sport

جی پلاس

در هفته های اخیر داوران تغییر نظرهای عجیبی در حین انجام مسابقه داشتند که اعتراضی هایی را از سوی تیم ها به همراه داشته است.

گروه ورزشی جی پلاس، هنوز در فوتبال ما کمک داور ویدیویی یا VAR به کار گرفته نشده است و بعید هم به نظر می رسد به این زودی ها جایی در فوتبال ایران داشته باشد چرا که فوتبال ایران تجهیزات لازم برای اجرای آن را ندارد.

در هفته های اخیر دو تصمیم مهم داوری در لیگ برتر فوتبال ایران گرفته شده که حرف  و حدیث های فراوانی را به دنبال داشته است.

در دقیقه 81 دیدار ذوب آهن و پیکان داور به اشتباه خطای حسینی را روی پورامینی بازیکن پیکان اعلام کرد و یک پنالتی برای شاگردان تارتار گرفت. در ادامه اعتراض شدید ذوبی‌ها به این تصمیم از سوی داور مسابقه باعث شد سید رضا مهدوی صحنه را از طریق دوربین ضبط بازی بازبینی کند و پس از این اتفاق هم تصمیمش را عوض و پنالتی را مردود کند.

در هفته هشتم نیز دیدار سپاهان و مس رفسنجان و در دقیقه 24  پاس به عقب بازیکنان سپاهان به نیازمند و واکنش او با دست سبب شد، مرجان زاده ضربه آزاد غیرمستقیم در محوطه جریمه اعلام کند. ضربه مسی ها را آذرباد برای سجاد آشوری کاشت که شوت او پس از برخورد به مدافع سپاهان و در ادامه دست مسیح زاهدی، با شوت پای چپ مهرداد رضایی تبدیل به گل شد، اما داور مسابقه پس از مشورت با داور چهارم و کمک داور دوم از تصمیم خود برگشت و گل مس را مردود اعلام کرد. برخی از مسئولان مس معتقدند داور نه با نظر کمک هایش بلکه با نظر افراد دیگر این تصمیم خود را لغو کرده است.

در دو اتفاق رخ داده در لیگ برتر حتی اگر تصمیم نهایی را درست بدانیم، اقدام کاملا غیرقانونی است و می تواند باعث واکنش نهادهای نظارتی بین المللی هم شود چرا که داوران اجازه ندارند از ابزاری غیرقانونی استفاده کنند. ضمن اینکه این موضوع هرج و مرج در بحث داوری لیگ را افزایش می دهد و همه تیم ها انتظار دارند داوران به راحتی با استفاده از ابزاری تعریف نشده نظرشان را عوض کنند.

در اتفاق رخ داده در بازی سپاهان اگر داور تنها با نظر کمک هایش نظرش را تغییر داده باشد نمی توان ایرادی به آن گرفت هرچند عدم اخراج پیام نیازمند در زمان رخ دادن خطا به دلیل جلوگیری غیرقانونی از گل می تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

استفاده بی پایه واساس و غیرقانونی از کمک داورانی که معلوم نیست کجا هستند چه می کنند علاوه بر ایجاد حرف و حدیث ها و جنجال می تواند تبعات بدی هم برای فوتبال ایران داشته باشد. شاید برخی اسم این تغییر نظرها را شجاعت داور بدانند اما این اصلا موضوع قانونی و حرفه ای در فوتبال نیست و داور تنها با استفاده از افراد و ابزاری که در فیفا تعریف شده  و قانونی است می تواند تصمیم گیری کند، نه با کمک داوران خیالی!

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1488711
ارسال نظر

موضوعات داغ