عنایتی همه را مقصر کرد جز خودش!

سرمربی تیم ناکام امید در مسیر صعود به المپیک زمین و زمان را مقصر حذف از انتخابی دانست.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ ناکامی امیدها اتفاق جدیدی نبود و سریالی بوده که هر چهار سال یک بار از آنتن فدراسیون فوتبال پخش شده است، اما این دوره ناکامی عجیب تر از همیشه بود و تیم امید در همان مرحله مقدماتی حذف شد و حتی به مرحله پایانی انتخابی هم نرسید.

سرمربی تیم امید می‌گوید در شرایط بسیار بدی این تیم را تحویل گرفته است. او زمین چمن، قانون کارت زرد، قرعه بد، داوری و... را مقصر این حذف دانست.

عنایتی پس از بازگشت تیم از ازبکستان در جمع خبرنگاران در واکنش به ناکامی تیم امید در راهیابی به المپیک گفت:  از فوتبالدوستان کشورمان و آن‌هایی که نگران تیم بودند، عذرخواهی می‌کنم. می‌دانستیم چون یک تیم به مرحله بعد می‌رود کار سخت است. پیش بینی کرده بودیم که بازی با ازبکستان به عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال پایه در آسیا به شمار می‌رود و شرایط خیلی خوبی دارد، سخت است.

عنایتی سپس با اشاره به حذف تیم به خاطر قانون کارت زرد بیشتر نسبت به مالزی اضافه کرد: تمام تلاش‌مان را در بازی اول و دوم انجام دادیم. قوانین کارت زرد و... برای ما دست و پا گیر شد. مخصوصا در بازی دوم که مجبور شدیم حزباوی و سلمانی را بیرون بگذاریم تا کارت زرد دوم را نگیرند و در مقابل ازبکستان محروم نباشند.

او ادامه داد: شرایط نرمال نبود. در زمینی که با ازبکستان بازی کردیم، اگر با هنگ کنگ و افغانستان بازی می‌کردیم مطمئنا شرایط‌مان خیلی فرق می‌کرد. گفته بودم زمینی که هستیم زمین خوبی نیست. مقداری هم شرایط ما سخت شد ولی ازبکستان مقابل ما تیم خیلی خوبی بود. همان چیزی که انتظار داشتیم. قبل از اینکه با ما بازی کنند 8-7 بازی خیلی خوب کرده بودند. تدارکات بسیار خوب داشتند. نزدیک به 20 روز دیگر با اسپانیا بازی می‌کنند. این نشان می‌دهد تمهیدات خیلی خوبی داشتند. از دوستانم تشکر می‌کنم در این مدت تلاش کردند اتفاق خوبی بیفتد و شرمنده‌ام که این اتفاق نیفتاد. حالا باید به هانگژو برویم و ببینیم چه اتفاقی آنجا می‌افتد.

سرمربی تیم ملی امید در پاسخ به این سوال که چه چیزی برای نتیجه گرفتن کم داشتند، عنوان کرد: مقداری استرس، چون وقتی تیم به خاطر کارت زرد حذف می‌شود 9 بازی با این تیم بودم. در عراق و ترکیه با تیم بودم. در این 9 بازی اگر ضربات پنالتی را حساب نکنیم، تنها باخت ما همین بود. بدموقع گل خوردیم و شیرازه تیم ما پاشید. موقعیت‌های متعددی هم دادیم. نیمه اول بازی تحت کنترل ما بود. هر دو تیم حمله می‌کردند اما در نیمه دوم وقتی گل خوردیم شرایط سخت شد. به بازیکنان گوشزد کرده بودیم و می‌دانستیم کارت زرد ممکن است دردسرساز شود. هر بازی و هر جلسه‌ای که داشتیم گفتم این اتفاق نیفتد اما کم تجربگی بود.

وی در خصوص انتقاد از امیر قلعه‌نویی به خاطر پیشنهاد عنایتی برای سرمربیگری تیم ملی امید، گفت: باید ببینیم آن خیلی‌ها چه کسانی هستند. از این خیلی‌ها در فوتبالمان زیاد داریم و نمی‌خواهم درموردشان صحبت کنم. شاید منافعی داشتند. تمام تلاشم را کردم. هیچ کس جرات نداشت این تیم را بگیرد. من ریسک کردم چون واهمه‌ای از این اتفاقات ندارم. به خاطر 2 کارت زرد حذف شدیم و می‌دانستیم شرایط سختی داریم. تلاش کردیم. به بچه‌ها خسته نباشید می‌گویم. امیدوارم اتفاقات خوب با برنامه ریزی بلند مدت برای تیم‌های پایه ما بیفتد.

عنایتی در خصوص اینکه قرعه این مرحله چقدر تاثیرگذار بوده، عنوان کرد: قرعه اتفاق بزرگی برای یک تیم می‌تواند باشد. اتفاق خوب یا اتفاق بد، وقتی در 11 تیم سید یک نیستید و تیم دوازدهم هستید باید خودتان را برای هر اتفاقی آماده کنید. متاسفانه همین باعث شد هم تمرکزمان از دست برود و هم اینکه تیم از نظر روحی افت کند که چرا در سید یک نیستیم. همه این‌ها دست به دست هم داد اما کار را توجیه نمی‌کنیم. 

سرمربی تیم امید در ادامه به انتقاد از بازیکنان بزرگ تیم و همینطور داور مسابقه با ازبکستان پرداخت و گفت: بزرگان ما واقعا باید بزرگی می‌کردند. کارت زرد مفت گرفتیم. هرچند از داوری گله مند هستم. 3، 4 کارت ما واقعا عجیب غریب بود. ازبکستان از شرایط میزبانی خودش هم در بحث بازی‌ها، هم در بحث زمین و هم در بحث داوری، به نحو احسن استفاده کرد.

وی در مورد اینکه آینده را چطور می‌بیند، گفت: درآینده هر اتفاقی می‌افتد فدراسیون باید تصمیم بگیرد ولی باید برنامه بلند مدت داشته باشیم. تیم در کل 19 روز در اختیار من بوده و با این مدت هم به بازی‌های مقدماتی رفتیم و هم باید به هانگژو برویم. البته بازیکنان زیاد عوض می‌شوند اما با آنها تمرین نکرده‌ایم. برای هرکاری باید برنامه بلند مدت باشد.

عنایتی در خصوص اینکه ممکن است بعد از بازی‌های آسیایی تیم دوباره به حال خودش رها شود و آیا تمایل به ادامه کار دارد، عنوان کرد: اگر اینطور باشد شما نمی‌توانید توقع اتفاقات بزرگ داشته باشید. باید از همین الان برنامه ریزی کرد تا فردی که واجد شرایط است را بر سر تیم بگذارند. فعلا تمرکزم روی بازی‌های هانگژو است.

سرمربی تیم ملی امید در مورد اینکه به نظر می‌رسد بازیکنان بعد از دو برد اشباع شدند، اظهار داشت: اشباع شدن در تیم ما وجود نداشت. می‌دانستیم بازی سختی با ازبکستان داریم. این تیم جزو دو قدرت آسیا است. حتی در دو رده پایین‌تر هم شرایط بهتری دارند. بعد از گلی که دقیقه 47 خوردیم تمرکز بچه‌ها از دست رفت و کار برایمان سخت شد. این موضوع را قبول ندارم. بچه‌ها همه توان‌شان را به کار گرفتند. جو ورزشگاه به نفع حریف بود. موقعیت‌هایی را به حریف دادیم و این طبیعی بود.

عنایتی در خصوص اینکه آیا با این شرایط اعزام تیم به هانگژو صلاح است، گفت: دست ما نیست. آنها هم برنامه ریزی خودشان را انجام داده‌اند. نمی‌توانیم بگوییم حالم خوب نیست و نمی‌آیم. باید با تمام قدرت به آن مسابقات برویم. تقدیر و قسمت این بوده و ان‌شاالله اتفاقات خوبی بیفتد. 

سوال پایانی از سرمربی تیم امید هم درباره فضای روانی تیم بود و اینطور حرف هایش را خاتمه داد: طبیعی است در جو روانی خیلی خوبی نیستیم. بچه‌ها ناراحت هستند. به ما دیر اعلام شد و بچه‌ها هنوز امیدوار بودند که شاید قانون جدیدی باشد. با این حال مطمئنم آنها هم غیرت خودشان را گذاشتند.

 

دیدگاه تان را بنویسید