جی پلاس

سوپراستاد بزرگ چینی گزینه اول هدایت تیم ملی شطرنج/ فدراسیون در انتظار تامین بودجه

فدراسیون شطرنج قصد دارد وان هائو سوپر استاد بزرگ تازه بازنشسته شده چینی را برای هدایت تیم ملی مردان ایران به خدمت بگیرد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ تیم ملی شطرنج ایران مدتهاست که مربی ندارد. فدراسیون شطرنج اخیرا مربیان تیم های ملی در تمام رده های سنی (بانوان و آقایان) را منصوب کرد اما تیم ملی بزرگسالان که اصلی ترین تیم ملی شطرنج کشور است باز هم بدون مربی ماند. این در حالی است که ملی پوشان شطرنج از هفته دیگر کار خود را در جام جهانی آغاز خواهند کرد. 

آخرین سرمربی رسمی تیم ملی ایوان سوکولوف هلندی بود که حدود دو سال است دیگر با ایران همکاری نمی کند. به این ترتیب ملی پوشان جوان شطرنج ایران که در دوره بسیار حساسی از نظر پیشرفت فنی و افزایش ریتینگ هستند نزدیک به دو سال است که مربی ندارند و همین مساله در کنار کرونا که منجر به تعطیلی بسیاری از رویدادها شده در توقف ریتینگ ملی پوشان بی تاثیر نبوده است.

چندی پیش وان هائو، سوپراستاد بزرگ چینی با ریتینگ 2760 که پس از لیرن دومین شطرنج باز برتر چین و آسیا به شمار می رفت، به طور رسمی اعلام بازنشستگی کرد. جی پلاس ضمن انتشار خبر بازنشستگی این فوق ستاره شطرنج جهان در آن زمان، به فدراسیون شطرنج توصیه کرد که این مربی از هر جهت گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی است (اینجا بخوانید).

حالا مسئولان فدراسیون شطرنج در تلاشند با این مربی وارد مذاکره شده و او را جهت هدایت تیم ملی به ایران بیاورند. البته یکی از موانع اصلی بر سر راه حضور این مربی، تامین منابع مالی است که ظاهرا قول هایی به فدراسیون داده شده تا با اختصاص بودجه ای خارج از ردیف بودجه جاری فدراسیون شرایط حضور وان هائو فراهم شود. 

رقابت های کاندیدای قهرمانی جهان، آخرین رویدادی بود که هائو به همراه 7 شطرنج باز برتر جهان در آن حضور یافت تا حریف کارلسن در مسابقه بعدی قهرمانی جهان مشخص شود. در پایان هائو موفق به قهرمانی در این رویداد نشد و اعلام بازنشستگی کرد. ریتینگ هائو در زمان بازنشستگی 2744 بود و در شرایطی که جزو 20 بازیکن برتر جهان بود، تصمیم به بازنشستگی گرفت. هائو اوایل سال 2020، ریتینگ 2763 و رتبه دوازده جهان را نیز تجربه کرده بود. هائو بارها در مسابقات مختلف مقابل ملی پوشان شطرنج ایران قرار گرفته و با آنها رقابت کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید