به گزارش ایرنا،  حسین احمدی شامگاه دوشنبه در همایش پدافند غیرعامل در سالن فجر مجتمع مس سرچشمه افزود: این مجتمع به عنوان یکی از واحدهای تولیدی بزرگ کشور است که باید آمادگی لازم در برابر تهدیدات احتمالی از آن را داشته باشیم.

وی بیان کرد: سال گذشته مانوری در حوزه پدافند سایبری برگزار کردیم و مسایل نفوذ به شبکه های صنعتی و شبکه های آی تی مجتمع بیان شد.

احمدی اضافه کرد: سال قبل غیر از بحث سایبری، حوزه توسعه نرم افزار  و سخت افزاری هم در دستور کار قرار گرفت و تجهیزات در این راستا در حوزه پزشکی و آتش نشانی و عمومی خریداری شد.

وی یان کرد: مس سرچشمه مجتمعی در معرض خطر است؛ همانگونه که در توسعه و فضاهای پشتیبانی خوب عمل شده تلاش جدی را می طلبد تا اگر خلأیی وجود دارد که می تواند سایر حوزه ها را تحت تأثیر خود قرار دهد آن خلأ برطرف شود.

کار پدافند غیرعامل شناسایی تهدیدها و مصون سازی مقابل تهدیدات است

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان نیز در این همایش گفت: کار پدافند غیرعامل شناسایی و سطح بندی دارایی ها و تهدید شناسی و مصون سازی در برابر تهدیدات است تا بتوانیم اثر این آسیب ها  را بر دارایی ها از بین ببریم.

پیمان سلاجقه بیان کرد: پدافند یعنی دفاع در برابر خطرات و هجوم ها؛ لذا این پدافند شامل عامل و غیرعامل است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه پدافند عامل بر عهده نیروهای مسلح و به کارگیری تجهیزات نظامی و جنگی جهت جلوگیری از ورود دشمن به سرزمین است گفت: پدافند غیرعامل موجب کاهش آسیب پذیری انسانی،  تأسیساتی و تجهیزاتی می شود.

سلاجقه با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل سابقه تاریخی هم دارد تصریح کرد: در سال ۸۲ رهبر انقلاب اسلامی دستور ایجاد سازمان پدافند غیرعامل را با ماهیت کشوری و لشکری و بمنظور شناخت آسیب پذیری ها و مصون سازی ها در دستگاه های اجرایی را دادند و فرمودند؛ پدافند غیرعامل موجب مصون سازی بدن انسان است و معنایش این هست که تهدیدات دشمن بر کشور ما اثر نخواهد داشت و لازمه این مهم نیزمصون سازی است.

سلاجقه خاطرنشان کرد: چارچوب پدافند غیرعامل دارایی ها، شناسایی تهدید و مصون سازی در برابر تهدیدات است.

وی با بیان اینکه در استانداری کرمان پیگیر تهدیدات هستیم و یکی از این تهدیدات، تهدیدات سخت امنیتی است اظهار داشت : بحث مقاوم سازی و تهدیدات ها زیستی  مد نظر است.

سلاجقه  یکی دیگر از تهدیدات را تهدیدات سایبری عنوان کرد و افزود: تهدیدات شیمیایی را داریم ساماندهی مواد شیمیایی در قالب مقابله با خطراتی باید مد نظر باشد که امکان دارد انسان را تهدید کند.

وی گفت: از دیگر تهدیدات می توان به تهدیدات اتمی یا پرتوی اشاره کرد که حفظ مردم در برابر خطرات اتمی در زمان جنگ و غیر جنگ مهم است.

وی خاطرنشان کرد: موارد کاربردی، زیرساخت ها و دارایی های باارزش هر مملکت برای تمام مردم آن مملکت است مانند زیرساخت آب، گاز، ارتباطات و برق که مصون بودن آنها واجب است و صدمه دیدن آنها اثرات آنی بر زندگی مردم می گذارد ضمن اینکه ترمیم انها هزینه بر و زمان بر است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان بارزترین تهدیدات را تهدیدات سایبری و اقتصادی برشمرد و گفت: آسیب پذیری ضعف داخلی ما است لذا برای جلوگیری از ورود تهدید به دارایی ها باید اثر تهدید را خنثی کرد یا بی اثرسازی کرد.

وی ادامه داد: صاحبنظران می گویند تهدید مانند هواپیما است و  آسیب پذیری مانند فرودگاه لذا اگر جایی برای نشستن وجود داشته باشد این تهدید می نشیند واگر جایی نباشد تهدید رد می شود و می رود.

سلاجقه خاطرنشان کرد: یکی از دارایی های مهم کشور، معادن و مجتمع مس سرچشمه است و دیگر دارایی ها نیز شامل خطوط انتقال انرژی، سدها، نیروگاه ها و دارایی های سایبری است که همه ما باید آشنایی داشته باشیم و در برابرتهدیدات مصون سازی کنیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.