مهدی تیموری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که در این آتش سوزی، عرصه‌ای به مساحت پنج هکتار که بیشتر درختان خشک، پهن برگ و ممرز بودند در محدوده بالادست روستای تنگراه در نزدیکی چشمه قوشه معروف به دره شمالی دچار خسارت شد.

وی اضافه کرد: در این آتش سوزی که عامل انسانی در آن نقش داشته، به گونه‌های حیوانی خسارتی وارد نشد اما به بخشی از گونه‌های گیاهی، پرندگان، حیوانات کوچک و حشرات پارک ملی گلستان خسارت وارد شد.

تیموری یادآور شد که آتش سوزی محدودی که از روز یکشنبه در پارک ملی گلستان رخ داد و چند ساعت بعد مهار شده بود، از روز دوشنبه دوباره شعله‌ور شد که با تلاش ۲۰ نفر از نیروهای محیط‌بانی، منابع طبیعی، همیاران محیط زیست و برخی نیروهای مردمی و همچنین به سبب بارش باران که از ساعات بامداد دیروز سه‌شنبه آغاز شده، عصر دیروز به طور کامل مهار و خاموش شد.

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که یک هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

پارک ملی گلستان به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است؛ بیشتر گستره این پارک ملی در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.