سیدصالحی در گفت و گو با جی پلاس؛

سیستم و چیدمان اسکوچیچ جلوی سوریه خوب نبود/ عراق را ببریم، کار ایران برای صعود راحت می شود

یک کارشناس فوتبال می‌ گوید کادرفنی تیم ملی سیستم و چیدمان مناسبی را در دیدار با سوریه اعمال نکرد اما مسئله مهم کسب پیروزی و نتیجه لازم بود که محقق شد.

لینک کوتاه کپی شد

سیدمهدی سیدصالحی در گفت‌و‌گو با جی پلاس؛ درباره پیروزی خفیف ایران برابر سوریه با وجود ارائه بازی نه چندان باکیفیت و صدرنشینی در پایان هفته نخست به علت توقف مدعیان صعود گفت: مهمترین عامل در این مسابقات پیروزی است. نتیجه بازی از همه لحاظ خوب بود اما نمی‌توانیم بگوییم کیفت بازی تیم ملی خوب بوده است. ما دو نیمه متفاوت داشتیم. قبل از اینک به مسئله فنی بپردازیم، باید به این اشاره کنم که چون بازیکنان لژیونری بیشتری داریم و فقط اجازه استفاده از این بازیکنان را در فیفادی به تیم ملی داده می‌شود، در نتیجه اردوی ملی هم دیر تشکیل شد. ماموریت اسکوچیچ این بود که از لیگ برتر هم چند بازیکن پیدا کند تا کنار لژیونرها حضور داشته باشند. از طرفی ما اسکوچیچ را هم به علت ابتلا به ویروس کرونا در اختیار نداشتیم.

این کارشناس فوتبال با اشاره به عملکرد فنی ایران در دیدار با سوریه گفت: ما برای اولین بار از زمان حضور اسکوچیچ با سیستم 1-3-2-4  بازی کردیم و در مقابل سوریه با سیستم 1-4-5 و در حمله 2-4-4 بازی می‌کرد. مشکل اصلی ما این بود که وقتی بازیکنی مثل محمدی را روی نیمکت داریم از بازیکن غیر تخصصی استفاده می‌کنیم. وحید امیری به علت دوندگی زیاد می‌تواند به خط حمله کمک کند. از آقای سلمانی هم در جناح راست استفاده کردیم که در اصل او یک بازیکن جپ پا است.

وی با بیان اینکه قبل از بازی مشخص بود سوریه با لایه‌های دفاعی متعدد وارد زمین می‌شود گفت: قسمت طولی سوریه زیادی بود اما در فشردگی عرضی خود مشکل داشت که ما کمتر از این فضا استفاده کردیم چرا که سامان قدوس کمتر صاحب توپ شد ودر سمت راست کمتر نفوذ کردیم. از طرفی در خط حمله هم کم تعداد بودیم. انتقال توپ ما سریع نبود و بازیکن ما در حین پا به توپ، حق انتخاب کمتری داشت.

او به مشکل ایران در حین دفاع اشاره کرد و افزود: سوریه در نیمه اول سعی کرد از بازی مستقیم استفاده کند. ما توپ اول را خوب می زدیم اما توپ دوم و سوم را سوریه می‌گرفت و یکی دو موقعیت را به دست آورد.

سیدصالحی به تغییر برنامه تیم ملی در نیمه دوم پرداخت و گفت: تفکرات اسکوچیچ در نیمه دوم این بود که به خاطر فشردگی در عمق خط دفاعی، از جناحین استفاده کند و ورود حردانی و محمدی براساس همین تصمیم بود. در نتیجه ما 1-4-1-4 را اعمال کردیم که عزت اللهی جلوی خط دفاعی بود و سعی کردیم از پاس بلند و جناحین استفاده کنیم و اشتباه خط دفاعی سوریه به نفع ما شد و به گل رسیدیم. در نهایت هماهنگی لازم را در ایران ندیدیم. بازیکنان یکی، دو روز کنار هم بودند ولی مهمترین عامل استارت اولیه در چنین مسابقاتی بود که سه امتیاز را بگیریم.

ایران سوریه مقدماتی جام جهانی 2022

وی با بیان اینکه کادرفنی باید سیستم خوبی را اعمال کند، گفت: سیستم ما جلوی سوریه مناسب نبود و چیدمان خوبی هم نداشتیم. با اضافه شدن بازیکنان غایب مانند حاج صفی اوضاع بهتر می‌شود. ما می توانستیم با توجه به مصدومیت صادق محرمی، در پست دفاع راست دانیال اسماعیلی فر و یا وریا غفوری را اضافه کنیم چون تجربه بیشتری نسبت به صالح حردانی دارند. حردانی بازیکن خوبی است اما زمان می برد تا با تیم ملی هماهنگ شد.

این مربی فوتبال درباره دیدار با عراق که در هفته گذشته توانست یک امتیاز ارزشمند را در زمین کره‌جنوبی کسب کند اظهار کرد: من بازی عراق و کره را دیدم، عراق با حضور ادووکات نظم و انضباط خوبی ایجاد کرده است و با سیستم 1-5-4 بازی می‌کند که اکثرا در دور مقدماتی بازی کرده بودند. فوتبال عراق شبیه به ما است و سخت کوشی زیادی دارند. نکته مهم این است که ما دچار حاشیه نشویم؛ چیزی که در دیدار با سوریه هم شاهد بودیم اما بازیکنان تیم ملی این مسئله را کنترل کردند. قطعا ما از نظر فنی بالاتر هستیم ولی آن ها سخت کوش هستند. به نظم نقطه ضعف عراق روی ضربات ایستگاهی و سانتر از جناحین است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

سید صالحی درباره اینکه آیا تیم ملی با توجه به حضور متمرکز کادرفنی در ایران و عملکرد بازیکنان می تواند صعود آسانی به جام جهانی داشته باشد تاکید کرد: به نظرم بازیکنان به بلوغ فکری رسیدند و تاکتیک پذیر هستند و در جام جهانی بازی کردند و با درایت و اعتماد به نفسی که دارند می‌توانند از این مرحله صعود کنند.

وی کره‌جنوبی را تنها رقیب قدرتمند تیم ملی ایران دانست و افزود:  روی کاغذ کره جنوبی حریف قدرتمندی است. ما همیشه جلوی تیم های شرق آسیا به علت سرعت بالا مشکل داریم. با شرایطی که تیم ملی دارد و بازیکنانی که در اروپا هستند، احساسم این است اگر درایت لازم را داشته باشند و با شکست عراق شروع خوبی را تجربه کنیم، می‌توانم با دردسر کمی به قطر صعود کنیم.

این کارشناس فوتبال گروه B جام جهانی متشکل از ژاپن، استرالیا، عربستان، عمان، ویتنام و چین را سخت‌تر از گروه ایران دانست و گفت: تیم‌های آن گروه تجربه بیشتری دارند ولی گروه ما هم آسان نیست. فقط باید با درایت و تمرکزی که دارند راه را هموار کنند. قاعدتا می توانیم صعود آسانی داشته باشیم. همه این مسائل به شرایط مسابقه باز می گردد. امیدوارم بازیکنان در شرایط ایده آل باشند و کادرفنی آنالیز خوبی نسبت به حریف داشته باشد و سیستم مناسبی را اتخاذ کند.

دیدگاه تان را بنویسید