اخبار مرتبط

فرزام بیدارپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح غربالگری ژنتیک از دهه 70 برای تعداد محدودی از بیماری ها همانند تالاسمی آغاز شد ولی امسال قرار است دامنه این غربالگری ها گسترش یابد.
وی افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده، از امسال غربالگری ژنتیک برای بیماری های دیگری همانند سندروم داون نیز انجام می شود ضمن اینکه در حال حاضر نیز فعالیت هایی در این زمینه انجام شده و حتی در مواردی غربالگری اولیه منجر به سقط قانونی جنین هم شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: با توجه به اینکه اختلالات ژنتیکی در جامعه افزایش یافته تلاش می شود شود با افزایش دامنه غربالگری های اولیه و ارائه خدمات با کیفیت مرگ و میر نوزادان و بیماری های غیرواگیر را کاهش دهیم.
وی یادآور شد: اگر برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که غربالگری جنینی در همان مراحل اولیه بیشتر و با کیفیت بالاتر انجام شود در آینده از مرگ و میر و یک سری اختلات زنتیکی و انوع سرطان ها جلوگیری می شود.
بیدارپور گفت: هم اکنون بشیترین تعداد بیماران ما در زمینه های قلبی، فشار خون، دیابت، سرطان و بیماری های تنفسی بوده و منشا آن به مسایل اجتماعی از جمله رژیم غذایی نامناسب، تحرک فیزیکی کم، مصرف الکل، مواد مخدر، آلودگی هوا و سلامت روان است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
7348/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.