جی پلاس

فحش کاشتیم، لگد برداشتیم!

حمله دروازه بان ذوب آهن به داور چهارم زشت ترین اتفاق هفته 26 لیگ برتر بود و البته باید انتظار بدتر از اینها را هم در هفته های باقی مانده تا پایان لیگ داشت.

لینک کوتاه کپی شد

 گروه ورزشی جی پلاس؛ صحنه زشت حمله شهاب گردان به داور چهارم بازی پس از اخراج زودهنگام در دیدار مقابل سایپا، از آن اتفاقاتی بود که هرگز نباید رخ دهد اما زیاد می دهد. در صحنه ای که مهاجم سایپا با گردان تک به تک شده بود، این دروازه بان بیرون از محوطه جریمه بازیکن حریف را سرنگون کرد که داور ابتدا کارت زرد و پس از مشورت با داور چهارم او را اخراج کرد. همین مشورت ساده کافی بود تا گردان به شدت به سوی داور چهارم حمله ور شده و اقدام به برخورد فیزیکی با او کند. در ادامه نیمکت نشینان ذوب آهن به هر شکلی بود او را مهار کردند اما حتی در همین حالت هم گردان لگدی پرتاب کرد که خوشبختانه نافرجام بود و امتیاز نداشت! 

این که چه می شود که یک بازیکن با سابقه ملی، این گونه به سمت داور حمله ور می شود و به خودش اجازه می دهد رفتاری حتی خارج از شان دعواهای کوچه و خیابانی از خود بروز دهد قصه دیروز و امروز نیست و ریشه در تصمیم های گذشته دارد. انفعال و سستی مسئولان انضباطی و قضایی فدراسیون با اتفاقات سبب شده تا داوران از کمترین میزان امنیت برخوردار بوده و همین مساله در تصمیم گیری های آنها نیز تاثیر داشته باشد. زمانی که آقایان با سهل انگاری، مصلحت اندیشی و کدخدامنشی سعی در حل مشکلات داوری فوتبال دارند حالا باید داور خود را مضروب و کتک خورده تحویل بگیرند!

مشت و لگدی که به سمت داور چهارم دیدار ذوب آهن - سایپا پرتاب شد همان اعتراض های کلامی شدید، پرخاش به داور و جنجال های کلامی دیروز بوده که کاشته شده، پرورانده شده و حالا در حال برداشت آن هستیم. در همین یک هفته گذشته اعتراض های شدیدی به داوران از سوی تیم های مختلف انجام شد که با کوچکترین واکنشی روبرو نشد. طبیعی است که پس از بی تفاوتی نسبت به اعتراض هایی که از قضا همگی بی مورد بوده اند، گردان به خود اجازه دهد که این گونه به داور چهارم حمله ور شود.

نمونه اول: گل محمدی در دیدار تیمش برابر گل گهر به شدت نسبت به تصمیم داور برای اعلام خطا پشت محوطه عصبانی می شود و شروع به پرخاشگری می کند. داور تحت تاثیر نام پرسپولیس و یا هر مساله دیگر به جای کارت قرمز فقط به گل محمدی اخطار می دهد. در ادامه هیچ برخوردی از سوی کمیته انضباطی در راستای محرومیت گل محمدی صورت نمی گیرد. نکته جالب این که در این صحنه اصلا حق با گل محمدی نبوده و او در حال اعتراض به صحنه ای بوده که از داوری سود برده است چرا که کارشناسان متفق القول معتقد بودند باید برای گل گهر پنالتی گرفته می شد!

نمونه دوم: گل ارسلان مطهری به تیم آلومینیوم اراک با تصمیم کمک داور آفساید اعلام می شود. مجیدی و کادر فنی استقلال شدیدا نسبت به این تصمیم اعتراض می کنند. سیل حمله به داور در پایان بازی در قالب مصاحبه های مختلف از سوی مربیان و بازیکنان ادامه پیدا می کند. با مجیدی و کادر آبی ها هم برخوردی صورت نمی گیرد. در نهایت کارشناسان نظر می دهند که کمک داور به درستی اعلام آفساید کرده است!

نمونه سوم: شهاب گردان با خطایی آشکار موقعیت مسلم گلزنی را از بازیکن سایپا می گیرد. صحنه مذکور می تواند به عنوان مثالی در زمینه خطای منجر به گرفتن موقعیت گل 100 درصد در کلاس های داوری مورد استفاده قرار گیرد. داور به درستی کارت قرمز می دهد (پس از مشورت). دروازه بان ذوب آهن به سمت داور چهارم حمله ور می شود. کارشناسان درستی تصمیم داور در دادن کارت قرمز را تایید می کنند!

نکته عجیب و البته تاسف آور هر سه نمونه یاد شده این بود که اعتراض های شدید در واکنش به تصمیم های درست داوران انجام شد. در حالی که طبق قوانین، بازیکنان و مربیان حتی در صورت بروز اشتباه قطعی از سوی داوران حق بروز دادن چنین رفتاری را ندارند. به این ترتیب مشخص می شود که سطح فرهنگی فوتبال ایران در این زمینه خاص با رفتار استاندارد فرسنگ ها فاصله دارد. چرا که از بازیکنان حرفه ای انتظار می رود که حتی نسبت به تصمیمهای اشتباه داور نیز احترام بگذارند اما در فوتبال ایران به تصمیم های درست هم اعتراض می شود.

در حال حاضر کمیته انضباطی به دلیل عدم موضع گیری در واکنش های قبلی کاملا دست و پا بسته است چرا که اگر بخواهد نسبت به اقدامات جدید یک تیم واکنش نشان دهد، از سوی آن تیم به جانبداری متهم می شود چرا که در گذشته واکنشی نداشته است. اما اگر به هر ترتیب این قبیل اقدامات با واکنش محکمی روبرو نشود در آینده اتفاقاتی به مراتب بدتر از حمله فیزیکی گردان به داور را در هفته های حساس باقی مانده شاهد خواهیم بود.

دیدگاه تان را بنویسید