اخبار مرتبط

این کتاب شامل ۱۵۰ مقاله است که در همایش ملی قشم و چشم انداز آینده در تاریخ ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ برگزار شد.

بیش از ۴۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش مذکور ارسال شد که از این تعداد ۴۹ مقاله به صورت سخنرانی، ۵۹ مقاله به صورت پوستر و ۴۲ مقاله به صورت چکیده در همایش ارائه و در کتاب مذکور گردآوری شد.

هویت تاریخی و باستانی قشم، منابع طبیعی و محیط زیست جزیره، گردشگری و چشم انداز آینده این منطقه، اکوتوریسم، ژئوتوریسم توسعه گردشگری و نقش و جایگاه هنر در توسعه قشم از جمله محورهای اصلی مقالات این کتاب است.

بررسی جزیره قشم به عنوان مرکز بورس، نفت و گاز، بورس بین‌الملل کالا و خدمات و همچنین جایگاه قشم در همکاری‌های بین‏‌المللی و منطقه‌ای در خلیج فارس، ورزش و مسابقات بین‏‌المللی و توسعه حمل و نقل هوایی، ریلی و دریایی از دیگر محورهای کتاب مذکور است.

کتاب «همایش ملی قشم و چشم انداز آینده» شامل ۲ جلد و در مجموع دارای ۱۳۸۰ صفحه است که توسط موسسه آموزش عالی بین‌المللی قشم و با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم در سال ۱۳۹۰ منتشر شده است.

برش‌هایی از کتاب:

علی‌رغم تمامی زحماتی که در جهت توسعه این جزیره از سوی دولت در سال‌های پس از انقلاب شکل گرفته‌است، هنوز این بخش از استان هرمزگان[جزیره قشم] از دست‌یابی به توسعه پایدار محروم مانده‌است. این در حالی است که ظرفیت‌ها و توان‌مندی‌های این جزیره نه تنها از جزیره کیش بیشتر می‌باشد، بلکه بدون شک باید گفت توان تبدیل شدن به مرکز تجاری و قطب گردشگری منطقه مشابه دبی را برای کشورمان دارد. ...قطعاً آسیب‌شناسی وضع موجود و بررسی تجربیات سایر کشورها در زمینه گردشگری... می‌تواند نقش موثری در پیشرفت قشم ایفا نماید.

...نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل عوامل خارجی و داخلی موثر بر گردشگری قشم با تکنیک SWOT نشان می‌دهد که ...وجود نخستین ژئوپارک خاورمیانه در قشم و همچنین سرمایه گذاری‌های روبنایی و زیربنایی در امر گردشگری در سال‌های اخیر توسط مسوولان از مهم‌ترین فرصت‌های این جزیره برای گردشگری محسوب می‌شود. از سوی دیگر عدم اتصال جزیره قشم به پیکره اصلی سرزمینی و ساخت جزایر مصنوعی توسط کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس می‌تواند تهدیدی برای گردشگری جزیره باشد...

۷۵۰۰

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.