مژده کلانتر زاده روز چهارشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  این پروژه پس از امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین دفتر عمران سازمان ملل، سازمان جنگل ها و مراتع کشور و استانداری کرمان در سطح ۱۳۸ هزار هکتار در  ۳۴ روستای هدف از نیمه دوم سال ۹۱ وارد فاز اجرا شد. 
وی با اشاره به اینکه ماهیت اجرای این پروژه زیست محیطی برای کاهش و کنترل آلودگی های ناشی از افزایش co۲ جو با ترسیب کربن carbon sequestration یا به عبارتی رسوب کربن در خاک و اندام های گیاهی است، افزود: این کار از طریق آگاه سازی، توانمندسازی و مشارکت جوامع محلی در امر حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی و همکاری و همراهی روستاییان در راستای اجرای توسعه پایدار روستایی صورت می گیرد. 
کلانترزاده گفت: اکنون برای تحقق اهداف پروژه، اقدامات بسیار ارزشمندی از سوی تیم طرح در زمینه توسعه اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی صورت گرفته است، واین اقدامات در ۲۷ روستای هدف طرح، طی چهار فاز در حال اجرا است. 
وی گفت: از مهم ترین اقدامات این طرح، می توان به سازماندهی جامعه محلی و تشکیل ۱۳۰ گروه توسعه روستایی با هزار و ۷۸۰ نفر عضو و راه اندازی شرکت تعاونی فراگیر توسعه روستایی با ۷۸۰  نفر عضو از اعضای گروه توسعه پروژه ترسیب کربن اشاره کرد. 
مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد از راه اندازی ۲۵ صندوق خرد اعتباری در ۲۵ روستای پایلوت پروژه از محل آورده اعضا و تقویت صندوق از سایر منایع بین المللی، ملی و استانی سخن گفت و افزود: تاکنون ۶۵۰  فقره وام برای ایجاد کسب و کارهای خرد و خانگی به متقاضیان عضو پروژه اعطا شده است. 
وی با بیان اینکه در روند این پروژه، ارزیابی مشارکتی منابع روستایی به روش PRA به منظور شناسایی سرمایه ها و نیازهای روستاها صورت گرفت، افزود: سرمایه های انسانی، اجتماعی، اقتصادی، فیزیکی و زیست محیطی روستاهای پایلوت از سوی تیم طرح شناسایی و برای به حرکت در آمدن این سرمایه ها برنامه ریزی مشارکتی انجام شد. 
کلانترزاده تغییر کاربری سرمایه های فیزیکی بدون استفاده در روستاهای پایلوت پروژه را از دیگر نتایج این پروژه عنوان کرد و بیان داشت: در سال ۹۴ بنا به درخواست اهالی روستای ده سیف و نیازسنجی های صورت گرفته، حمام عمومی این روستا با مشارکت دهیاری و شورای روستا، تغییر کاربری و به خانه صنایع دستی تبدیل شد که در حال حاضر مکانی برای عرضه و فروش تولیدات  صنایع دستی روستاهای پایلوت طرح است.  
وی از تغییر کاربری و ساماندهی مدرسه متروکه روستای امیر آباد به کارگاه آموزش مهارت های فنی و حرفه ای سخن گفت و افزود: تاکنون ۴ دوره آموزش خیاطی با مشارکت اداره کل فنی و حرفه ای در این کارگاه برگزار و گواهی آموزشی برای هنرجویان صادر شده است. 
مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد افزود: با مشارکت اداره آموزش و پرورش شهداد، اداره کل فنی و حرفه ای استان کرمان و هنرجویان خیاطی عضو پروژه، پوشاک مدارس شهداد برای اولین بار در سال های ۹۵ در شهداد تولید شد و هم اکنون در حال برنامه ریزی برای تبدیل این کارگاه به یک واحد تولیدی از طریق شرکت تعاونی وابسته به پروژه هستیم.  
وی اظهار داشت: در راستای اجرای نیاز سنجی های آموزشی، دوره های پته دوزی، قالی بافی، گلیم بافی و تابلو فرش با اعزام مربی فنی و حرفه ای به روستاهای متقاضی انجام شد.
کلانترزاده گفت: بنا به نیاز اهالی روستاهای همت آباد علیا و ده سیف، دو بوستان با مشارکت دفتر امور روستایی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان، بخشداری و دهیاری در حال احداث است. 
وی اضافه کرد: در راستای کاهش و کنترل بیابان زایی، جلوگیری از حرکت ماسه های روان و بهبود معیشت ساکنان روستاها،۴۰۰ هکتار عملیات جنگلکاری با گونه گز و ۱۵ کیلومتر تله رسوب گیر از طریق عقد قرارداد با جامعه محلی عضو پروژه و نظارت کارشناسان فنی صورت گرفته است.  
مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد افزود: عملیات آبخیزداری در سطح ۶۰ هزار هکتار روستای رودخانه به منظور مدیریت سیلاب های فصلی و جلوگیری از خسارت به اراضی کشاورزی و منابع روستاهای پایین دست با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجرا است. 
شهداد در تقسیمات سیاسی در جنوب شرق استان واقع شده است، محدوده اجرای طرح از غرب به ارتفاعات سیمک و پلوار و از طرف شمال، شرق و جنوب به عارضه طبیعی کلوت ها و نهایتا اراضی کویر منتهی می شود.

میانگین بارندگی در این منطقه ۵۰ میلی متر، تعداد روزهای آفتابی ۲۴۰ روز، دامنه تغییرات دما از منفی ۸ تا ۵۸ درجه سانتی گراد، جهت وزش باد غالب از شمال شرق و ۸۰ درصد منطقه دشتی تحت تأثیر فرسایش بادی متوسط تا شدید است. 
 منطقه شهدادبه لحاظ  اقلیمی یکی از خشک ترین نقاط ایران و جز اقلیم فراخشک محسوب می شود و دارای طول دوره خشکی ۳۶۰ روز است که باعث تبخیر زیاد و تجمیع نمک در سطح خاک می شود و با توجه به شرایط اقلیمی فراخشک در دشت، شرایط خشک سرد در مناطق کوهستانی و نبود استقرار پوشش گیاهی این منطقه به شدت تحت تأثیر بارش های رگباری و فرسایش آبی است. 
 شرایط موجود، باعث ناپایداری خاک، حرکت ماسه های روان به سمت روستاها، پر شدن مسیر آب قنوات، تخریب اراضی کشاورزی و باغی، کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و دامی، بی انگیزه شدن کشاورزان و نبود درآمد کافی برای تأمین نیازهای ضروری، تخلیه روستاها، تجمع ماسه های روان در روستاها به دلیل نبود فعالیت، مدفون شدن روستاها زیر تلی از ماسه های روان و از دست رفتن امنیت در منطقه می شود.

مشابه چنین وضعیتی در روستاهایی، مانند: مهدی آبادی و حسین آباد وجود دارد که قطعا اجرای پروژه ترسیب کربن با جلب مشارکت جامعه محلی و حمایت مسئولان، می تواند نقش مهمی در بیابان زدایی، اشتغالزایی، کاهش مهاجرت، حفظ و ارتقای امنیت و توسعه پایدار روستاها ایفا کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.