در گفت‌وگو با جی‌پلاس مطرح شد؛

تقوی: از تعویض زیاد سرمربیان در لیگ سرگیجه گرفتیم/ عزیزی خادم شعارهای قشنگی می دهد!

لیگ برتر فوتبال از لحاظ فنی رها شده است و عزیزی خادم با شعارهای قشنگی که می دهد باید برنامه برای حل مشکلات داشته باشد.

لینک کوتاه کپی شد

مجتبی تقوی کارشناس فوتبال درباره پنجمین قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال در گفت و گو با خبرنگار جی پلاس  اظهار کرد: پرسپولیسی ها باتجربه هستند و مشکلات خود را به صورت تیمی حل می کنند. همچنین ساختار باشگاه پرسپولیس نسبت به استقلال ثبات بیشتری دارد. تیم استقلال برخلاف رقیب خود پرسپولیس ثبات ندارد و هیچ کس مسئولیت فردی خود را به درستی انجام نمی دهد. البته آبی پوشان با همه مشکلات و نفرات موجود فوق العاده کار کردند و سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را گرفتند. 

تقوی بیان کرد: تیم پرسپولیس لیگ امسال را خوب شروع کرد و روند خوب خود را تا پایان فصل ادامه داد و قهرمان لیگ برتر فوتبال شد. همچنین سپاهان تیم گردن کلفتی بود که شانه به شانه پرسپولیس حرکت کرد و همین موضوع باعث شد که کیفیت سرخپوشان بالا برود. علاوه بر این، کیفیت تاکتیکی پرسپولیس و سپاهان یک سر و گردن بالاتر از سایر تیم ها بود.

کارشناس فوتبال گفت: بازی مالکانه، راه یابی به سیستم دفاعی حریف و ارتباط خطوط با یکدیگر را در بازی های پرسپولیس و سپاهان مشاهده کردیم و آنها خیلی باکیفیت تر از سایر تیم ها بازی کردند. به هر حال حضور سپاهان در بالای جدول کمک کرد تا پرسپولیس قوی تر در بازی ها ظاهر شود.

او اظهار کرد: کسب قهرمانی های پشت سر هم سخت است اما تیم پرسپولیس با همه مشکلات توانست برای پنجمین مرتبه قهرمان شود. به هر حال رقابت پرسپولیس و سپاهان جذاب و دوست داشتنی بود. البته فاصله 3 تیم بالای جدول در نیم فصل دوم با تیم چهارم  زیادتر شده بود و این موضوع نشان داد که لیگ فوتبال ما کیفیت فنی بالایی ندارد. پیشرفت فنی در همه تیم ها شکل نگرفته است و  تیم های رده چهارم تا انتهای جدول کیفیت لازم را نداشتند.

تقوی با اشاره به لزوم ورود VAR به قوتبال کشورمان گفت: فدراسیون فوتبال به عنوان متولی فوتبال کشورمان باید آسیب شناسی کند و مشکلات فنی تیم ها را بررسی کند. اگر سیستم کمک داور ویدیویی(VAR) داشته باشیم به طور حتم این موضوع در احقاق حق تیم ها و کاهش تنش ها کمک می کند و برای  تیم های افتاده به لیگ  دسته یک حرف و حدیث به وجود نمی آید.

کارشناس فوتبال درباره تیم استقلال گفت: تیم استقلال با وجود اینکه  تقویت شده اما  رها شده است و برنامه ای از طرف مدیران آبی پوشان وجود ندارد. زمانی که یک مربی همانند فرهاد مجیدی همه کار انجام می دهند دیگر کمتر به مسائل تاکتیکی می پردازد. البته با وجود اینکه استقلال  مهره های زیادی را از دست داد. با همه این مشکلات با مدیریت مجیدی کار خارق العاده ای صورت گرفت و آبی پوشان سهمیه آسیایی گرفتند و در جام حذفی هم  می توانند تا فینال صعود کنند.

او درباره تغییر و تحولات زیاد در نیمکت فنی تیم ها گفت: به هر حال تغییرات مربیان آن قدر زیاد بود که سرسام گرفتیم. تیم های تراکتور و چند تیم پایین جدول رده بندی چندین بار سرمربی خود را عوض کردند. همچنین تعویض زیاد مربیان باید بررسی شود چون هیچ کدام از این تغییرات از لحاظ فنی کمکی به کیفیت فنی تیم ها نکرد.  هر سال از لحاظ فنی در لیگ برتر فوتبال باید به جلو حرکت کنیم و فوتبالمان پیشرفت کند اما این اتفاق رخ نمی  دهد.

تقوی در ادامه افزود: به نظرم تعداد تیم های بالای جدول  در لیگ بیستم فوتبال کم شده بود و در سال های گذشته آن قدر بین تیم ها فاصله زیاد نبود و این موضوع باید بررسی شود. زمانی از کیفیت فنی تیم ها صحبت می کنیم، مسائل مالی باشگاه ها را در این موضوع دخیل می دانند که به نظرم این برداشت درست نیست. همچنین لیگ برتر فوتبال از لحاظ فنی رها شده است و عزیزی خادم با شعارهای قشنگی که می دهد  باید برنامه برای حل مشکلات داشته باشد.  اگر می خواهیم کیفیت فنی تیم ها بالا رود باید ثبات داشته باشیم. کیفیت زمین های فوتبال هم پایین است و همین موضوع در کیفیت فنی تیم ها تاثیرگذار بوده است.

کارشناس فوتبال درباره تیم های سقوط کرده به لیگ دسته یک گفت: من سال گذشته به مدیران سایپا هشدار داده بودم اما آن را جدی نگرفتند. سایپا تیم ویژه و خاصی است که 17، 18 سال سابقه دارد. همچنین باشگاه سایپا کارخانه بازیکن سازی است اما متاسفانه این تیم با کم کاری مدیرانش به لیگ دسته یک سقوط کرد. تیم های نفت مسجد سلیمان و ذوب آهن هم در صورتی که هشدارها را جدی نگیرند شاید سال بعد این اتفاق برایشان رخ بدهد که به لیگ دسته یک سقوط کنند. به نظرم سقوط سایپا با آن ساختار بزرگش در سطح اول کشور خبر ناخوشایندی است.

تقوی در پایان بیان کرد: مدیران فوتبال عملا به فوتبال توجه نمی کنند و فوتبال ابزاری برای رسیدن به اهدافشان است. محتوای فوتبال فقط مسائل مالی و حاشیه ای نیست و ما لیگ را رها کردیم. همچنین لیگ برتر فوتبال ما دارای شناسنامه فنی نیست و به مسائل آن رسیدگی نمی شود.

دیدگاه تان را بنویسید