ارسلان حسن پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روستای سربیشه به عنوان یکی از روستاهای اصلی تولید کننده صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد قرار است بر اساس برنامه ریزی به دهکده صنایع دستی تبدیل شود.

وی بیان کرد: برای نیل به این هدف طرح هر روستا یک محصول از سال ۱۳۹۶ تاکنون در روستای سربیشه شروع شده و در سال ۱۳۹۷ بیش از ۶۰ فقره تسهیلات اشتغال کوچک به هنرمندان صنایع دستی این روستا پرداخت شده است.

حسن پور با اشاره به سفر مدیر تحقیقات بازار و ساماندهی صندوق کارآفرینی امید کشور به این روستا در تابستان امسال تصریح کرد: در این سفر نقاط ضعف و قوت، چگونگی اجرای طرح مورد بررسی قرار گرفت و درباره نحوه اصلاح طرح هر روستا یک محصول در این منطقه تصمیم گیری شد.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: هنرمندان صنایع دستی روستای سربیشه در این نشست فروش محصولات را مهمترین مشکل خود عنوان کرده بودند.

روستای سربیشه از سال‌های دور تاکنون مرکز آموزش و تولید صنایع دستی مانند گلیم، قالیچه و جاجیم بوده است.

این روستا که در مسیر جاده ارتباطی گچساران به شیراز قرار دارد و به دلیل آب و هوای بهاری در فصل زمستان، تولیدات صنایع دستی، پوشش محلی و زیبای زنان و مردان نزدیکی به رودخانه و قرار داشتن در دشتی با مزارع و کشتزارهای زیبا از مناطق منحصر به فرد کهگیلویه و بویراحمد است.

زنان و دختران این خطه افزون بر اینکه در کشت و زرع محصولات کشاورزی و دامی همدوش مردان فعالیت می‌کنند با تولید محصولات صنایع دستی برای کسب درآمد و تولید در تکاپو هستند.

سالانه ده‌ها تن محصولاتی مانند گندم، جو، یونجه، لیموترش، گوشت قرمز، ماست شیر و پنیر به همت اهالی ترک زبان روستای سربیشه تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

گردشگرانی که از این روستا دیدن می‌کنند افزون بر به یادگار بردن محصولات صنایع دستی بانوان این خطه، با چشیدن غذاهای محلی مانند آش دوغ، انواع کباب، نان‌های محلی سفر خود را ماندگار می‌کنند.

روستای سربیشه با یک هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت در ۱۸ کیلومتری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران دارای ۹۰ روستای دارای سکنه با ۲۶ هزار نفر است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد همچنین از در مسیر تحقق قرار گرفتن طرح روستای بدون بیکار در روستای باغچه جلیل شهرستان بویراحمد خبر داد.

حسن پور بیان کرد: تاکنون ۴۴ فقره تسهیلات به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای رونق اشتغال در این روستا پرداخت شده است.

وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۳ به این روستا اظهار داشت: با تشخیص کمیته برنامه‌ریزی و با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی قرار است طرح روستای بدون بیکار در روستای مذکور اجرایی شود.

حسن پور ابراز داشت: با توجه به شرایط اقلیمی روستای بن زرد برای تحقق هر روستا یک محصول، این روستا به دهکده زعفران تبدیل خواهد شد که تاکنون با حمایت صندوق کارآفرینی چندین مزرعه کشت زعفران در این روستا ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: اجرای صندوق‌های خرد زنان در روستاهای شاخص شهرستان‌های باشت، کهگیلویه و چرام از دیگر برنامه‌های شده بر اساس توانمندی‌های هر منطقه برای تحقق اشتغال پایدار است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این راستا طرح دامپروری در شهرستان بهمئی شروع  و هم اکنون در حال برنامه ریزی است.
وی بیان کرد: حمایت از کسب و کارهای کوچک با توجه به زودبازده بودن از برنامه‌های دولت برای رونق تولید و کارآفرینی است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۲ تاکنون این صندوق سه هزار و ۱۰۰ شغل با پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت در روستاهای استان ایجاد کرده است.

ارسلان حسن پور افزود: برای ایجاد این تعداد شغل در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد  ۸۷۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی در قالب ۲ هزار و ۷۷۰ فقره پرونده پرداخت شده است.

وی بیان کرد: از این میزان تسهیلات بانکی ۱۶۰ میلیارد ریال آن در سال جاری به متقاضیان پرداخت شده است.

حسن پور همچنین از آماده بهره برداری بودن ۱۷ طرح اشتغالزا در روستاهای استان خبر داد.

حسن پور عنوان کرد: این تعداد طرح اشتغالزا در قالب گلخانه،پرورش طیور و کارگاه های کوچک صنایع دستی با ۹۰ میلیارد ریال اعتبار در مناطق روستایی شهرستان های هشتگانه کهگیلویه و بویراحمد اجرا شده است.

وی بیان کرد: با بهره برداری از این طرح ها زمینه اشتغال ۱۳۱ نفر فراهم شده است.

میزان تسهیلات پرداختی صندوق کارآفرینی استان در دولت تدبیر و امید نسبت به دولت های قبل ۳.۵ برابر شده است. 

صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته در ردیف استان های برتر کشور براساس سهمیه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر بود.

نرخ بیکاری  استان در بهار امسال با یک درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۱.۳ درصد رسید.

نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۵، ۱۷.۷ درصد بوده که در سال ۱۳۹۶ با ۴.۴ درصد کاهش به ۱۳.۳ درصد رسید.

کهگیلویه و بویراحمد ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد.

۸۱۴۳/۱۶۶۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.