محمدباقر نوبخت پنجشنبه شب در جلسه اقتصاد مقاومتی استان گیلان در رشت افزود:  هیچ گاه طی نیمه نخست سال، این میزان مبلغ صرف طرح های عمرانی نشده بود.

وی تصریح کرد: همچنین اعتباراتی که داده شد نشان دهنده اینست که همت ما در طرح های  توسعه، اشتغال و تولید، در طرح های عمرانی نیز در حال انجام است.

نوبخت یکی از مسیرهای توسعه کشور و اشتغال را طرح های عمرانی در قالب اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: نمایندگان و ناطرانی برای انجام پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان تعیین کردم  و  زمان هایی هم بدون رسانه ای کردن در محل پروژه ها برای بررسی روند پیشرفت انها شخصا حضور یافته ام.

وی با اشاره به برنامه اتصال راه اهن رشت- انزلی خاطرنشان کرد: سال اینده بایستی با قطار وارد انزلی شویم که  اگر این اتفاق نیفتد ، کوتاهی شده است .
وی با بیان اینکه مشکلات فقط با تخصیص اعتبارات حل نمی شود،گفت: باید کار هم دنبال شود که البته طرح های عمرانی در استان براساس گزارش ها ، به خوبی پیش می رود.
نوبخت با اشاره به  اینکه  یکی از مسیرهای دیگر اشتغالزایی طرح های تولیدی است، آنها را در  بخش های صنعت و معدن ، کشاورزی و خدمات و گردشگری  ذکر کرد.
وی بیان کرد: حدود چهار هزار فرصت شغلی از تکمیل طرح های بالای ۷۰ درصد در استان ایجاد می شود که  نیازمند  ۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات است.
وی با اشاره به اینکه دو  هزار شغل در بخش صنعت و یک هزار فرصت شغلی در بخش های  گردشگری و کشاورزیست، تاکید کرد: بایستی همه چیز شفاف سازی شود و بدون ضابطه و با رعایت انصاف  و عدالت نیروها به کار گرفته شوند و اسامی و نیروی انسانی به کار گرفته شده و محل کار آنان نیز مشخص شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه میزان تسهیلات ، تعداد واحدهای تولیدی  بازگشت به چرخه تولید و  مشخص شدن تعداد نیروهای انسانی را  دستور کار اقتصاد مقاومتی گیلان عنوان کرد.
نوبخت  با تاکید بر ضرورت دسترسی همگان به سامانه شفاف اضافه کرد: پروژه های اقتصاد مقاومتی باید هر فصل بررسی شود که چه تغییراتی انجام شده، ضمن اینکه ما بایستی مشکل مدیران را نیز برطرف کنیم.
وی بیان کرد : ۱۱ سد لاستیکی در قالب چهار طرح در استان در حال انجام است و برای چهار سد لاستیکی استان۶۴ میلیارد تومان  پرداخت شده  و ۳۵ میلیارد تومان دیگر نیاز است .
وی گفت: در مجموع ۱۰۵ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت شده که ۹۵ میلیارد تومان نیاز داریم تا تکمیل شود  که میانگین حدود ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
نوبخت گفت: از ۱۱۷ میلیارد تومان ، ۹۳ میلیارد تومان اختصاص داده شده و بیش از ۸۰ درصد اعتبارات داده شده که با توجه به وضعیت اعتبارات این پرداخت نسبت به مصوب خوب بود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پرداخت ۱۴۵ میلیارد تومان برای مدیریت پسماند در گیلان گفت: فقط ۱۸۰ میلیارد تومان  نیز طی دو ماه گذشته برای پسماند در دو استان مازندران و گیلان پرداخت شده است.
وی از تشکیل کارگروه  پسماند متشکل از نخبگان ، دانشگاهیان، متخصصان  و استانداران خبر داد و گفت: از نطر پسماند در شمال کشور  وضعیت خوبی  نداریم و مشکل جدی در این رابطه وجود دارد.
نوبخت با گلایه از روز شماری که عملی نشده، گفت: شما که به مردم سراوان قول دادید، کجا رفتید؟  تحت هیچ شرایطی نمی توانم این نوع مدیریت را توجیه کنم.

وی تصریح کرد: پیش از این نیز ما برای پسماند اعتبار تزریق کردیم ولی هنوز برخی پول ها به طور کامل استفاده نشده است.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه ساخت دو هزار واحد مسکن مددجویی در گیلان گفت: افزون بر ۲۰۰ واحد از این تعداد طی دهه فجر سال گذشته به بهره‌برداری رسید و امروز نیز یک هزار واحد دیگر افتتاح شد و بایستی تا دهه فجر امسال واحدهای باقی مانده به اتمام برسد و در اختیار نیازمندان قرار بگیرد.

وی یادآور شد:  پول ساخت این دو هزار واحد واحد مسکونی مددجویی  به طور کامل پرداخت شده و قبل از این پروژه  ۲۳ میلیارد تومان برای ساخت مسکن مددجویی در گیلان اختصاص داده شده بود.

وی خاطرنشان کرد : دولت در کنار توسعه و برنامه‌های زیربنایی و زیرساختی کشور برای رفع مشکل مسکن محرومان نیز اهتمام دارد که  در همین رابطه برنامه ویژه‌ای در سراسر کشور داریم از جمله طرح هایی که در خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان اجرا شده است.

افتتاح یک هزار واحد مسکونی مددجویی، افتتاح ساختمان دانشکده جدید کشاورزی ، کلنگ زنی زورخانه رشت در مجموعه ورزشی شش هزار نفری ، بازدید از کتابخانه مرکزی رشت و شرکت در جلسه اقتصاد مقاومتی از برنامه های امروز نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر به گیلان بود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.