شاهرخ محمودی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای پروژه تامین و جایگزینی سوخت فسیلی، این آبگرمکن های خورشیدی در اختیار ساکنان روستای دو پلوره بخش سرشیو قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه منابع سوخت فسیلی، منابعی رو به پایان هستند و باید با سوخت‌های دیگر جایگزین شود، استفاده از انرژی های تجدید پذیر در حال تبدیل شدن به یک راه مهم و اقتصادی برای صرفه جویی در هزینه ها و محافظت از منابع طبیعی و جنگل ها است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: برای تهیه و راه اندازی این تعداد آبگرمکن خورشیدی بیش از ۷۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

وی تاکید کرد: هدف از اجرای این پروژه و پروژه های مشابه، کاهش فشار وارده از روی جنگل هاست و ساکنین روستاها باید در قبال جنگل خود را مسئول بدانند زیرا این سرمایه، میراثی است که باید همچون گذشته برای نسل آینده نیز بماند.

محمودی با بیان اینکه درختان جنگلی این منطقه در سنوات گذشته برای تهیه سوخت توسط مردم قطع شده و این موضوع باعث ایجاد خسارت جبران ناپذیری به منابع طبیعی شده است، گفت: استفاده از آبگرمکن خورشیدی باعث کاهش استفاده از سوخت فسیلی و قطع بی رویه درختان جنگلی است.

وی حفظ منابع گیاهی از طریق مشارکت مردم را یکی از دیگر اهداف توزیع آبگرمکن های خورشیدی اعلام کرد و یادآور شد: آب داخل مخزن آبگرمکن خورشیدی از راه جذب خورشید و تابش نور بر صفحه‌های جاذب گرم می‌شود لذا استفاده از این منبع انرژی پاک و تجدید شونده مزایای بسیار خوبی همچون عدم نیاز به سوخت فسیلی و چوب به همراه دارد.

سال گذشته نیز ۳۸ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در بین روستاییان محروم مناطق حاشیه جنگل و عرصه های منابع طبیعی شهرستان مریوان شده بود.

نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و صیانت از جنگل ها در بین مردم با استفاده از طرح جایگزینی سوخت های نفتی و گازی به جای هیزم جنگلی و نیز آبگرمکن های خورشیدی از محل اعتبارات ملی وصندوق توسعه ملی در مناطق جنگلی کشور اجرا شده و همچنان ادامه دارد.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد.

۲۰ درصد از مراتع استان کردستان جزو مراتع درجه یک (متراکم) است که در هر هکتار از مراتع درجه یک سالانه بیش از ۴۵۰ کیلوگرم علوفه خشک تولید می شود و مابقی مراتع درجه ۲ (نیمه متراکم) هستند در مجموع ۶۷ هزار خانوار روستایی استان بهره بردار بخش مراتع هستند و بهره برداران کردستانی ۶.۵ درصد علوفه کشور را تولید می کنند.

جنگل‌های زاگرس با گستردگی در ۱۱ استان کشور با ۶ میلیون هکتار مساحت، ۴۰ درصد جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند که حدود ۷۰ درصد تیپ گونه‌های جنگلی زاگرس را بلوط‌ها شامل می‌شوند و سایر گونه‌های درختی این جنگل‌ها افرا، کیکم، بنه، زبان گنجشک، گلابی وحشی، ولیک، ارغوان، انواع بادام و دیگر درختان است.

از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد، شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.