛ اصحاب رسانه به همراه مسئولان سازمان صنعت ، معدهن و تجارت از سه واحد صنعت سلولزی که از محل مواد بازیافتی؛ کارتن  و مقوا تولید می کردند، بازدید کردند. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.