جی پلاس

فیروزجا با شکست رکورد کارلسن جاودانه شد!

پدیده شطرنج جهان با عبور از ریتینگ 2800 در سن 18 سال و 5 ماهگی، رکورد قهرمان حال حاضر جهان را شکست و به رده دوم جهان صعود کرد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی پلاس؛ علیرضا فیروزجا ستاره بی چون و چرای این روزهای شطرنج جهان در دور پایانی رقابت های قهرمانی تیمی اروپا، روی میز یک تیم ملی فرانسه مقابل شهریار ممدیاروف سوپر استاد بزرگ نامدار آذربایجان به برتری رسید و ضمن کسب رکورد فوق العاده 8 امتیاز از 9 بازی مدال طلای میز یک اروپا را نیز از آن خود کرد. مدیاروف ششمین ریتینگ برتر تاریخ شطرنج جهان را در سال 2018 به ثبت رسانده بود و با ریتینگ 2818 در آن سال نفر سوم جهان بود! 

 

آناند: نفسم بالا نمی آید؛ استعداد فیروزجا در حال سرریز شدن است!

 

فیروزجا با کسب این پیروزی ریتینگش را به عدد خیره کننده 2803.9 رساند تا پس از مگنوس کارلسن نروژی در رده دوم جهان بایستد. کارلسن در سال 2009 و در آستانه تولد نوزده سالگی اش موفق به عبور از ریتینگ 2800 شده بود. در حال حاضر غیر از کارلسن که قهرمان جهان است هیچ بازیکن دیگری در محدوده ریتینگ 2800 قرار ندارد.

فیروزجا با این موفقیت توانست به باشگاه 2800 تایی های جهان راه پیدا کند. باشگاهی که پیش از او تنها 14 نفر در تاریخ توانسته بودند به آن راه پیدا کنند و نوجوان 18 ساله مازندرانی پانزدهمین بازیکنی است که به این جمع راه پیدا می کند. 

 در پایان مسابقات اوکراین به دلیل پوئن شکنی بالاتر از فرانسه قهرمان اروپا شد. فیروزجا با عملکردش تاثیر زیادی در نایب قهرمانی فرانسه داشت.

فرانسه دوره قبل بیستم شده بود!

  • امیرحسین نوایی ارسالی در

    ما باید به افتخار آفرینی نخبه های کشور برای کشورهای دیگر عادت کنیم،

دیدگاه تان را بنویسید