سرپرست تیم‌ملی والیبال در گفت‌و‌گو با جی‌پلاس

مصطفی کارخانه: انتظارم از آلکنو بیشتر بود/ تیم ملی به خون و روح تازه نیاز دارد

مربی و کارشناس والیبال ایران گفت: نتایجی که در المپیک کسب کردیم درس خوبی بود تا آینده را بهتر بسازیم.

لینک کوتاه کپی شد

مصطفی کارخانه سرپرست جدید تیم ملی والیبال در گفت و گو با خبرنگار ورزشی جی پلاس، در خصوص عملکرد تیم ملی والیبال در المپیک توکیو اظهار کرد: اگر بخواهم نظر کلی بدهم همه زحمت خودشان را کشیدند اما آن چیزی که می‌خواستیم نشد. انتظاراتمان بیشتر از کارهایی بود که انجام داده بودیم و می‌خواستیم روی سکو برویم و قطعا برای رسیدن به این هدف باید تلاشمان را بیشتر می‌کردیم. ما در لیگ ملت‌ها هم متاسفانه نتیجه خوبی نگرفتیم؛ مربی ما دیر آمد و همین دیر آمدن باعث شد از بازیکنان شناخت خوبی پیدا نکند. المپیک میدان سختی است و متاسفانه به خاطر کرونا بازیکنان ما دو سال در کنار هم نبودند که این مسئله و نتیجه نگرفتن در لیگ ملت‌ها از نظر روانی تاثیر منفی روی تیم گذاشت. والیبال ما در سطح دنیا جایگاه خودش را پیدا کرده اما تیم‌های دیگر هم هستند و اگر نگاه کنید لهستان و آمریکا با آن عظمتشان حذف شدند درحالی‌که همیشه جزو بهترین‌ها بودند و حتی خیلی از تیم‌های خوب دیگر هم بالا نیامدند. فقط می‌توانم بگویم درس خیلی خوبی بود که آینده را بهتر بسازیم.

او افزود: یک روح و خون جدید باید به تیم اضافه شود تا در آینده بتوانیم شرایط تیم را بهتر کنیم. به نظر من آرمان‌هایی که فدراسیون داشت بسیار درست بود؛ به هر حال فدراسیون مانند پدری می‌ماند که می‌خواهد فرزندش را راهی جلسه امتحان کند اگر آن بچه به امید نمره 20 به جلسه برود حتما 17 را می‌گیرد اما اگر به امید نمره 10 برود 6 هم نمی‌گیرد بنابراین تیم ملی به امید نمره 20 رفته بود و می‌خواست بهره این همه هزینه و زحمتی که برای والیبال کشیده شده بود را ببرد؛ اهداف بزرگ و عالی بود اما ما درون بازیکنانمان نبودیم گرچه من معتقدم بازیکنان بزرگی داشتیم؛  بازیکنانی که طی این سال‌ها افتخار کسب کردند و کارهای مهمی را انجام دادند.

کارخانه با اشاره به عملکرد سرمربی تیم ملی تصریح کرد: من از کادر فنی انتظار بیشتری داشتم؛ آلکنو اسم بزرگی دارد و من انتظارم بیشتر بود. در هرصورت ما نتوانستیم از لیگ ملت‌ها برای هماهنگی بیشتر بهره برداری کنیم. ما نتیجه را در لیگ ملت‌ها از دست دادیم و از جایگاه هشتم به دوازدهم رسیدیم اما سرمربی ما بهره برداری نکرد. باید شناخت بیشتری نسبت به تیم پیدا می‌کرد البته کمی هم بدشانسی آوردیم؛ ما دو بازی اول را بردیم وخیلی کار مهمی انجام دادیم اما بازی سوم مقابل کانادا این تیم را دست کم گرفتیم در صورتی که اگر تمرکزمان را روی پیروزی می‌گذاشتیم صعود ما قطعی بود و شاید در دور بعد اتفاقاتی رخ می‌داد که به نفع ما می‌شد اما متاسفانه باختیم و از آنجا به بعد روی روحیه تیم اثر منفی گذاشت.

داورزنی در صحبت‌های اخیر خود گفته بود روند رو به رشد را ادامه می‌دهیم؛ با توجه به خداحافظی معروف و زمزمه رفتن موسوی چه آینده‌ای در انتظار تیم است؟ کارخانه در پاسخ به این سوال گفت: منظور رئیس فدراسیون از روند رو به رشد آینده است؛ در هر صورت همانطور که گفتم تیم ما نیاز به خون و روح تازه دارد اعتقادی هم ندارم به اینکه معروف، موسوی یا غفور باید بروند. الان در شرایط فعلی احساس این بود که این‌ها خسته و از نظر روحی به هم ریخته هستند هیچ کدام هم به صورت کتبی خداحافظی نکردند بنابراین سرمایه ماهستند؛ من هم از آن دسته مربی‌ها هستم که اعتقاد دارم سن و سال برای موفقیت مهم نیست بلکه مهم آن عشق و علاقه‌شان است و اعتقاد دارم بازیکن تا زمانی که کارایی دارد، عملکردش خوب است، انگیزه و عطشی که برای کار کردن باید داشته باشد را داشت سن و سال نباید مطرح باشد.

او در پایان صحبت‌های خود گفت: فدراسیون برایش فرق نمی‌کند و از هر مربی که باشد حمایت می‌کند چه ایرانی چه خارجی؛ من کنار این فدراسیون کار کردم و الان هم نفرات دیگر هستند؛ الان هم که مربی هر سه رده سنی تیم‌های ملی ایرانی هستند و امیدوارم بدرخشند، عملکرد خوبی داشته باشند که فدراسیون دفاع کند و آینده خوبی را با توانایی و موجودی‌هایی که داریم بسازیم.  در حال حاضر هجمه زیادی ایجاد شده که این حجمه‌ها می‌تواند نقش ترمز را در والیبال داشته باشد در صورتی که والیبال راه پیش دارد، هدف دارد و همه باید در آن مسیر باشیم، هدف‌هایمان را همسو کنیم تا به چیزی که می‌خواهیم برسیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید