گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از شالیکوبی‌های استان مازندران نشان می‌دهد، برنج طارم محلی و طارم هاشمی ۲ رقم از بهترین ارقام برنج استان در حال حاضر به طور متوسط حدود هرکیلوگرم ۱۶تا ۱۶هزارو ۵۰۰ تومان خرید و فروش می شود.

همچنین قیمت هر کیلو گرم برنج ارقام کیفی پرمحصول از جمله شیرودی و فجر نیز ۱۲تا ۱۳هزار تومان است که خرید و فروش این نوع برنج کمتر صورت می گیرد.

دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عمدتا صاحبان شالیکوبی ها هستند، می گویند که همچنان عمده کشاورزان به علت کم دانستن قیمت،همه محصولشان را وارد بازار نمی کنند.

طبق بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از چندین واحد شالیکوبی در شهرستان های بابل ، آمل ، فریدونکنار ، بیشتر کشاورزان فقط مقدار کمی از محصولشان را باهدف کسب نقدینگی می فروشند و حاضر به عرضه همه محصولشان در بازار نیستند.

امسال ۲۱۴هزارو ۳۴۰ هکتار از زمین های مازندران زیر کشت اول برنج رفته است و تاکنون  ۹۵درصد درو شالی نیز انجام شد و  پیش بینی تولید امسال نیز حدود یک میلیون و ۴۰۰هزار تن  شلتوک است.

بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران حدود ۹۰ هزار هکتار از زمین های استان نیز دوباره کشت به ۲ روش نشاء مجدد و تولید رتون (پرورش ساقه شالی ) نیز در حال انجام است.

مهمترین موضوع همه ساله کشاورزان قیمت محصول است و شالیکاران استان مازندران امسال بر خلاف سال‌های پیش به دلیل نوسانات شدید قیمت، کاهش ارزش پول و مهمتر از همه با توجه به هزینه بالا و کاهش درآمد؛ انتظار و امید به قیمت برنج متناسب با هزینه تولید را دارند.
کشاورزان از ترس اینکه امسال نیز همانند سال گذشته به یکباره با فروش همه محصول ، بعد از مدتی قیمت برنج  افزایش چشمگیری بیابد، همچنان در فروختن محصولشان مردد هستند و انتظار و امید به بالا رفتن قیمت البته تا ۱۸هزار تومان را دارند.

کشاورزی از شهرستان بابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که  حدود یک و نیم تن از طارم هاشمی را آماده فروش در اختیار دارم اما قیمت ۱۶هزار تومان به نسبت هزینه انجام شده به صرفه نیست.

اسماعیل خاکپور با اعلام اینکه این قیمت باعث شده است تا کشاورزان همچنان از فروش محصولشان خودداری کنند  و در واقع در انتظار افزایش قیمت البته به میزان مورد نظر ۱۸هزار تومان هستند.

این برنجکار مازندرانی همچنین گفت که برنج کیفی طارم در تهران با قیمت به مراتب بیشتر از سودهای مرسوم به مصرف کنندگان می رسد که ما نیز مخالف چنین قیمت هستیم ، اما مصرف کنندگان بدانند که کشاورز همواره به سود حداقلی با هدف حفظ قدرت خرید عموم مردم قانع است.

یکی از صاحبان شالیکوبی در بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران ضمن تایید کم رونقی بازار برنج  به خبرنگار ایرنا گفت که بازار برنج همچنان کم رونق است وهم  کشاورز حاضر به فروش محصول خود نیست وهم خریداران نیز تمایل زیادی به خرید نشان نمی دهند.

احمد پورموسوی اظهار داشت: خرید و فروش به ندرت انجام می شود و جالب این است که امسال کشاورزان فقط اندکی از محصولشان را با قیمت ۱۶هزار تا ۱۶هزار و ۵۰۰تومان را به صورت نقدی می فروشند ولی حاضر به فروش کل محصولشان نیستند.

مسئولان جهاد کشاورزی استان مازندران نیز معتقدند به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی و هزینه کارگری قیمت برنج امسال به نسبت سال گذشته باید افزایش منصفانه داشته باشد. 

قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله بذر گواهی شده، کود و سم، قطعات یدکی ماشین‌های کشاورزی و کارمزد آنها برای شخم و شیار و آب تخت کردن امسال از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است ضمن اینکه دستمزد کارگران نشاء کار هم با افزایش دستکم ۱۲۰ درصدی همراه بود و حتی میزان کارمزد شالیکوبی ها نیز تا ۲۵درصد افزایش یافت.

متعادل بودن قیمت بازار برنج مازندران تا شب عید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که پیش بینی ها و برنامه ریزی های صورت گرفته نشان می دهد که امسال قیمت برنج تا شب عید در شالیکوبی های استان متعادل بوده و مانند سال گذشته به یکباره افزایش چشمگیری نخواهد یافت.

عزیزالله شهیدی فر با اعلام اینکه وضعیت تولید برنج داخل مناسب است ، افزود: بررسی های میدانی و گزارش های رسمی نشان می دهد که اکنون خریداران برنج در بازار عمده فروشی شالیکوبی ها با قیمت ۱۶هزار تا ۱۷هزار تومان در هرکیلو گرم برنج طارم محلی و هاشمی وجود دارد، اما کشاورز از فروختن محصولش خودداری می کند.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد امسال با توجه به وضعیت تولید و برنامه های از پیش تعیین شده ، قیمت برنج تا پایان سال متعادل خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در عین  حال گفت که البته نظر کارشناسی نیز با توجه به هزینه های تمام شده تولید شالی در اثر  بالا رفتن قیمت انواع نهاده های کشاورزی این است که کف قیمت برنج کیفی طارم محلی و هاشمی تا ۱۸هزار تومان باشد.

شهیدی فر توضیح داد:سیاست دولت تدبیر و امید در ممنوعیت واردات برنج خارجی به بازار همزمان با برداشت و منطقی و واقعی کردن مقدار مورد نیاز برنج برای واردات و حمایت ویژه از برنجکاری در ۲ استان مازندران و گیلان سبب شد تا شالیکاران استان‌های شمالی در چهار سال گذشته از وضعیت بازار برنج راضی باشند.
وی تاکید کرد: اگرچه برنج محلی طارم صدری، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم‌های کم محصول کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد، اما برای اینکه کشاورز از قیمت منطقی برای فروش محصول خود سودی مقرون به صرفه به نسبت هزینه تولید و نرخ تورم ببرد، نیاز است تا دولت قیمت توافقی را برای تعیین کف قیمت اعلام کند.

/۱۸۹۹/۶۹۹۰

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.