به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی روز یکشنبه در جلسه رفع رسیدگی به مشکل موقوفات محمدحسین خزانه که با حضور استاندار قزوین در محل دادگستری شهر الوند برگزار شد، افزود: هیچ شبهه ای با توجه به اسناد موجود در موقوفه بودن اراضی شهر الوند وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه قضات تا زمان وجود ماده قانونی در خصوص وقف، مجاز به روی آوردن به فتوا نیستند، خاطر نشان کرد: قوانین مصوب در حوزه وقف تنها به این استان تعلق ندارد تا جایی که در گذشته با وجود صدور سند برای میلیون ها هکتار از اراضی موقوفه کشور، براساس قوانین موجود، اسناد آنها باطل اعلام شدند.
این مقام قضایی در خصوص مشکل مردم منطقه در خصوص موقوفه بودن اراضی خود، اضافه کرد:اگر زمینی در اراضی وقف وجود دارد که تاکنون به کسی واگذار نشده است، در صورت تامین خواسته اداره اوقاف با کمک برخی دستگاه ها از جمله شهرداری و راه و شهرسازی می توان آن را با واحدهای تجاری جا به جا کرد.
حجت الاسلام قدرتی با بیان اینکه دستگاه اجرایی و قضایی استان قدرت آزادسازی حتی یک قطعه زمین موقوفه را ندارند، ادامه داد: نباید افراد نسبت به موقوفه بودن اراضی خود حساسیت نشان دهند چون هم اکنون سه چهارم از اراضی مسکونی و تجاری موجود شهر مشهد مقدس موقوفه بوده و مالکان آن نیز هیچ مشکلی در امر خرید و فروش آن ندارند.
وی اضافه کرد: برای رفع مشکل مردم شهر الوند در این زمینه پیشنهاد می شود تا مالکان اراضی موقوفه نامه شرعی و قانونی را در این رابطه تهیه کرده و برای استفتا به دفتر مقام معظم رهبری ارسال کنند.

**1139 قطعه زمین به مردم شهر الوند واگذار شده است
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین نیز در این نشست اظهار داشت: براساس ضوابط موجود و در قالب شرکت های تعاونی، یک هزار و 139 قطعه زمین از سال 80 به بعد از سوی مسکن و شهر سازی وقت به مردم این منطقه واگذار شده است.
مسعود حق لطفی ادامه داد: تاکنون برای 979 قطعه از زمین های یاد شده پرونده تشکیل شده و 652 مورد از آنها نیز به دفترخانه برای صدور سند ارسال شده اند.
به گفته این مسئول، تا امروز 195 میلیارد ریال ارزش زمین های واگذار شده است.
شهر الوند مرکز شهرستان البرز در 15 کیلومتری شرق قزوین قرار دارد.
8054* 6101
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.