با حضور رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش؛

تمبر و نماد فرهنگی کاروان ورزشی ایران در المپیک توکیو رونمایی شد + عکس

آیین رونمایی از تمبر و نماد کاروان اعزامی ایران به المپیک توکیو و تجلیل از خادمان ورزش ایران با حضور رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش برگزار شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ از "جام ارجان" به عنوان نماد کاروان ایران با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک رونمایی شد.

این اقدام متفاوت فرهنگی پیرامون حضور کاروان ورزشی ایران در المپیک 2020 توکیو در ادوار گذشته، سابقه نداشته است.

جام یا سینی ارجان یکی از شگفت‌انگیزترین و در عین حال بی‌نظیرترین نگاره‌های ورزشی ایران باستان و از درون مقبره یکی از پادشاهان ایلامی در شهر باستانی ارجان بهبهان به دست آمده است که قدمت آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد و دارای پنج حلقه است. هریک از حلقه‌های آن نمادی از هنر و سنت ایرانی است.

405397_439

جام ارجان ۱۹۶ نقش دارد که ۱۱۴ نقش به انسان، ۲۰ نقش به پرنده، ۲۰ نقش به درخت و ۴۰ نقش آن به حیوان اختصاص دارد و البته اشیا و ابزار آلات موسیقی و ورزشی در آن وجود دارد.

ارجان در واقع نام باستانی شهرستان بهبهان در استان خوزستان است. این شهر باستانی متعلق به تمدن دوره ایلامی و دوران میانی در ایران و در مرز خوزستان و فارس قرار داشته است. خرابه‌های شهر در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بهبهان در دو طرف حاشیه رود مارون اطراف قدمگاه امام رضا(ع) در بهبهان واقع شده‌ است.

با تصویب ستاد عالی بازی‌های المپیک، کاروان ورزش ایران با نام «ستارگان پارسی» و شعار «همه برای ایران» در سی و دومین دوره بازی‌های المپیک شرکت می‌کند.

ورزشکاران ایران در سی و دومین دوره بازی‌های المپیک ۶۸ سهمیه ( ۱۱ زن و ۵۷ مرد ) در ۱۶ رشته ورزشی کسب کرده که از بین همین ۶۸ سهمیه ۴۴ سهمیه در بخش انفرادی و در ۱۴ رشته تصاحب شده است. حال از ۴۴ سهمیه انفرادی ۳۴ نماینده ( ۹ زن و ۲۵ مرد) برای نخستین بار به المپیک می‌روند. با این حال، کاروان ستارگان ایران زمین به دلیل دوپینگ نماینده کاراته و آسیب دیدگی پریسا جهانفکریان در وزنه برداری دو سهمیه را از دست داد و براین اساس ایران با ۶۶ ورزشکار ( ۱۰ زن و ۵۶) راهی توکیو می‌شود.

این بازی‌ها به دلیل شیوع کرونا با یک سال تاخیر اول مردادماه ۱۴۰۰ - ۲۳ جولای ۲۰۲۱ در ۳۳ رشته و ۳۹۹ ماده به میزبانی ژاپن برگزار می‌شود. ژاپن پیش از این میزبان المپیک ۱۹۶۴ بوده است.

دیدگاه تان را بنویسید