به گزارش ایرنا، جلال الدین سلیمی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این بانک 20 هزار میلیارد ریال تسیهلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: سهم تسهیلات پرداختی به جامعه روستایی از این میزان حدود 10 درصد است.
وی افزود: از کل تسهیلات پرداختی این بانک حدود یک هزار و 400 میلیارد ریال در قالب 21 هزار فقره معوق است که 60 درصد آن مربوط به پرونده های متقاضیان شهری و 40 درصد نیز پرونده های متقاضیان جامعه روستایی است.
سلیمی اضافه کرد: با این وجود نسبت معوق بانکی متقاضیان روستایی در برابر متقاضیان شهری جای تامل دارد بطوریکه از 21 هزار پرونده، 6 هزار و 621 پرونده مربوط به جامعه روستایی و تسهیلات مسکن مهر و غیر مهر است.

** جرایم و سود تسهیلات روستایی بانک مسکن بخشیده می شود
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان اظهار داشت: دولت در قالب تبصره یک ماده 35 لایحه بودجه سال 95 که اجرای آن امسال ابلاغ شد تمام جرایم و سود تسهیلات روستایی را بخشیده است.
سلیمی گفت: در قالب این طرح متقاضیان پنج هزار و 775 فقره پرونده می توانند در صورتی که کل تسهیلات را به صورت یکجا تا پایان دی سال جاری تسویه کنند از مزایای تبصره یک ماده 35 لایحه بودجه سال 95 و بخشودگی بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینکه در این طرح دولت سود تسهیلات و بانک جریمه آن را پرداخت می کند، افزود: میزان کل بدهی و تسهلات و جریمه پرونده های روستایی این بانک 530 میلیارد ریال است.
سلیمی یادآور شد: همچنین در طرح دیگری با نام چاوش تمامی متقاضیان می توانند با پرداخت تمام بدهی خود از 2 تا 14 درصد تخفیف بهره مند شوند.

** بانک مسکن 2 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستا گفت: این بانک 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در سطح استان داشته که 2 هزار میلیارد ریال آن در سال جاری در تمام بخش ها پرداخت شده است‌.
سلیمی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در بخش غیر تبصره ای این بانک یک هزار و 828 تسهیلات در بخش مسکن پرداخت شده که 387 فقره برای ساخت، 900 فقره برای خرید و 541 فقره نیز برای تعمیر واحدها بوده است.

** تسهیلات 30 هزار واحد مسکن مهر در کردستان تسقیط شد
وی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات مسکن مهر را از دیگر بخش های اعتباری این بانک اعلام کرد و گفت: در این طرح 35 هزار و 350 واحد مسکن مهر در کردستان به میزان 9 هزار میلیارد ریال تامین اعتبار شده که تاکنون 30 هزار واحد قسط بندی شده که 5 هزار و 350 واحد در حال قسط بندی است.
سلیمی افزود: واحدهای قسط بندی نشده به سه گرو تقسیم شده اند گروه اول از پیشرفت فیزیکی 80 تا 100 درصدی برخوردار بوده و عوامل اجرایی با متقاضیان اختلاف حساب دارند و تا حالا موفق به قسط بندی نشده ایم.
وی اضافه کرد: گروه دوم واحدهای قسط بندی نشده شامل متقاضیانی هستند که علیه تعاونی ها اقامه دعوا کرده اند و شامل پنج هزار و 192 واحد با پیشرفت فیزیکی بین 10 تا 30 درصد است.
سلیمی یادآور شد: گروه سوم واحدهای قسط بندی نشده را شال متقاضیانی اعلام کرد که برای قسط بندی مراجعه نکرده و با توجه به اینکه مسکن مهر تفاهم نامه ای 20 ساله بوده در پایان قرارداد اقساط مسکن مهر تبدیل به اقساط آزاد می شود.

** بانک مسکن سهم 26 درصدی از بهسازی مساکن روستایی دارد
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان افزود: تاکنون در کل در استان 47 هزار واحد روستایی بازسازی شده که از این میزان 12 هزار واحد شامل 26 درصد با استفاده از تسهیلات بانک مسکن انجام شده است.
وی تاکید کرد: در سال جاری نیز 550 واحد مسکونی روستایی با 137 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار از سوی بنیاد مسکن به این بانک برای دریافت تسهیلات معرفی شده که 118 مورد آن پرداخت شده است.

** 124 فقره قرار داد احیای بافت فرسوده در کردستان تشکیل شد
وی گفت: تسهیلات بافت فرسوده شهری از دیگر بخش های تسهیلاتی در حوزه مسکن است که کردستان از این محل 300 واحد سهمیه داشته که تاکنون 192 مورد از سوی شهرداری ها به بانک معرفی و 124 فقره از این تعداد منجر به عقد قرار داد شده است.
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان اظهار داشت: در بخش عقد قرارداد شده شهرستان سنندج 41 فقره، سقز با 34 فقره، بیجار با 20 فقره و قروه با 17 فقره در رتبه های اول تا چهارم قرار دارند و در شهرستان های مریوان و بانه نیز همچنان صفر است.
سلیمی افزود: پرداخت تسهیلات حوادث غیر مترقبه به مناطق زلزله کردستان در سه فاز احداثی، تعمیراتی و معیشتی بوده به میزان 357 میلیارد و 300 میلیون ریال بر عهده بانک مسکن کردستان گذاشته که تاکنون حوزه احداثی 57 واحد شهری و 157 واحد روستایی معرفی شده که در حوزه روستایی تمام واحد منجر به قرارداد شده اما در بخش شهری به علت کارشکنی شهرداری ها اقدامی صورت نگرفته است.
وی اضافه کرد: سهمیه استان از تعمیراتی 400 واحد بود که تماما پرداخت شده و در بخش معیشتی نیز 234 پرونده تشکیل شده است که در شرف پرداخت است.
سلیمی افزود: همچنین در این مدت 697 زوج کردستانی در سایت بانک مسکن برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند که از این محل 461 میلیارد ریال تاکنون جذب کنیم شده و فقط 135 پرونده در حال اجرا است.
وی یادآور شد: همچنین تاکنون 80 درصد از 59 میلیارد و 800 میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی مربوط به وزارت کار، سازمان های بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و ایثارگران که در قالب 339 فقره پرونده به بانک معرفی شده بودند، پرداخت شده است.
بانک مسکن در استان کردستان دارای 24 شعبه است که 10 مورد از این شعبات در شهر سنندج و 14 مورد نیز در سایر شهرستان ها خدمات رسانی می کنند.
3034/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.