اخبار مرتبط

محمدرضا نازک کار روز دوشنبه در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا، حمل و نقل را حلقه واسط بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانست و افزود: وجود شیوه های مختلف حمل و نقل موجب تصمیم گیری آسان تر تاجران برای حمل کالاهایشان می شود چراکه ترکیب شیوه های حمل و نقل زمینه ساز هم‌افزایی و بهره وری در حمل کالا تا مقصد است.
وی با بیان اینکه در انتخاب شیوه حمل کالا عوامل مختلفی نظیر نوع و میزان کالا ، هزینه های حمل ، سرعت رساندن کالا و ... دخیل هستند، تصریح کرد: در دسترس بودن راه های مختلف برای حمل کالا موجب قابلیت انتخاب بیشتر صادرکنندگان و واردکنندگان در خصوص محاسبه هزینه تمام شده کالا در قسمت حمل و نقل می شود.
به گفته نازک کار؛ در این میان ترکیب شیوه های حمل و نقل نیز سبب هم افزایی و بهره وری در حمل کالا تا مقصد خواهد شد و گیلان از معدود استان هایی است که همه شیوه های حمل و نقل در آن انجام می شود.
وی با اشاره به وجود شهرستان مرزی آستارا در منتهی الیه غرب گیلان اظهار داشت: در محل بارانداز راه آهن آستارا مقرر شده فضایی برای ورود کامیون ها در نظر گرفته شود تا در مورد کالاهایی که بخشی از مسیر حمل خود را به صورت ریلی و بخشی دیگر را از طریق زمینی می پیمایند؛ نسبت به تغییر شیوه حمل آنها اقدام شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان خاطرنشان کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، از آنجایی که این تغییر شیوه حمل، مستلزم طراحی فضاهایی جهت حمل و نقل جاده ای است؛ مذاکراتی با دستگاه مربوطه جهت در نظر گرفتن نیازهای موجود انجام شده است.
گیلان بیش از 10 هزار کیلومتر راه دارد که از این میزان؛ 9 هزار کیلومتر راه روستایی ، 363 کیلومتر بزرگراه ، 300 کیلومتر راه اصلی و یک هزار و 36 کیلومتر راه فرعی است.
170 شرکت و موسسه حمل و نقل کالا ، 139 شرکت حمل و نقل مسافر ، سه شرکت حمل و نقل بین المللی کالا، یک شرکت حمل و نقل بین المللی مسافر و 85 نمایندگی شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در گیلان فعال هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا دولت تدبیر و امید به منظور توسعه خطوط ریلی کشور، پنج طرح اولویت‌دار را با عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی کلید زد که اتصال پنج استان به شبکه ریلی اصلی‌ترین هدف آن بود و در این راستا احداث خط آهن قزوین به رشت هم یکی از طرح ها محسوب می شد تا اتصال استان های گیلان و قزوین از طریق ریل هم ممکن شود.
راه آهن قزوین - رشت بصورت یک خطه، بـا سرعـت 160 کیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافربری و 120 کیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه در استان قزوین شروع شده و با عبور از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد. این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه شده که یک شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا در منتهی الیه غرب گیلان می رسد.
همچنین تعداد 9 ایستگاه شامل دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر احداث و پیش بینی شده است. این طرح علاوه بر آنکه از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر برای استان های قزوین و گیلان اهمیت دارد، از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس و آب های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران بسیار مهم است.
ساخت پروژه راه آهن قزوین - رشت از سال 1385 آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه کار می شود؛ این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه 10 میلیون تن بار را حمل و سه میلیون و 800 هزار مسافر را جابجا کند.
خط ریلی قزوین - رشت 52 دستگاه تونل به طول 22 کیلومتر دارد؛ همچنین حدود هشت کیلومتر پل های ویژه در این مسیر وجود دارد که بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و 430 متر روی سد منجیل است.
برای احداث راه آهن قزوین - رشت بیش از 25 کیلومتر تونل، 9 کیلومتر پل بزرگ، 22 میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام و افزون بر یک هزار و 850 میلیارد تومان هزینه شده که در صورت قیمت گذاری روز، حدود پنج هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
اول آذرماه امسال قطار قزوین - رشت حرکت آزمایشی خود را با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایستگاه قزوین آغاز کرده بود.
7296/2007
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.