به گزارش ایرنا، استفاده از لیوان یک‌بار مصرف پلاستیکی در توزیع نذورات محرم و صفر علاوه براینکه تولید پسماند مقاوم در محیط‌ زیست می‌کنددر سال ‌های اخیر به‌دلیل پراکندگی در سطح معابر منظر زشتی را به‌جای می‌گذاشت و در ساعات انتهایی شب‌های محرم زحمت مضاعفی برای شهرداری بود.

بسیاری از گروه‌های طرفدار محیط زیست ساوه در ماه محرم فعالیت‌های بازدارنده فرهنگی در راستای استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی و یک‌بار مصرف دارند اما اقدام جایگزینی لیوان های شیشه‌ای گامی عملی در تغییر رفتارهای نادرست در این زمینه است.

مضرات استفاده از ظروف پلاستیکی از نظربهداشتی، خطری که برای سلامت دارد و آلوده کردن محیط زیست موضوع مهمی است که باید در سایه برنامه های هدفمند استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره در حد ممکن محدود شود.

مدیرعامل موسسه دوستداران و حافظان طبیعت ساوه و زرندیه در این خصوص گفت: ساوه یکی از کانون های بزرگ تولیدمحصولات شیشه و بلور است و در ترمیم رفتارها و باورهای نادرست، طرح جایگزینی لیوان‌های شیشه‌ای به‌جای پلاستیکی با مشارکت یکی از شرکت‌های تولیدی در میان هیات‌های عزاداری امسال کلید خورده است.

«محمدمهدی فرقانی‌پور» افزود: این شرکت  اقدام به الگوسازی در رفتارهای توزیع نذورات کرده که می‌تواند به عنوان نمونه‌ای موفق در سراسر کشور اجرایی شود.

وی گفت: واحد تولیدی ظروف شیشه‌ای کاوه برای ایام عزاداری ماه محرم اقدام به توزیع ۲ هزار عدد لیوان از جنس شیشه در بین عزاداران کرده است.

مدیرعامل موسسه دوستداران و حافظان طبیعت ساوه و زرندیه افزود: هدف از این اقدام «نه گفتن» به ظروف یک‌بار مصرف است و امید می‌رود دستداران طبیعت و سلامت در تمامی نقاط کشور آن را بسط دهند.

این فعال حوزه محیط زیست گفت: تحقیقات بیانگر آن است که برای تجزیه هر قطعه ظرف پلاستیکی  بین ۴۰ تا ۴۰۰ سال وقت نیاز است و استفاده پرحجم از پلاستیک‌ها توسط انسان بلایی برای طبیعت شده است.

فرقانی پور گفت: در این انجمن گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر زیست محیطی فعالیت دارند و در ایام محرم  با توصیه به عزادارانمی‌کوشند رفتار پراکندگی پسماندها در محیط را اصلاح کرده و امسال به صورت ویژه برای جایگزینی لیوان‌های پلاستیکی تلاش می‌کنند.

یکی از شهروندان عزادار ساوجی نیز اقدام توزیع لیوان‌های شیشه‌ای به‌ جای ظروف یک‌بار مصرف را  در ساوه گامی مهم فرهنگی عنوان کرد.

«خالد حسین‌خواه» افزود: درسی که امام حسین(ع) می‌آموزد عاطفه و احساس مسئولیت نسبت به همنوع است و همه باید در قبال رفتارهای روزمره پاسخگو بوده و اصلاح رفتار ظروف یک‌بار مصرف علاوه بر اهمیت به سلامت شهر را نیز کثیف نمی‌کند.

«سجاد حسنی» یکی دیگر از عزادان حسینی پیشنهاد کرد: خانواده های ساوجی لیوان‌های شیشه‌ای که از آن‌ها استفاده نمیکنند را به هیات‌های عزاداری سالار شهیدان اهدا کنند تا مصرف لیوان‌های یک‌بار مصرف کمتر شود.

وی بیان کرد: توزیع نذورات غذایی داغ نیز در ظروف یک‌بار مصرف برای سلامت خطرناک است و می‌طلبد که بانیان نذر توزیع فرآورده غذایی را در ظروف خانگی انجام دهند.

پلیمرهای موجود در ظروف یک‌بار مصرف از نوع بازیافتی است که قبل از استفاده در صنعت غذایی تحت آزمون Food grade قرار نگرفته است.

وارد شدن این مواد در ترکیبات غذایی می تواند در بدن انسان به تقسیم نامناسب سلولی و انواع سرطان‌ها بیانجامد.

گزارش از یحیی معماری

/۶۰۱۳/۶۵۳۹

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.