اخبار مرتبط

حجت الاسلام محمد ذاکری شنبه شب در بازدید از غرفه خبرگزاری ایرنا در نمایشگاه کتاب، ایجاد کتابخانه را فضایی امید بخشی به خصوص در بین قشر جوان دانست و افزود: ایجاد این فضای امیدبخش و پرنشاط و ضرورت افزایش سرانه مطالعه در استان هرمزگان باید همه ارگان ها و خیران پای کار باشند.
وی در ادامه بیان داشت: به دنبال تقویت فضای نرم افزاری و سخت افزاری در حوزه کتاب هستیم که این دو مهم در دو بخش نهضت کتابخانه سازی و کتابخوانی در اولویت کاری امورکتابخانه های استان قرار دارد.
مدیرکل کتابخانه ‌های عمومی هرمزگان، گفت: توسعه فرهنگ کتابخوانی و کتابخانه سازی لازم و ملزوم یکدیگر هستند، از اینرو تامین زیرساخت های کتابخانه ای نیازمند مشارکت همگانی است.
حجت الاسلام ذاکری عنوان کرد: وقتی بسترهای کتابخانه و کتاب خوب فراهم نباشد نمی توان انتظار داشت آمار مناسبی از سرانه کتابخوانی در استان را شاهد باشیم.
وی ادامه داد: با توجه به پراکندگی جمعیت و کمبود کتابخانه ها، برای رسیدن به این هدف گذاری های مهم در حوزه نهضت کتابخانه سازی و کتابخوانی، اولویت بندی ما ساخت کتابخانه در محلات شهر بندرعباس است.
مدیرکل‌ کتابخانه‌ های عمومی هرمزگان افزود: با توجه به وجود 20 محله بدون کتابخانه در شهربندرعباس، در آخرین جلسه بررسی وضعیت کابخانه های استان مقرر شد مسکن و شهرسازی زمین مورد نیاز برای ساخت کتابخانه در این محله ها را مشخص کند.
حجت الاسلام ذاکری گفت: همچنین برای 12 شهر بدون کتابخانه در استان اولویت های لازم برای ساخت کتابخانه درنظر گرفته ایم.
وی ابراز داشت: روستاهای با 2هزار نفر جمعیت نیز در اولویت بعدی ساخت کتابخانه در استان قرار دارند.
این مسوول همچنین استفاده از ظرفیت خیران و صنایع را گامی مهم در نهضت کتابخانه سازی برشمرد و ادامه داد: عملیات ساخت نخستین کتابخانه خیری با مشارکت پالایشگاه نفت بندرعباس در هشتبندی و توکهور تا قبل ازسال جاری آغاز می شود.
حجت الاسلام ذاکری در پایان تحول در حوزه کتابخانه سازی را نیازمند حرکت های فرابخشی دانست و ابراز داشت: در راستای این تحول مهم به دنبال تدوین سند توسعه کتابخانه سازی در چشم انداز 1404هستیم که وضعیت و جایگاه کتابخانه سازی در استان هرمزگان را مورد ارزیابی قرار دهیم.
تعداد کتابخانه های استان هرمزگان 71 باب است که از این تعداد 56 مورد کتابخانه نهادی و 15 باب نیز مشارکتی است.
در شهرستان بندرعباس 17 کتابخانه وجود دارد که 10 باب نهادی و 7 باب مشارکتی است.
از این 17 باب 5 باب در خود شهر بندرعباس واقع شده است.
تعداد اعضای فعال کتابخانه های استان هرمزگان 55 هزار و 621 نفر است و 135 کتابدار نیز در سطح کتابخانه های این استان فعالیت دارند.
نمایشگاه کتاب هرمزگان از هشتم تا سیزدهم اسفند در محل دائمی نمایشگاه‌ های هرمزگان واقع در چهار راه جهانبار بندرعباس برپاست.
ساعت بازدید از این نمایشگاه صبح ها از ساعت 9 تا 12 و عصرها ساعت 16 تا 21 است.
9887 /6048
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.