به گزارش روز دوشنبه ایرنا، یدالله موحد در شورای عالی اطلاع رسانی استان کرمان با حضور رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه و دبیر شواری عالی اطلاع رسانی قوه قضائیه افزود: با توجه به آغاز روند تحولی قوه قضائیه، اطلاع رسانی از ضرورت های کار در این حوزه به شمار می رود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی ضمن تقدیر از صدور دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ای قوه قضائیه افزود: لازم است در بخش های اطلاع رسانی قوه قضائیه، اقتضائات استان کرمان به صورت خاص مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: با اطلاع رسانی مناسب، دقیق، جامع و به موقع می توان میزان رضایتمندی آحاد جامعه از اقدامات دستگاه قضائی را افزایش داد که بر این اساس همراهی مردم با قوه قضائیه افزایش یافته و سرمایه های اجتماعی این قوه افزایش می یابد.

مقام عالی قضائی در استان کرمان بر شفاف سازی روند و رویکردهای اطلاع رسانی در قوه قضائیه تاکید کرد و ادامه داد: لازم است سیاست های قوه قضائیه در راستای اطلاع رسانی اخبار حوزه های قضائی تبیین و به استان ها ابلاغ شود.

موحد یادآور شد: اصحاب رسانه علاقه مند هستند به صورت مستمر با مدیران قضائی استانها ارتباط داشته، گزارشات را دریافت کرده و به مردم اطلاع رسانی کنند که در این رابطه باید سطوح و رویکردهای مورد نظر در اطلاع رسانی مشخص شود.

وی در ادامه سخنان خود از کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور یاد کرد و گفت: این استان با ۱۸۳ هزار کیلومتر مربع معادل چند کشور اروپایی مساحت دارد و با داشتن ۲۳ شهرستان، دارای ۳۲ حوزه قضایی است که از این تعداد ۱۸ مورد دادگستری شهرستان و مابقی دادگاه های عمومی و بخش هستند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که در حال حاضر ۳۵۰ قاضی در استان کرمان فعالیت دارند، عنوان کرد: در کنار قضات فعال در استان کرمان، یک هزار و ۲۰۰ کارمند نیز در مجموعه های قضائی این استان مشغول به فعالیت و خدمات رسانی هستند.

موحد به فعالیت ۳۱۵ شورای حل اختلاف در استان کرمان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: حدود یک هزار و ۶۰۰ نفر نیز در قالب شوراهای حل اختلاف در سطح استان کرمان فعالیت دارند.

وی با بیان این مطلب که استان کرمان با دارا بودن ۲۵ درصد باغات کشور، یکی از استان های دارای ظرفیت های بالا در بخش کشاورزی به شمار می رود، تاکید کرد: این استان همچنین با دارا بودن بزرگترین معادن کشور، به بهشت معادن خاورمیانه شهرت دارد.

رئیس شورای قضائی استان کرمان با اشاره به اینکه این استان در حوزه امنیت به دلیل هم مرز بودن با استان سیستان و بلوچستان تحت تاثیر آن استان و کشورهای افغانستان و پاکستان است، گفت: این استان در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد که این موضوع، مسائل عدیده ای از جمله جرائم خشن و تبعات ناامنی را در این استان ایجاد می کند.

موحد با تاکید بر این مطلب که استان کرمان بیشترین هزینه را در مبارزه با مواد مخدر پرداخت کرده است، خاطرنشان کرد: این استان تاکنون ۵۵۰ شهید را در امر مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده و همواره از استان های اول و دوم در مبارزه با مواد مخدر به شمار می رود.

وی با اشاره به این مطلب که نرخ جمعیت کیفری زندان ها در استان کرمان به دلیل جرائم مواد مخدر بالا است، ادامه داد: این استان در مسیر تردد اتباع بیگانه نیز قرار داد و روزانه یک هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع بیگانه از پهنای این استان عبور کرده و بخشی از آنها در این استان ساکن می شوند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: معادل ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان را اتباع خارجی تشکیل می دهند که فرصت های اشتغال را به خود اختصاص داده اند و تبعات ناشی از حضور این افراد در استان در بخش های مختلف قابل مشاهده است.

وی تاکید کرد: در استان کرمان به دلیل اقتضائات نیاز است که در  بخش های اطلاع رسانی به صورت خاص به آن توجه شود.

وی به اجرای طرح ابتکاری "هر مسجد یک حقوقدان" نیز اشاره و بیان کرد: این طرح یکی از طرح های برجسته استان کرمان است که پس از اجرای موفقیت آمیز آن، در سایر استان های کشور نیز اجرایی شده است.

۳۰۲۹

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.