تبانی عجیب در آفریقای جنوبی؛ 59 بر یک!

چهار باشگاه در آفریقای جنوبی به خاطر تبانی عجیب و غریب به‌صورت مادام‌العمر محروم شدند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، چهار باشگاه در سطح چهارم فوتبال کشور آفریقای جنوبی پس از تبانی دربازی‌های خود، به‌صورت مادام‌العمر محروم شدند. در پایان ماه گذشته میلادی، تیم‌های ماتیاسی و شیولانی تایگرز برای قهرمانی در رقابت بودند که نتیجه عجیبی در روز پایانی به ثبت رسید.

ماتیاسی در هفته آخر به پیروزی با اختلاف ۱۶ گل نیز داشت. تیم شیولانی تایگرز نیز خیالش بابت تفاضل گل بهتر راحت بود و می‌توانست در صورت پیروزی به قهرمانی دست یابد. آنها مقابل کوتوکو هپی بویز به برتری رسیدند اما در دیدار دیگر، نتیجه باورنکردنی به دست آمد.

تیم ماتیاسی نیز در روز پایانی برنده از زمین خارج شد اما به دلیل برتری عجیب مقابل نسامی مایتی بردز آن هم با نتیجه ۵۹ بر یک، توانست در جدول رده‌بندی بالاتر از رقیب خود قرار گیرد. این نتیجه سبب تحقیقات فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی شد.

وینسنت رامفاگو رئیس منطقه موپانی به بی‌بی‌سی آفریقا گفت: «تحقیقات ما نشان داد که ماتیاسی و نسامی می‌خواستند شیولانی را از قهرمانی در لیگ بازدارند، بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، بر سر تبانی در این بازی توافق کردند.»

پس از اینکه بازیکنان شیولانی که پیش از روز آخر نسبت به حریف برتر بودند متوجه شدند که ماتیاسی در نیمه اول با نتیجه ۲۲-۰ پیش است، آنها نیز به تبانی با بازیکنان حریف خود یعنی کوتوکو هپی بویز پرداخته و چهار نفر از آنان را از زمین خارج کردند. بازیکنانی که از زمین خارج شدند گفتند خسته شده‌اند و تیمشان را تنها با هفت بازیکن روانه میدان کردند.

دراین‌بین در بازی هم‌زمان ماتیاسی که با ۲۲ گل پیش بود، داور به بازیکنان حریف یعنی نسامی کارت قرمز داد تا این تیم هفت نفره شود. با وجود اینکه تیم نسامی 7 نفره بود، اما در جریان پیروزی ۵۹ بر یک تیم ماتیاسی، ۴۱ مورد از گل ها گل بخودی توسط بازیکنان نسامی بوده است!

وینسنت رامفاگو افزود: هنگامی که ما بررسی کردیم متوجه شدیم که برخی از گل های ماتیاسی حتی به درستی ثبت نشده اند، زیرا داور قادر به تفسیر گزارش درستی از بازی نبود. ما متوجه شدیم که داور فقط نوشته است بازیکن شماره دو ۱۰ گل زد، یا بازیکن شماره پنج ۲۰ گل زد و غیره. اما ۴۱ گل به خودی وجود داشت، بنابراین آنها چگونه اینها را ثبت کردند؟

تیم‌ها در ماه مارس با هم برابری بیشتری داشتند. ماتیاسی در بازی اول نسامی را ۲-۱ شکست داد، در حالی که شیولانی با کوتوکو هپی بویز ۲-۲ مساوی کردند. بدین ترتیب هر چهار تیمی که در این دو دیدار به میدان رفتند، به صورت مادام العمر محروم شدند.

نکته جالب اینکه سه تیم از چهار تیمی که تبانی کردند، رتبه های نخست تا سوم جدول را تشکیل داده بودند و حالا پس از این مسئله، تیم رده چهارمی گاوولا کلاسیک به عنوان تیم قهرمان شناخته شد.

با اعلام حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی، افراد درگیر در این بازی ها نیز با محرومیت های طولانی مدتی روبرو شدند. مسئولان باشگاه‌ها بین ۵ تا ۸ فصل از حضور در میادین محروم شده‌اند، درحالی‌که مسئولان برگزاری مسابقه نیز ده فصل محروم شده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید