عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شناسایی 40 مشکل مهم پیش روی تولید و صنایع کشور خبر داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ۴۰ مانع و مشکل مهم پیش روی تولید و صنایع کشور شناسایی شده و مجلس برای حل آنها در حال برنامه ریزی است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، روح‌الله عباسپور روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: حل مشکلات شناسایی شده نیازمند استفاده از نظرات بخش خصوصی و اقدام عملی مجلس در رفع قوانین مزاحم و یا اصلاح آنها و تلاش بی وقفه دولت است.

وی با بیان اینکه مجلس باید قوانین داخلی و نقشه راه خود را اصلاح کند تا در بخش نظارت بتواند کارآمدتر باشد، اظهار داشت: به نظر می‌رسد در گذشته در بحث نظارت کمی ضعیف عمل شده که امیدواریم در این دوره بهتر کار کنیم.

نماینده بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی، تصریح کرد: کمیسیون صنایع مجلس به همین منظور کمیسیون ویژه جهش تولید را تشکیل داده است تا بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی را پیگیری کندو واحدهای صنعتی دارای مشکل مجدد مورد بررسی و شناسایی قرار گیرند تا به چرخه تولید بازگردند.

عباسپور اضافه کرد: به همین منظور در بودجه عمومی کشور پیش‌بینی منابع مالی برای واحدهای صنعتی و تولیدی که دچار مشکلات مالی هستند انجام شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش هدفمندی یارانه‌ها در دستور کار مجلس قرار دارد،افزود: در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده تا سهم تولید از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در اختیار خود تولیدکنندگان قرار گیرد.

تامین مالی، بخش مهمی از مشکلات صنایع کشور است

عباسپور با بیان اینکه  تامین مالی بخش مهمی از مشکلات صنایع کشور است اما همه مشکلات به این بخش خلاصه نمی شود،تصریح کرد: عمده‌ترین این موارد شامل تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی، ارتباطات بانکی که به واسطه تحریم، ارزش پول ملی، افزایش قیمت دلار، واردات بی‌رویه، قاچاق کالا، عدم همکاری مناسب بانک‌ها، نظام بانکی کشور است که اگر در این زمینه وارد پیدا کنیم موانع متعددی در این زمینه مرتفع خواهد شد.

وی افزود: همچنین در بحث زیر ساخت‌ها نیازمند هماهنگی های بیشتری برای جلوگیری از مشکلات هستیم، مثلا در ماههای گذشته که با کمبود برق مواجه بودیم موجب شد تا تولیدکنندگان بزرگ و صنایع سنگین با قطعی برق مواجه شده و بسیار متضرر شوند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین خوبی برای حوزه تولید داریم اما مشکل اصلی ما به نحوه اجرای این قوانین باز می‌گردد،افزود: سو مدیریت، تأمین هزینه سرمایه در گردش، سود بالای بانکی مخصوصاً بانک‌های خصوصید و برخی قوانین دست و پاگیر در مجلس وجود دارد که همه این موارد باید هر چه سریع‌تر مرتفع شود، مجلس در حال پالایش این قوانین هستیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.