اخبار مرتبط

محمد طاها خادمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه عضو نخستین بیمار مرگ مغزی استان کهگیلویه و بویراحمد در سال جدید اهدا شد.
وی افزود: مرحومه «زاده پرباز» 42 ساله اهل شهرستان لنده در ۱۱ فروردین به اورژانس بیمارستان امام خمینی شهر دهدشت مراجعه کرد و بر اثر خونریزی مغزی در چند روز گذشته در بخش icu بستری شده بود.
خادمی بیان کرد: روز جمعه پس از تایید مرگ مغزی از سوی تیم پزشکی بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت با رضایت خانواده ، اعضای بدن مرحومه به بیماران نیازمند اهدا شد.
وی عنوان کرد: تیم های پیوند اعضا بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی استان و بیمارستان ابو علی سینا شیراز کار برداشت ۲ کلیه و کبد مرحومه را انجام و به بیمارستان بوعلی سینا شیراز انتقال دادند.
اهدای عضو بیماران مرگ مغزی شده در کهگیلویه و بویراحمد، اینک به یک فرهنگ عمومی در بین مردم این استان تبدیل شده است.
530 عضو حیاتی بیماران مرگ مغزی این استان از سال 1390 تاکنون اهدا شده است.
در سال 97 در کهگیلویه و بویراحمد 22 نفر 75 عضو حیاتی اهدا کردند.
با رواج فرهنگ پیوند عضو در میان مردم کهگیلویه بویراحمد، خانواده بیماران مرگ مغزی شده خود با واحد هماهنگی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هماهنگی و زمینه اهدای اعضای بدن بستگان خود را فراهم می‌کنند.
واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال 1390 در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد فعال شده است.
جوان‌ترین اهدا کننده عضو در استان کهگیلویه و بویراحمد کودک 19 ماهه و مسن‌ترین اهدا کننده عضو بیش از 70 سال سن داشته است.
انجمن اهدای عضو در روزهای اخیر در یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد با هدف ترویج بیشتر فرهنگ اهدای عضو تشکیل شده است.
بیش از پنج هزار نفر از مردم نوع‌دوست و نیکوکار استان فرم اهدای عضو بعد از مرگ را تکمیل کرده‌اند.
براساس آمارها سالانه بین پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در ایران رخ می‌دهد و روزانه بین هفت تا 10 نفر به دلیل نرسیدن عضو جان می‌سپارند.
این آمار حاکی است که روزانه 20 بیمار مرگ مغزی در کشور بدون اهدای اعضای بدن خود می‌میرند.
براساس گزارش‌های انجمن اهدای عضو ایران در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌شود، در هر ۷۰ دقیقه یک نفر در کشور با مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهد، در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد و در هر ۱۲ ساعت یک بیمار در ایران موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بازمی‌گردد.
این آمارها نشان می‌دهد فرهنگ اهدای عضو باید بیش از پیش گسترش یابد تا شمار بیشتری از هموطنان بتوانند شانس دوباره‌ای برای زندگی داشته باشند.
9868/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.