معاون توسعه و بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: ۱۸ شهر این استان در معرض تنش آبی قرار دارد.

معاون توسعه و بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: ۱۸ شهر این استان با یک میلون ۴۴۵ هزار و ۹۱۷ نفر جمعیت با توجه به کاهش شدید نزولات جوی و بارش‌ها طی پاییز و زمستان سال جاری در معرض تنش آبی قرار دارد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، عباس سلطانی روز سه شنبه در نشست شورای اطلاع رسانی کرمان افزود: همچنین ۷۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار این استان با جمعیت ۱۳۴ هزار و ۸۳۲ نفر دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند و به ۷۵۰ روستا نیز آبرسانی به صورت سیار انجام می شود.

وی تصریح کرد: شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی روستایی در استان کرمان ۶۶.۳ درصد می رسد که این میزان در کل کشور ۷۶ درصد و نشان دهنده پایین بودن میزان دسترسی مردم روستاهای این استان به آب آشامیدنی از حد متوسط کشوری است.

معاون توسعه و بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان کرد: نیاز آبی در بخش شهری این استان ۱۱ هزار و ۳۶۴ لیتر بر ثانیه است اما در حال حاضر هشت هزار و ۹۸۶ لیتر بر ثانیه، توان تولید از منابع قابل برداشت آبی را داریم که در نتیجه ۲ هزار و ۳۸۷ لیتر برثانیه کسری تراز داریم.

وی با بیان اینکه بدترین شرایط تنش آبی در شهر کرمان وجود دارد اظهار داشت: مصرف آب در این شهر یک هزار و ۹۶ لیتر بر ثانیه است که حدود ۳۰ درصد کمبود تامین آب داریم که اگر برای آن چاره اندیشی نشود شهر کرمان بحرانی ترین منطقه این استان در تابستان سال آینده خواهد بود.

سلطانی ادامه داد: برای حل مشکل میان مدت آب شهر کرمان ۱۳ حلقه چاه حفر و ۱۵ حلقه چاه نیز بازسازی شده و همچنین ساماندهی انشعابات غیرمجاز، شناسایی مشترکین پرمصرف و جداسازی آب فضای سبز ادارات از آب آشامیدنی و غیره در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: در تابستان سال گذشته تعداد روزهای پیک مصرف آب ۳۲ روز بود، اما با توجه به گرمای هوا در مرداد امسال تعداد روزهای پیک آب به ۴۷ روز رسید و مشکلاتی برای مردم بوجود آورد.

معاون توسعه و بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تاکید کرد: کیفیت آب در بسیاری از شهرها و روستاهای این استان مطلوب نیست که با اجرای طرح های کیفی سازی و خرید و راه اندازی حذف سامانه های نصب آرسنیک کیفیت آب به سمت بهبود حرکت کرده است.

وی با اشاره به لزوم اصلاع رسانی رسانه ها در رابطه با کاهش مصرف و صرفه جویی آب تصریح کرد: کاهش آب سفره های زیرزمینی و برداشت بی رویه از منابع آبی، کاهش کیفیت آب منابع زیرزمینی، استفاده از آب آشامیدنی برای آبیاری فضای سبز شهرها، فرسودگی شبکه آب و فاضلاب و متناسب نبودن هزینه آب بها از مشترکان با خدمات ارائه شده از مهمترنی معضلات حوزه آب شهری و روستایی کرمان است.

سلطانی ادامه داد: فرهنگ سازی در اصلاح الگوی مصرف آب و استفاده از لوازم کاهنده مصرف، پرداخت به موقع هزینه آب مصرفی، تبیین مصارف آب در کولرهای آبی در تابستان و تاثیر نصب سایبان بر روی عملکرد آنها و غیره از جمله مسائلی است که باید به جامعه منتقل شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.