اخبار مرتبط

نویسنده کتاب «شیرین‌تر از عسل» با موضوع زندگی‌نامه کوچک‌ترین شهید استان قزوین با تأکید بر اینکه بسیاری از رمان‌های آبکی و موسیقی‌های مبتذل چند ماهی در اوج قرار می‌گیرد و بعد فراموش می‌شود، گفت: هنرمند واقعی کسی است که ذائقه و سلیقه مخاطب را ارتقاء دهد و او را با خود همراه کند.
«مونا مرادی» نویسنده قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به انتشار کتاب «شیرین‌تر از عسل» اظهار کرد: این دومین کتاب منتشر شده من است و پیش از این کتاب «ابوتراب» منتشر شده بود.
وی افزود: کتاب «شیرین‌تر از عسل» روایتی داستانی از زندگی‌نامه کوچک‌ترین شهید استان قزوین، شهید «علی واعظی‌فرد» است که در سن ۱۲ سالگی به شهادت رسید.
مرادی با بیان اینکه این کتاب برای رده سنی ۹ تا ۱۳ سال نوشته شده است، گفت: بی‌شک زندگی این شهید نیز مانند دیگر شهیدان گلگون‌کفن می‌تواند برای هر انسانی سرمشق و الگو قرار بگیرد بااین‌حال ادبیات نگارشی در این کتاب برای رده سنی نوجوان مناسب است.
وی ادامه داد: تمام تلاش من در هنگام نگارش کتاب بر این بود که در متن داستانی مدنظر از نشانه‌هایی استفاده کنم که نشان دهد چگونه یک نوجوان دوازده‌ساله به چنین درک و شعور بالای رسیده است تا در این سن برای دفاع از آرمان‌های والای خود وارد عرصه جهاد شود و جان خود را در این راه نثار کند.
این نویسنده جوان با بیان اینکه آغاز کتاب با صحنه‌ای از یک مسجد شروع می‌شود، عنوان کرد: تأکید من بر این بود که حتماً اولین خاطره و اولین مواجهه مخاطب با شهید در مسجد باشد تا نشان دهد مسجد چه جایگاهی در ارتقاء تفکری و اعتقادی کودکان و نوجوانان دارد.
مرادی با بیان اینکه پیش از این سابقه نگارش کتاب در حوزه کودک و نوجوان نداشته است، عنوان کرد: زمانی که این پیشنهاد به من شد بنا به دو دلیل قبول نکردم نخست اینکه کار در حوزه کودک و نوجوان نیازمند تخصص خاصی است و به‌شخصه تجربه کار کودک و نوجوان نداشتم و از سوی دیگر جنس قلم و حوزه تخصصی من در نگارش عاشقانه‌ها و موضوعات اجتماعی است.
وی اضافه کرد: با این وجود به دلیل خاص بودن سوژه و نداشتن نمونه مشابه در استان در این رده سنی و با این موضوع منحصر به فرد تلاش خود را انجام داده و برای اینکه کار نویی را در این حوزه انجام دهم کتاب‌های بسیار در حوزه کودک و نوجوان را مطالعه کردم.
نویسنده کتاب «شیرین‌تر از عسل» بیان کرد: همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردم کار در این حوزه سختی‌های خاص خود را داشت با این وجود در نهایت کتاب به اتمام رسید و آن را تقدیم به حضرت قاسم (ع) و قاسم‌های سیزده‌ساله انقلاب اسلامی‌کردم.
وی ادامه داد: مصاحبه‌های مفصلی با خانواده شهید انجام شده بود که کمک بسیاری در شناخت من نسبت به شهید داشت و ضمن برقراری ارتباط با این بزرگ‌مرد کوچک در نهایت کتاب «شیرین‌تر از عسل» چاپ شد.
بسیاری از کتاب‌های حوزه کودک بازاری است
مرادی با بیان اینکه یک کتاب کودک خوب باید ویژگی‌هایی را داشته باشد که مهم‌ترین آن داشتن دستور ادبیات صحیح برای کودک و یا نوجوان است، گفت: کتاب‌های موجود در حال حاضر به‌اصطلاح رایج بازاری است و وقتی کتابی را باز می‌کنیم با یک سری مفاهیم تکراری و بی‌سروته مواجه می‌شویم که حتی اشعار به کار رفته در آن خارج از وزن و قافیه درست و مناسب بوده و از سوی دیگر مشکلات ویرایشی و نگارشی در آن بسیار است.
وی توجه به محتوای مناسب را دومین ویژگی یک کتاب اثرگذار و خوب برای کودک و نوجوان دانست و ادامه داد: در حوزه ترجمه با وجود برخی از کتاب‌های مناسب شاهد هستیم که برخی از کتاب‌های این حوزه مغایر با فرهنگ بومی ماست و ناخودآگاه مفاهیمی را در ذهن کودکان و نوجوانان بارگذاری می‌کند که قابل جبران نیست.
نویسنده کتاب «شیرین‌تر از عسل» یادآور شد: برخی از کتاب‌های خوب نویسندگان خارجی با وجود محتوای خوب آن به دلیل عدم تناسب با نیاز یک کودک ایرانی نمی‌تواند بیانگر مطالبات ما در این حوزه باشد و دغدغه کودکان سرزمین ما را رفع کند.
وی سومین ویژگی یک کتاب مناسب در حوزه کودک و نوجوان را طراحی مناسب آن دانست و افزود: به‌طور طبیعی استفاده از رنگ‌ها و طرح‌ها گاه می‌تواند بیشتر از یک متن در ذهن کودک ماندگار شود.
این نویسنده قزوینی در خصوص چگونگی ارتباط برقرار کردن با کودکان و نوجوانان عنوان کرد: برای ارتباط‌گیری با قشر هدف در درجه نخست باید آن‌ها و نیازهایشان را به‌درستی بشناسیم تا براساس این شناخت متناسب با نیاز مخاطب دست‌به‌قلم ببریم.
وی ادامه داد: البته با این نظر که باید صرفاً متناسب با سلیقه مخاطب عمل کنیم، مخالفم زیرا کسی که صرفاً دنبال تأمین سلیقه مخاطب است نمی‌تواند اثری ماندگار ایجاد کند چرا که سلایق هر روز در تغییر است.
مرادی در پایان با تأکید بر اینکه بسیاری از رمان‌های آبکی و موسیقی‌های مبتذل چند ماهی در اوج قرار می‌گیرد و بعد فراموش می‌شود، خاطرنشان کرد: هنرمند واقعی کسی است که ذائقه و سلیقه مخاطب را ارتقاء دهد و او را با خود همراه کند.
انتهای پیام انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.