سیدصالحی در گفت و گو با جی پلاس؛

انتقادها از اسکوچیچ ناعادلانه است‌/ تیم ملی به طارمی احتیاج دارد

یک کارشناس فوتبال با اشاره به عملکرد تیم ملی در دوران دراگان اسکوچیچ و کسب 12 پیروزی از 13 بازی، می گوید انتقادها از این مربی کروات ناعادلانه است.

لینک کوتاه کپی شد

سیدمهدی سید صالحی در گفت‌و‌گو با جی پلاس، درباره پیروزی پرگل و 3 بر صفر تیم ملی فوتبال ایران مقابل سوریه در انتخابی جام جهانی اظهار کرد: تیم ملی در این بازی نسبت به بازی های قبل خیلی کیفیت بهتری داشت و توانستیم موقعیت های بهتری داشته باشیم و بازی خودمان را به رقیب دیکته کنیم. ما در این دیدار با ترکیب 1-3-2-4 بازی کردیم. امیر عابدزاده در درون دروازه، سعید عزت‌اللهی و احسان حاج‌صفی در خط هافبک و نور‌اللهی به عنوان پشت مهاجم بازی کردند. از طرفی تیم ملی سوریه یک تعداد بازیکن مصدوم داشت و در نهایت با ترکیب 1-5-4 و حضور السومه در خط حمله، چشم به ضد حملات داشت تا از موج دوم حمله استفاده کند.

وی با اشاره به بازی مالکانه تیم ملی ایران و نفوذ از جناح راست و چپ زمین گفت: تیم ملی با حملات خود توانست از فاصله بین خط دفاعی و هافبک سوریه استفاده و بازسازی کند و با یک سری کارهای ترکیبی به داخل محوطه سوریه راه پیدا کرد. در این دیدار تحرک و جا‌به‌جایی بازیکنان ما خوب بوددند و نوراللهی سعی می کرد که در شکاف بین خط دفاعی و هافبک سوریه توپ گیری کند و از پشت دفاع حریف استفاده کند و تیم ملی به گل برسد که همین اتفاق افتاد و ما با دو گل در نیمه اول به پیروزی رسیدیم.

تیم ملی فوتبال ایران سوریه

این کارشناس فوتبال با اشاره به نیمه دوم این دیدار و جلو آمدن سوریه یادآور شد: در نیمه دوم سوریه یک مقدار بالاتر بود. زمانی که این تیم بالاتر بود، توانستیم از شکاف موجود پشت سر دفاع چپ و راست این تیم با بهره بردن از وینگرهای سریع تیم ملی به گل برسیم و یکی، دو موقعیت خطرناک را خلق کنیم.

سید صالحی درباره انتقادها از اسکوچیچ و ادامه پیروزی‌های تیم ملی با این مربی و نزدیک شدن به جام جهانی تصریح کرد: انتقادها ناعادلانه است. او در 13 بازی، 12 پیروزی و یک مساوی به دست آورده است. در نظر بگیرید که شاکله اصلی بازیکنان ما لژیونر هستند. هماهنگ کردن بازیکنان زمان بر است. ما در زمان اسکوچیچ بازی دوستانه زیادی نداشتیم. در روزهای فیفا دی هم معمولا در بازی دوم عملکرد بهتری داریم چون بازیکنان مدت زمانی بیشتری برای تمرین کردن دارند. به نظرم انتقادها از اسکوچیچ ناعادلانه بود. در موفقیت یک تیم همه اعضا تاثیرگذار هستند. کادرفنی، بازیکنان و حتی تدارکات هم باید زحمت بکشند. همه دست به دست هم داده اند و به نظرم برخی مسائل که علیه اسکوچیچ مطرح می شود ناعادلانه است. او در شرایط بدی تیم ملی را تحویل گرفت و در همین مدت 12 پیروزی را کسب کرده است.

این کارشناس فوتبال درباره اینکه تیم ملی در دیدار با سوریه با سه هافبک با خصوصیات تدافعی به میدان رفته گفت: سعید عزت اللهی و حاج صفی هافبک‌های دفاعی تیم ملی بودند و نوراللهی پشت سر آزمون بازی کرد. همانطور که گفته شد نوراللهی در شکاف دفاع و هافبک های سوریه می ماند و بازیسازی می کرد و به موج سوم حمله اضافه می شد و شوت می زد. همچنین حاج صفی از توپ های برگشتی استفاده می کرد و می دانست در  بازی فشرده چه پاس هایی را بدهد. یکی از تاکتیک های تیم ملی در این بازی استفاده از قدرت شوت زنی بازیکنان بود. حاج صفی می تواند به خوبی پاس به جناحین بدهد و بازیکنی است که در این کار تبحر دارد. تیم ملی در این مسابقه ترکیب خوبی داشت. امیری و قلی زاده هم در خط حمله بودند که به خوبی نفوذ می کردند. کادرفنی به خوبی بازیکنان را آنالیز کرده بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا وحید امیری به عنوان دفاع چپ موفق تر است یا وینگر چپ گفت: این موضوع براساس شرایط بازی و آنالیز هر مسابقه است که از امیری برای پوشش نقاط ضعف و یا نقاط قوت تیم ملی استفاده می شود. امیری به طور کلی در کناره ها خوب است. او به خاطر دوندگی بالا و توان هوازی خوب خود عادت دارد در کناره ها حضور داشته باشد. او در برخی بازی ها به عنوان مدافع کار کرده است و توانایی هوازی را دارد. او در این بازی هم وینگر چپ بود. علت این تصمیم این بود که امیری در فاز دفاعی به تیم ملی کمک کند چرا که قلی‌زاده به علت نفوذهای زیاد توان کمی کمک به خط دفاعی تیم ملی ندارد. امیری در این دیدار هم یک پاس گل داد و یک بار هم پنالتی گرفت.

سیدصالحی همچنین در واکنش به اینکه با دو پیروزی اخیر تیم ملی، مخالفان رفتار مهدی طارمی، می گویند تیم ملی نیازی به این مهاجم ندارد اظهار کرد: مهدی طارمی آماده ترین فوتبالیست حال حاضر ایران است که بسیار خوب توانسته کارایی خود را در پورتو داشته باشد. او بازیکن ارزشمندی است. ما می توانیم بگوییم این دو بازی را بردیم اما لبنان و سوریه شرایط عالی نداشتند. با این لژیونرها و آمادگی موجود در تیم ملی، فقط کره جنوبی رقیب خوبی برای ایران است. بقیه تیم ها بازیکنان ارزشمندی ندارند و فشاری به تیم ملی وارد نکردند. در هر صورت وجود مهدی طارمی لازم است. او بازیکن ارزشمندی است و شاید در یکی، دو بازی اخیر بسته به شرایط و اختلافات در تیم ملی نبوده اما به او احتیاج داریم.

تیم ملی فوتبال ایران دراگان اسکوچیچوی همچنین در پایان گفت: امیدوارم به جام جهانی صعود کنیم. حتما فدراسیون فوتبال باید بازی‌های دوستانه خوبی را تا جام جهانی تدارک ببیند. ما شانس استفاده از بازیکنان دیگر را بعد از قطعی شدن صعود داریم و باید از این فرصت برای شناخت ظرفیت‌های تیم ملی استفاده کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید