گزارش جی پلاس؛ المپیک در طول تاریخ

کشته شدن دو نفر در حمله تروریستی به دهکده المپیک

در جریان المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا حمله تروریستی اتفاق افتاد و دو نفر کشته شدند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، المپیک سئول، بارسلونا، آتلانتا و سیدنی با درخشش ورزشکاران در دوومیدانی و شنا همراه شد اما حمله تروریستی در سال ۱۹۹۶ یکی از اتفاق های تلخ این بازی ها بود. در ششمین بخش به خلق Dream Team و رسوایی دونده کانادایی و آمریکایی اشاره می شود.

سئول ۱۹۸۸ 

آسیا برای دومین بار میزبان المپیک شد و بازی ها این بار در سئول برگزار شد. پس از سه دوره مشکلات سیاسی که روی المپیک تاثیر  داشت نزدیک ۹ هزار ورزشکار از ۱۵۹ کشور در پایتخت کره جنوبی رقابت کردند. تنها کره شمالی این بازی ها را بایکوت کرد. اتفاق های برجسته در دو ۱۰۰ متر اتفاق افتاد. در یک طرف در بخش مردان بن جانسن کانادایی قهرمان شد اما این عنوان به خاطر دوپینگ از او گرفته شد. در سمت دیگر فلورنس گریفیت درخشید و سه مدال طلای دو ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴ در ۱۰۰ متر را به دست آورد. دونده آمریکایی مدال نقره ۴ در ۴۰۰ متر را هم کسب کرد. کارلس لوییس در ادامه درخشش در المپیک، سه مدال (دو طلا) بر گردن آویخت. کریستین اوتو در شنای بانوان با کسب شش طلا رکورد شکنی کرد.  دیگر ورزشکار زن آلمانی یعنی کریستا لودینگ روتنبورگر نیز یک رکورد خاص به نام خود ثبت کرد. او توانست در یک سال مدال المپیک تابستانی (دوچرخه سواری) و زمستانی (اسکیت سرعت) را کسب کند‌. هیچ ورزشکاری به چنین افتخاری دست نیافته بود. برای نخستین بار تیم بسکتبال آمریکا از رسیدن به فینال بازماند. آن ها توسط شوروی حذف شدند. در جدول مدال ها شوروی با ۵۵ طلا (۱۳۲ مجموع) در صدر قرار گرفت. آلمان شرقی با ۳۷ طلا (۱۰۲ مجموع) رتبه دوم را به خود اختصاص داد و آمریکا با ۳۶ طلا (۹۴ مجموع) در جایگاه سوم ایستاد. 

بارسلونا ۱۹۹۲

اسپانیا برای اولین بار میزبان المپیک شد و در بارسلونا ۹۳۵۶ ورزشکار از ۱۶۹ کشور رقابت کردند. تنها یک آلمان در این بازی ها حضور داشت و با از بین رفتن شوروی، تیم متحد متشکل از روسیه و چند کشور دیگر شرکت کرد. همچنین آفریقای جنوبی پس از ۳۲ سال غیبت به خاطر سیاست نژادپرستانه اش (آپارتاید) به المپیک برگشت. برای نخستین بار رقابت های بدمینتون در المپیک برگزار شد. تیم برجسته این دوره بسکتبال آمریکا بود که با حضور ستارگانی همچون مایکل جردن، مجیک جانسن و لری برد توانست همه بازی هایش را با پیروزی بیش از ۳۰ امتیاز به پایان برساند و لقب Dream Team را کسب کند. درارتو تولو، دونده اتیوپیایی قهرمان دو ۱۰ هزار متر شد تا نخستین ورزشکار آفریقای سیاه لقب بگیرد که به این عنوان دست پیدا می کند. او در سال ۲۰۰ این افتخار را تکرار کرد. تیم متحد با کسب ۴۵ طلا (۱۱۲ مجموع) در صدر قرار گرفت. آمریکا با ۳۷ طلا (۱۰۸ مجموع) رتبه دوم را به خود اختصاص داد و آلمان توانست ۳۳ مدال طلا کسب کند و در جایگاه سوم قرار بگیرد. 

آتلانتا ۱۹۹۶ 

در حالی که به نظر می رسید در صد سالگی المپیک، آتن میزبان شود اما آتلانتا انتخاب شد. برای نخستین بار تمام کشورهای عضو کمیته بین المللی المپیک (۱۹۷) شرکت کردند و بیش از ۱۰ هزار ورزشکار به رقابت پرداختند. این بازی ها تحت تاثیر حمله تروریستی گروه تندرو مخالف دولت آمریکا قرار گرفت که بمبی را در کوله ای در نزدیکی دهکده المپیک قرار دادند. در این حمله دو نفر کشته و ۱۱۰ نفر زخمی شدند. از لحاظ ورزشی این بازی ها یک موفقیت به حساب می آمد چون ۷۹ کشور توانستند حداقل یک مدال کسب کنند. برای اولین بار در تاریخ چنین آماری به ثبت می رسید. همچین نخستین حضور رشته های والبیال ساحلی، دوچرخه کوهستان، روئینگ و فوتبال بانوان بود. چهره های برجسته این دوره مایکل جانسن و ماری ژوزه پرک بودند. جانسن آمریکایی به اولین دونده مردی تبدیل شد که مدال طلای ۲۰۰ و ۴۰۰ متر را به دست می آورد. رکورد ۱۹.۳۲ ثانیه اش در دو ۲۰۰ متر تا المپیک ۲۰۰۸ شکسته نشد. او در بارسلونا قهرمان دو ۴ در ۴۰۰ متر شده بود و در سیدنی قهرمان دو ۴۰۰ متر شد. ژوزه پرک هم در بخش بانوان مدال طلای دو ۲۰۰ و ۴۰۰ متر را بر گردن آویخت. آمریکا با ۴۴ مدال طلا (۱۰۱ مجموع) در صدر قرار گرفت و روسیه با ۲۶  طلا و آلمان ۲۰ طلا در رتبه های دوم و سوم جای گرفتند‌.

سیدنی ۲۰۰۰

سیدنی یکی از بهترین میزبان های تاریخ المپیک از لحاظ تاسیسات بود. ۱۰۶۵۱ ورزشکار از ۱۹۹ کشور در این شهر استرالیا رقابت کردند. چهره برجسته این دوره یکی از ورزشکاران میزبان بود. یان تورپه در حالی که تنها ۱۷ سال داشت در شنای ۴۰۰ متر آزاد، ۴ در ۱۰۰ متر آزاد و ۴ در ۴۰۰ متر آزاد سه مدال طلا به دست آورد. همچنین دو مدال نقره هم کسب کرد. چهار سال بعد در آتن دو طلا، یک نقره و یک برنز هم به دست آورد اما با ظهور مایکل فلپس حمکرانی اش در شنا پایان یافت. الکسی نموف در ژیمناستیک توانست دو طلا، یک نقره و سه برنز کسب کند. ماریون جونس، دونده آمریکایی سه مدال طلا و دو برنز به دست آورد اما در سال ۲۰۰۷ پس از این که دوپینگش آشکار شد مجبور شد مدال هایش را پس بدهد. آمریکا دوباره در این دوره در صدر قرار گرفت و ۳۶ مدال طلا را به نام خود ثبت کرد (۹۱ در مجموع). روسیه با ۳۲ طلا در رتبه دوم ایستاد و چین با ۲۸ طلا در جایگاه سوم قرار گرفت. 

دیدگاه تان را بنویسید