جی پلاس

جنجال در دنیای شطرنج/ کارلسن وسط مسابقه رفت!

قهرمان شطرنج جهان به طرز مشکوکی در میانه مسابقات سینکفیلد انصراف داد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ مگنوس کارلسن پس از شکست ناباورانه در دور سوم مقابل حریفی که بیش از 160 واحد ریتینگ از او پایین تر بود، لحظاتی قبل از شروع دور چهارم انصرافش را اعلام کرد. این نخستین بار بود که کارلسن در کل زندگی اش چنین کاری انجام می دهد.

قهرمان جهان توضیح دقیقی درباره این مساله ارائه نداد و ویدئویی از صحبت های مورینیو را ضمیمه کرد که گفته بود: ترجیح می دهم حرف نزنم، چرا که اگر حرف بزنم برایم دردسر می شود.

این حرکت کارلسن باعث شد که بسیاری افراد صحبت های او را به احتمال وقوع تقلب مرتبط بدانند. برخی نیز معتقدند که هانس نیمان آمریکایی که پیش از این مسابقات حتی به ریتینگ 2700 هم نرسیده بود، به روشی غیرمجاز به تدارکات کارلسن دست پیدا کرده است.

به هر ترتیب کارلسن اعلام کرد با وجود این که همیشه از بازی کردن در سنت لوئیس لذت برده اما مسابقات را ادامه نمی دهد و امیدوار است در آینده باز هم در این مکان بازی کند.

کناره گیری کارلسن و حرکت جنجالی او بازتاب بسیار زیادی در محافل شطرنجی داشته است. در مقابل اندک افراد جامعه شطرنجی که معتقدند او ظرفیت باخت مقابل حریف ضعیف تر را نداشته، بسیاری به سابقه بازگشت های درخشان تاریخی او اشاره می کنند و معتقدند قهرمان جهان حتما دلیل محکمی برای این کار داشته است.

کارشناس شبکه نروژی NRK که مسئولیت پخش اکثر مسابقه های کارلسن را بر عهده دارد، درباره دلیل قهرمان جهان گفت: نزدیک ترین حدس به واقعیت این است که کارلسن فکر می کند نیمان از برنامه استفاده کرده است(تقلب). با این حال این مساله ادعای بسیار سنگینی است و نمی توان به راحتی آن را در سطح بالای شطرنج مطرح کرد.

سایت سرشناس شطرنجی chess24 نیز نوشت: قضیه بسیار ساده است. مگنوس به بازی حریفش مشکوک است اما مسلما نمی خواهد آشکار به حریف اتهام وارد کند. او در 53 بازی پیاپی نباخته بود.

دیدگاه تان را بنویسید