اخبار مرتبط

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، صنعت ابریشم تا چند دهه پیش از تولیدات مهم ساکنان شهرستان بندرانزلی بود به نحوی که در سال ‎ 1371در بندرانزلی ‎ 266تن پیله ابریشم تولید می شد.
اما بالا بودن هزینه تولید، واردات بی رویه پیله و نخ ابریشم، مهاجرت روستاییان به شهر و از بین رفتن توتستان‏ها و تبدیل آن به منازل مسکونی و جالیز این حرفه را به یک صنعت زیان ده تبدیل و نوغانداران را از ادامه فعالیت منصرف کرده بود ولی در سال های اخیر با خرید تضمینی پیله و همچنین افزایش نرخ خرید پیله در بازار آزاد دوباره شاهد رونق نسبی این صنعت در انزلی هستیم.
میلاد سلطانی آزاد معاون موسسه آموزش عالی مهرآیین گفت: این پروژه در جهت احیای صنعت نوغانداری در بندرانزلی و همچنین ایجاد یک مسیر سبز در بوستان یکم طالب آباد با همکاری کانون زنان بازرگان استان گیلان و به ویژه همراهی همیشگی سازمان منطقه آزاد انزلی و موسسه مردم نهاد موج شکن به انجام می‌رسد.
وی با اشاره به این که موسسه آموزش عالی مهر آیین بیش از ٣ سال است با اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بندرانزلی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده و در اکثر قریب به اتفاق برنامه های محیط زیستی شهرستان حضور موثری دارد،افزود: در این رویداد بیش از ٢٠٠ اصله نهال توت در حاشیه بوستان یکم طالب آباد منطقه آزاد انزلی غرس خواهد شد.
*توانمندسازی بانوان از طریق پرورش نوغان
مریم پورزینال مسئول کانون زنان بازرگان گیلان در ادامه این مراسم با بیان اینکه چند سال است این کانون از طریق توزیع نهال های توت و برگزاری کارگاه های آموزشی برای بانوان به دنبال توانمندسازی این بخش از جامعه می باشد افزود: من به عنوان یکی از فارغ التحصیلان موسسه آموزش عالی مهرآیین خوشحالم که این پروژه در این مسیر اجرایی می شود.
*هم افزایی نهادهای دولتی، آموزشی، سمن ها و بخش اقتصادی، نقطه عطف رویداد مسیر سبز
مجید فاتحی معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این آیین اظهار داشت: در کمتر پروژه‌ای اتفاق می‌افتد که همزمان نهادهای آموزشی، دولتی، سمن ها و بخش اقتصادی با هم تعامل داشته باشند و این تعامل به سرانجام برسد و این در رویداد مسیر سبز کاملاً مشهود است.
وی همچنین با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد انزلی نیز به دنبال توانمندسازی ساکنان بومی منطقه بوده، افزود: هم اکنون صنایع دستی در حوزه منطقه به‌شدت فعال بوده و بسیاری از ساکنان منطقه آزاد انزلی در این حوزه فعالیت کرده و حتی محصولات آنها صادر نیز می شود.
در پایان این مراسم غرس و آبیاری نهال های توت توسط مسئولان و مدیران حاضر، اساتید و دانشجویان در حاشیه بوستان یکم طالب آباد صورت گرفت و مقرر شد با همراهی شهردار محترم حوزه منطقه آزاد انزلی نگهداری از نهال ها در دستور کار قرار گیرد.

اگرچه 20 استان کشور در زمینه صنعت نوغانداری فعالیت دارند اما در این میان گیلان قطب تولید پیله تر ابریشم و خراسان رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله تر با تولید 85 درصد نخ ابریشم کشور، پایتخت ابریشم کشی ایران به شمار می آید. از ابتدای امسال تاکنون 980 تن پیله ابریشم در کشور تولید شده که گیلان با تولید 43 درصد از این مقدار، رتبه اول را دارد.
قابلیت پرورش کرم ابریشم در مناطق مختلف کشور و مکان های کوچک، سهولت کار، سرمایه گذاری اندک و درآمدزا بودن این فعالیت جانبی در بازه زمانی 45 روزه و ارزش افزوده فرآورده های آن مثل نخ و فرش از مهمترین مزایای پرورش کرم ابریشم است.
با پرورش هر جعبه تخم نوغان، معمولا حدود 35 کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید می شود. از هر سه کیلوگرم پیله تر ابریشم، پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم به دست می آید.
پرورش کرم ابریشم از اوایل فروردین ماه هر سال آغاز می شود و پس از طی یک دوره حدود 45 روزه تا دو ماهه، نوغانداران موفق به تولید پیله تر می شوند.
6030
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.