گزارش جی پلاس

شائبه مهندسی لیگ کشتی و انتخابات؛ علیرضا دبیر و فرار از پاسخگویی!

رئیس فدراسیون کشتی در ماه های اخیر نشان داده علاقه ای به پاسخ گویی درباره اقداماتش ندارد و به ابهامات موجود توجهی نمی کند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ فدراسیون کشتی در یک سال اخیر حواشی مختلفی را پشت سر گذاشته و در برهه های زمانی مختلف، اسیر اتفاقاتی شده که گاه عوامل فدراسیون و تیم های ملی در آن دخیل بوده اند و گاه نه. با این وجود علیرضا دبیر در راس امور این فدراسیون و همکارانش نشان داده اند علاقه ای به پاسخ گویی به شبهات ندارند و بدون پاسخ گویی به جلو می روند. کشتی ایران پس از مسابقات جهانی 2022 با حواشی ای همچون استعفای محمد بنا، صحبت های پدر حسن یزدانی و... مواجه شد، در ادامه در لیگ کشتی صحبت هایی مبنی بر دخالت رئیس فدراسیون در امور پیش آمد، درگیری در مسابقات استان های مختلف مزید بر علت شد و حالا صحبت هایی مبنی بر نقشه مهندسی انتخابات هیات کشتی تهران از سوی دبیر شنیده می شود اما فدراسیون کشتی هیچ پاسخی به این موضوعات نداده تا این کلاف حسابی سر در گم شود؛ به همین بهانه در ادامه به مرور این اتفاقات می پردازیم.

مسابقات جهانی 2022؛ فدراسیون کشتی علیه حسن یزدانی؟

پس از شکست حسن یزدانی در مسابقات جهانی 2022 مقابل تیلور، پدر او در فرودگاه به رئیس فدراسیون تاخت و علیه او صحبت کرد. او از شیوه آماده سازی یزدانی انتقاد کرد و معتقد بود رئیس فدراسیون نمی خواهد پسرش به مدال های بیش تر برسد. سناریویی که البته قبل و بعد از این هم مطرح شد و از اختلاف فدراسیون کشتی با یزدانی صحبت به میان آمد، پس از این موضوع شکاف بین پر افتخار ترین کشتی گیر ایران و قهرمان المیپک سیدنی بیش تر شد، تا جایی که در مراسم تجلیل از قهرمانان یزدانی با دبیر دست نداد. پس از آن هادی عامل سعی کرد واسطه آشتی شود اما کار در جلسه دبیر و یزدانی به درگیری بین همراه یزدانی و دبیر منجر شد و نهایتا در لیگ کشتی هم ابتدا اجازه ثبت قرارداد حسن یزدانی داده نشد اما او سرانجام به تیم رضا یزدانی پیوست.

فدراسیون کشتی هیچ گاه به این صحبت ها واکنشی نشان نداد. نهایتا اگر چه چندی پیش با حضور یزدانی، سوریان و درستکار جلسه ای برگزار شد تا کدورت ها رفع شده و حسن به تیم ملی برگردد اما به نظر می رسد علی رغم حضور مرد پرافتخار کشتی در تورنمنت زاگرب، روابط بین او و فدراسیون کشتی همچنان تیره و تار است.

خداحافظی بی بازگشت نایب رئیس؛ سوریان پشت سرش را هم نگاه نکرد

وقتی علیرضا دبیر پا به میدان انتخابات فدراسیون کشتی گذاشت، حمید سوریان یکی از نفراتی بود که برای او لابی کرد اما او چند ماه پیش بالاخره به همکاری خود با فدراسیون پایان داد و پس از گذشت قریب به سه ماه از این موضوع، فدراسیون همچنان تکلیف نایب رئیس را مشخص نکرده و صندلی سوریان مبهم و بی صاحب است. سوریان البته چندی پیش در جلسه ای با درستکار و یزدانی شرکت کرد اما باز هم به اتاقش بر نگشت و هنوز کسی از سوی فدراسیون درباره سرنوشت پست کلیدی و مهم نایب رئیسی توضیحی نداده و اصلا مشخص نشد سوریان که یار غار دبیر بود، چرا رفت؟ چرا دیگر برنگشت و هنوز هم جانشین او مشخص نشده است؟

لیگ برتر کشتی و شائبه مهندسی تیم ها

لیگ برتر کشتی آزاد در حالی با قهرمانی تیم بلیش تاکستان به پایان رسید که هدایت این تیم بر عهده احسان امینی، مربی تیم ملی بود اما زمزمه هایی شنیده می شد که در اصل کار ارنج و چینش نفرات این تیم، با محسن کاوه مدیر تیم های ملی کشتی آزاد است. از سوی دیگر تیم بانک شهر در فینال نتوانست از رحمان عموزاد، ستاره خود استفاده کند که مسئولان این تیم دخالت فدراسیون را باعث این اتفاق دانستند اما فدراسیون کشتی باز هم پاسخی به این شبهات نداد تا لیگ کشتی امسال هم پر حاشیه به پایان برسد. علاوه بر این در مسابقات استانی تهران و لرستان هم اتفاقات تلخی افتاد و درگیری های شدیدی رخ داد که فدراسیون کشتی پیگیری خاصی انجام نداد.

شایعه مهندسی انتخابات هیئت تهران

حالا در حالی که علیرضا دبیر به روزهای پایانی دوره اول ریاستش در فدراسیون کشتی نزدیک می شود، انتخابات هیئت کشتی تهران به عنوان یکی از اصلی ترین هیئت ها در ورزش اول برگزار خواهد شد که شائبه مهندسی این انتخابات بیش از هر زمانی شنیده می شود.

در جریان این انتخابات، نفراتی همچون هادی حبیبی، از یاران نزدیک رسول خادم تایید صلاحیت نشدند و تنها قاسم علی عسگری و حمیدرضا یاری نیا تایید شدند.

علی عسگری رئیس دفتر علیرضا دبیر در فدراسیون کشتی است و یاری نیا سابقه ریاست هیئت ایلام را دارد اما موضوع مهم همین رابطه نزدیک دبیر با علی عسگری است که شائبه مهندسی این انتخابات را تقویت می کند. دبیر که چندی پیش با همکاری اداره کل ورزش و جوانان تهران، عبدالله عزیزی رئیس سابق هیئت را برکنار کرد و البته از سوی عزیزی در دادگاه محکوم شد، حالا به دنبال آن است تا گزینه مد نظر خود را در راس هیئت پایتخت که به مثابه قلب تپنده کشتی است، بگذارد و مشخص نیست آیا این شایعه مهندسی درست از آب در می آید یا نه؟ هر چند مطمئنا فدراسیون کشتی به این موضوع هم واکنشی نشان نمی دهد تا ثابت شود شخص رئیس فدراسیون علاقه ای به شفاف سازی و پاسخ گویی ندارد.

دیدگاه تان را بنویسید