به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از وب دا، سید راشد جزایری، آموزش و اطلاع رسانی در زمینه اچ‌آی‌وی و ایدز را یکی از استراتژی‌های برنامه کشوری پیشگیری از اچ‌آی‌وی/ ایدز در کشور عنوان کرد.
وی تصریح کرد: با این وجود تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال برای برجسته سازی موضوع و حساس کردن سیاستگذاران، مسئولان و آحاد افراد جامعه به موضوع اچ‌آی‌وی و ایدز و همراه کردن آنان برای پیشگیری از ایدز بسیار ضروری است.
به گفته وی، در جمهوری اسلامی ایران این مقطع زمانی خاص همزمان با سایر کشورهای جهان در نظر گرفته شده است و به عنوان "روز جهانی ایدز" در تقویم رسمی کشور گنجانده شده است.
وی ادامه داد: نظر به اینکه موضوع ایدز صرفاً یک موضوع بهداشتی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و غیره نیز می باشد. به منظور اطلاع رسانی مناسب در این خصوص، "هفته اطلاع رسانی ایدز" از ۱۵ – ۹ آذر ماه مد نظر قرار گرفته است.
رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری، با اشاره به حساسیت موضوع ایدز اطلاع رسانی و آموزش را از رسالت تمامی دست اندرکاران عرصه سلامت و بهداشت کشور عنوان و افزود: هفته اطلاع رسانی ایدز، فرصت مناسبی برای تبیین برنامه ها، جلب مشارکت سیاستگذاران و مسئولان، بیان اقدامات، دستاوردها و چالش‌های موجود و همچنین تکریم فعالیت‌های دست اندرکاران خواهد بود.
جزایری، اطلاع رسانی مناسب در خصوص اچ‌آی‌وی/ ایدز و اهمیت پیشگیری از آن، جلب حمایت سیاستگذاران، مسئولان و سازمان‌ها از برنامه‌های اطلاع رسانی و کنترل اچ‌آی‌وی/ ایدز و افزایش همکاری‌های بین بخشی و معرفی اقدامات، دستاوردها و چالش‌های موجود در زمینه برنامه‌های اچ‌آی‌وی/ ایدز در کشور را از اهداف نامگذاری این هفته برشمرد.
وی گفت: همچنین نامگذاری این هفته در جلب مشارکت انجمن‌های غیر دولتی و عموم مردم در برنامه‌های پیشگیری و کنترل اچ‌آی‌وی/ ایدز در کشور و برجسته سازی شعار روز جهانی ایدز و نهادینه کردن آن موثر است.
وی، تشکیل "ستاد برگزاری مراسم روز جهانی ایدز" با حضور مسئولین و نمایندگان سازمان ها، ادارات و ارگان ها و انجمن‌های مردمی و ... و تشکیل ستادهای شهرستانی و برنامه ریزی مناسب در این زمینه، انعکاس اخبار و اطلاع رسانی از رسانه ها و صدا و سیمای مرکز استان برگزاری همایش ها و نشست های علمی با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم را از برنامه های پیش بینی شده برای هفته اطلاع رسانی ایدز عنوان کرد.
وی تصریح کرد: همچنین با پخش تیزر یا زیر نویس تلویزیونی در زمینه پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز و ایدز و همچنین تهیه زیرنویس‌های مطبوعاتی با مضمون شعارها و پیام‌های بهداشتی در این زمینه و درج آن در روزنامه‌ها و نشریات محلی و همچنین ارسال متون رسانه‌ای و آموزشی و مقالات ویژه برای رسانه‌ها سعی خواهد شد اطلاع رسانی و آموزش مناسب در این زمینه صورت بپذیرد.
جزایری گفت: برپایی پایگاه‌های ثابت و سیار اطلاع رسانی ایدز و رفتارهای مخاطره آمیز در سطح فرهنگسراها و مراکز فرهنگی و همچنین ایجاد پایگاه های مشابه در تمام شهرستان‌های استان و توزیع بروشور، پمفلت و مواد آموزشی و ارایه خدمات مشاوره ای رایگان با هدف ارتقای سطح اطلاعات مردم در زمینه ایدز، هماهنگی با ائمه جمعه محترم استان به منظور تبیین روز جهانی ایدز و اختصاص بخش کوتاهی از سخنان ائمه جمعه محترم استان در خطبه‌های نماز جمعه به بحث ایدز و اهمیت پیشگیری از آن و همچنین هماهنگی لازم در خصوص سخنرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و رؤسای شبکه‌های بهداشتی- درمانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه در زمینه ایدز و رفتارهای مخاطره آمیز از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای هفته اطلاع رسانی ایدز است.
گفتنی است، نهم لغایت پانزدهم آذرماه ۹۸ بعنوان هفته اطلاع رسانی ایدز و دهم آذرماه با تاکید بر شعار " همه در یک کشتی نشسته ایم " بعنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.

46

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.