یک روان‌شناس خانواده در هرمزگان گفت: سلامت روان کودکان و نوجوانان بخشی از سلامت و رفاه عمومی است بنابراین هراقدام جدی برای بهبود بهداشت روان کودکان مستلزم ارزیابی کیفیت تربیت کودک و روابط خانوادگی آن‌هاست.

مهدی طاهری کندر شامگاه دوشنبه در نشست تخصصی فرزندپروری که به مناسبت هفته ملی کودک (۱۳تا ۱۹مهر) در کانون پرروش فکری کودکان شماره چهار بندرعباس برگزار شد، به اهمیت مهارت‌های فرزندپروری و تربیت سازنده اشاره کرد.

وی تربیت سازنده فرزندان را شامل مهارت‌هایی برای مراقبت، حمایت، دوست داشتن و راهنمایی و ارشاد کودکان و نوجوانان عنوان کرد و افزود: ارزش‌ها و فرهنگ با  روش های تربیتی منتقل می شود.

این مشاور در حوزه کودک و نوجوان افزایش تعامل مثبت والدین با کودکان، کاهش سوءرفتار با کودکان، ایجاد تغییرات مثبت در درک و رفتار والدین از والد بودن‌شان، کاهش افسردگی و استرس مادران و افزایش رضایت والدین و کاهش تعارض والدین در مورد روش تربیت کودکان را از مزیت‌های آموزش مهارت‌های فرزندپروری عنوان کرد.  

طاهری کندر هم‌چنین به مهارت‌های اساسی تربیت سازنده فرزندان نیز اشاره کرد و گذراندن اوقات خوب با فرزندان، صحبت کردن با کودکان، نشان دادن احساسات خود به کودکان را از جمله این مهارت‌ها دانست.

این روان‌شناس حوزه خانواده صحبت کردن با کودکان را باعث یادگیری سخن گفتن و مهارت‌های اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس در کودکان دانست.

به گفته طاهری کندر، روش دیگری که نشان می‌دهد والدین علاقه‌مند به کودکانشان هستند و به آنها توجه دارند این است که به صورت عملی احساسات خود به کودکان را نشان دهند.

وی اضافه کرد: بغل کردن، لمس کردن، در آغوش گرفتن، ماساژدادن و قلقلک دادن به کودکان کمک می‌کند هم‌چنان که بزرگ می‌شوند با مورد محبت واقع شدن و محبت کردن، احساس آرامش و مورد توجه واقع بودن را تجربه کنند.

۱۳ تا ۱۹ مهرماه هفته ملی کودک نامگذاری شده است که امسال ویژه‌نامه‌های مختلفی در حوزه کودکان و والدین با شعار «آینده را باید ساخت» در استان هرمزگان درحال برگزاری است.  

از این جمله این برنامه‌ها می‌توان به بهره‌برداری از ۲ کتاب‌خانه سیار روستایی شهرستان بندرعباس و بخش فین توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان در روز شنبه ۱۳ مهر و در نخستین روز از این هفته به آن اشاره کرد.

ویژه برنامه پویش هم‌افزایی مربیان خلاق در پارک ساحلی غدیر بندرعباس و ویژه‌برنامه‌های ترنم باران(نشست تخصصی فرزندپروری ویژه والدین در مرکز شماره ۴)، شکوفه‌های لبخند (دیدار با کودکان در بیمارستان)، نجوای زمین (برگزاری نشست یا کارگاه علمی با اداره کل حفاظت از محیط زیست) و اکران فیلم به مدت دو روز در مدارس حاشیه از جمله برنامه‌های هفته ملی کودک در بندرعباس است که درحال برگزاری است.  

۹۸۸۷/۲۰۹۴

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.