مراد عنادی نویسنده فرمانروایان الموت در نشست رونمایی و نقد و بررسی این کتاب با انتقاد از کم توجهی محققان داخلی به تحولات تاریخی الموت افزود: بیشتر کتاب‌های نوشته شده درباره الموت توسط اندیشمندان خارجی به رشته تحریر درآمده است و مورخان ایرانی کمتر عنایتی به این سرزمین داشته اند.
وی ادامه داد: بیشتر کتاب‌های نگاشته شده، تنها به گذشته الموت بویژه دوره ١٧١ سال فرمانروایی اسماعیلیان به رهبری حسن صباح و جانشینانش توجه داشته و بر فراز و فرودهای دوره اسماعیلیان تمرکز کرده اند.  

عنادی با این توضیح افزود: در کتاب فرمانروایان الموت سعی شده است به تحولات قبل از دوره اسماعیلیان و بعد از سقوط الموت به دست هلاکوخان مغول نیز پرداخته شود. اشاره به دوره فرمانروایی قهرمان میرزا (عین السلطنه) و امیر اسعد خلعتبری در اواخر دوره قاجار از بخش های جذاب کتاب فرمانروایان الموت است.
مولف کتاب فرمانروایان الموت گفت: اگر روزگاری الموت، به تاریخ کهن و حسن صباح شناخته می شد امروزه با جاذبه های گردشگری همچون دریاچه اوان، صخره های اندج، سواحل شاهرود، امام زاده علی اصغر (ع) زرآباد و برگزاری جشن های گیلاس، فندق، انار و ذغال اخته نیز محل توجه است.

در ادامه نشست اللهیار خلعتبری، استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی گفت: اولین ثمره این کتاب این است که بسیاری از اندیشمندان و مسئولان استان قزوین را در یک مکان گرد هم آورد تا درباره موضوع مشترکی با عنوان الموت هم اندیشی کنند.
وی افزود: کتاب های مختلفی درباره الموت، مردم و تاریخ الموت نوشته شده که عمدتا دارای نقایص و بلکه تحریفات تاریخی هستند اما کتاب فرمانروایان الموت با دقت و سلامت بیشتری نگاشته شده که این امر جای تقدیر از مولف آن دارد و اگر ضعف هایی هم در آن دیده می شود امید است که در ویرایش های بعدی مرتفع شود.

 خلعتبری با اشاره به وجود صدها آبادی کوچک و بزرگ در منطقه الموت قزوین ادامه داد: ضروری است که وحدت و یکپارچگی آبادی های الموت حفظ شود.

این استاد تاریخ گفت: شخصیت های بزرگی همچون خواجه نصیرالدین طوسی و بسیاری دیگر از اندیشمندان در سرزمین الموت زندگی کرده و صاحب آثار بسیاری هستند که باید مطالعه دقیق تر و عمیق تری درباره این شخصیت ها انجام شود.

خلعتبری، حسن صباح را فردی اندیشمند و زیرک توصیف کرد و گفت: حسن صباح پس از بازگشت از کشور مصر به مدت ۱۰ سال تمام ایران را گشت و پس از مطالعه بسیار، منطقه الموت را برای پایتختی حکومت خویش انتخاب کرد تا از دسترس بیگانگان در امان باشد.

وی سپس به علل سقوط اسماعیلیان در دوره فرمانروایی رکن الدین خورشاه پرداخت و به سرنوشت نزاریان الموت که امروزه آقاخان ها شاخه اصلی آن ها به شمار می روند نیز اشاره کرد.
استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی گفت: پرداختن به مقولات تاریخی زمانی که رشته نویسنده، تاریخ نباشد مستلزم جسارت است، از این که مولف کتاب فرمانروایان الموت که دارای دکترای علوم سیاسی است به بررسی تحولات الموت پرداخته ناشی از علاقمندی و تسلط مولف است، هر چند این کتاب اشتباهات تاریخی اندکی دارد در عین حال بعضا استفاده مولف از ادبیات سیاسی در روایت برخی رخدادهای الموت می تواند قابل نقد باشد.

سخنرانً بعدی نشست حاکم قاسمی رئیس پژوهشگاه آینده پژوهی دانشگاه امام خمینی (ره) بود. وی کتاب فرمانروایان الموت را یکی از کتاب های شاخص نوشته شده با موضوع الموت معرفی کرد.

این استاد دانشگاه در مراسم رونمایی از کتاب فرمانروایان الموت گفت: کار مولف این کتاب در پرداختن علمی به تاریخ سرزمین الموت بسیار ستودنی است، به خصوص در وانفسای تالیف و تولید کتاب که امروزه به چالشی برای بخش علم و فرهنگ تبدیل شده و انگیزه برای کتاب نویسی را در نزد اهالی اندیشه سست کرده است.

قاسمی افزود: این کتاب چندین شاخصه مثبت دارد، اول اینکه تاریخ الموت را از گذشته تا به امروز در مقابل چشمان جویندگان علم و دانش قرار می دهد. دوم اینکه نویسنده کتاب بر امور تاریخی، اجتماعی، سیاسی و مردم شناسی منطقه الموت شناخت و مطالعه کافی دارد چرا که وی از اهالی این سرزمین است. سوم پرداختن به نقش وجودی الموت در چهل سال انقلاب اسلامی و چهارم واکاوی چالش ها و چشم انداز الموت از جمله مهاجرت معکوس به منطقه و پرداختن به ظرفیت هایی همچون گردشگری و اشتغالزایی.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: وجود روح آینده پژوهی در این کتاب از دیگر امتیازات این کتاب است که نگاهی نیز به فردای الموت دارد که امیدوارم این بخش در شمارگان بعدی تقویت شود و بیشتر به آن پرداخته شود.

همچنین در ادامه جلسه،  لطف الله سیاهکلی استاد دانشگاه و مدیرعامل شرکت سروش ضمن اشاره به استقبال شخصیت های علمی و مسئولان بخش های خصوصی و دولتی قزوین از مراسم رونمایی کتاب فرمانروایان الموت، گفت: این کتاب بواسطه پرداختن به امور ملی، اسلامی، تاریخی و مردم شناسی بسیار قابل تقدیر است. مردم الموت به صلح طلبی، دینداری و اخلاق مداری مشهور هستند.
سیاهکلی ادامه داد: مردم الموت در طول تاریخ، ظلم ستیز و عدالت طلب بودند و در دوران انقلاب اسلامی نیز همیشه پشتوانه انقلاب و ولایتمدار بوده و هستند. الموت، شخصیت های بزرگی را به انقلاب اسلامی معرفی کرده که برای هر کدام از آنها می توان کتابها نوشت.

 کتاب فرمانروایان الموت در ٢٨٠صفحه و در شش فصل در قطع رقعی به قیمت ۵۰ هزارتومان در انتشارات پردازش به چاپ رسیده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.