جی پلاس

زنگ خطر برای استقلال در آسیا!

الهلال لیگ عربستان را با کسب عنوان قهرمانی به پایان رساند تا با آمادگی کامل در انتظار بازی های آسیایی و اولین حریفش استقلال در مرحله حذفی باشد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ الهلال از آن دست تیم هایی است که همیشه در اوج نیست، اما وقتی در اوج باشد پایین آوردنش کار ساده ای نخواهد بود. شکل و شمایل الهلال نشان می دهد که امسال از آن سالهایی است که الهلال میل به اوج گرفتن دارد که اگر چنین باشد کار استقلال در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا سخت خواهد شد.

الهلال قدرت سنتی فوتبال عربستان است. این تیم برای ایرانی ها همانقدر شناخته شده است که محمدالدعایه، حسین عبدالغنی و شلهوب. البته که در سال های اخیر تیم هایی مانند الاهلی، النصر و الاتحاد در لیگ عربستان خوش درخشیده اند و سرمایه گذاری خوبی داشته اند، اما زمانی که کار به قدرت نمایی در آسیا برسد، یک نام بیشتر به ذهن نمی رسد: الهلال!

سایر تیم های عربستانی افتخار چندانی در آسیا ندارند و سعودی ها هر آنچه از رقابت های قاره ای می خواهند را از الهلال‌شان تمنا می کنند. تیمی که در کنار سرخپوشان ایران، فینالیست های 4 سال اخیر لیگ قهرمانان بوده است. نماینده سعودی بر خلاف پرسپولیس که هر دو بار نایب قهرمان شده، یک بار قهرمان شده است. آنها در سال های 2012 و 2014 هم فینالیست شدند که حاصلش یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی بود. با احتساب جام باشگاه های آسیا در مجموع این تیم با 4 قهرمانی و 3 نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم آسیا است.

اما از سابقه و کارنامه که بگذریم، الهلال نشانه هایی از تیم قدرتمند گذشته را بروز داده است. اول این که آنها در لیگ، به هیچ یک از رقبای متمول داخلی رحم نکردند و قهرمان شدند. مساله بعدی انگیزه سران باشگاه برای تقویت تیم بوده است. مسلما انگیزه پرداخت 15 میلیون یورو به موسی مارگا، مهاجم پورتو و همبازی مهدی طارمی چیزی فراتر از قهرمانی داخلی در لیگ عربستان بوده است.

الهلالی ها البته به خرید مارگا راضی نشده اند و به شکیری بازیکن لیورپول و حتی به کنسیسائو سرمربی فعلی پورتو هم پیشنهاد داده اند. در این بین شایعاتی هم در زمینه به خدمت گرفت ژائو پدرو بازیکن کالیاری و همچنین پیر ان سامی بازیکن یانگ بویز به گوش می رسد. این یعنی حتی اگر گومیس به کارش در الهلال پایان دهد، باز هم یک تیم کاملا آماده و قدرتمند مقابل استقلال قرار می گیرد.

این که استقلال با چه شرایطی مقابل حریف قدرتمند خود قرار می گیرد مشخص نیست. چرا که رقابت های حذفی لیگ قهرمانان، پس از پایان فصل فوتبالی ایران انجام می شود و تا آن زمان معلوم نیست تکلیف کادر فنی و بازیکنان فعلی استقلال چه خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید