کارشناس تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روش های ضدعفونی کردن ماسک را تشریح کرد.

کارشناس تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به تشریح روش‌های ضدعفونی کردن ماسک برای استفاده مجدد از آن پرداخت.

به گزارش جماران، شهریار بغدادی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه امکان ضدعفونی کردن ماسک برای استفاده دوباره وجود دارد، گفت: این مورد برای ماسک های سه لایه و N95  قابل استفاده است.

وی در خصوص تعداد دفعاتی که می‌توان ماسک را ضدعفونی کرد نیز گفت: برای ماسک های سه لایه بهتر است نهایتا دوبار این کار انجام شود و پس از آن باید ماسک دور انداخته شده و از ماسک جدید استفاده شود. در خصوص ماسک های N95 هم ضدعفونی کردن نهایتا سه تا چهار باره ماسک بلامانع است و می توان از آن استفاده کرد و بعد از آن باید ماسک دور انداخته شود.

بغدادی در خصوص روش های ضدعفونی کردن ماسک، گفت: یکی از بهترین روش ضدعفونی کردن ماسک، استفاده از حرارت است و برای این کار بهتر است از شوفاژ یا بخاری استفاده شود.

وی افزود: ماسک در دمای 55 درجه باید به مدت 24 ساعت قرار بگیرد. در دمای 70 درجه هم یک ساعت قرارگیری ماسک در این حرارت کافی است و ماسک کاملا ضدعفونی می شود.

این کارشناس تجهیزات پزشکی یادآور شد: روش دیگر ضدعفونی کردن ماسک استفاده از "آب ژاول" است، به اینصورت که ماسک باید به مدت یک ساعت در این محلول قرار داده شود.

بغدادی روش دیگر برای ضدعفونی کردن ماسک را استفاده از اشعه UV عنوان کرد و افزود: این تجهیزات کمتر در دسترس است، بنابراین دو روش قبلی بیشتر توصیه می‌شود.

وی در خصوص استفاده از نور خورشید برای ضدعفونی کردن ماسک گفت: نورآفتاب هم اشعه UV دارد، اما در زمستان تابش آفتاب ضعیف است، بنابراین نمی توان خیلی روی آن حساب کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.