اخبار مرتبط

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: منابع آبی در کشور و استان با کمبود جدی مواجه هستند و برای ساماندهی به این حوزه نیازمند عزم همگانی مردم و مسئولان هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی امروز شنبه در دومین نشست شورای نمایندگان قوای سه گانه در استان قزوین که با موضوع بررسی وضعیت آب های زیرزمینی دشت قزوین برگزار شد، گفت: بحران کم آبی در سال های اخیر از موضوعات مهمی است که به دلیل درجه اهمیت و جایگاه اقتصادی بخش های متعددی را درگیر خود کرده و حل این مشکل به مدیریت سریع مسئولان و همراهی مردم نیاز دارد.

مقام ارشد قضایی استان افزود: بحران آب در کشور جدی است و در شرایط فعلی مقصر شمردن مسئولان پیشین مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه باید با عزمی همگانی شرایط حساس آبی کشور را مدیریت کنیم.

رییس کل دادگستری استان قزوین بیان داشت: منابع آب کشور با کمبود مواجه است ولی قبل از بحران آب باید زنگ خطر مدیریت آن را به صدا درآوریم.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی تصریح کرد: حدود 13 هزار و 500 هکتار اراضی باغی در استان وجود دارد که مشمول چاه‌های فرم یک هستند و براساس مستندات موجود مقدار آبی که به آنها اختصاص یافته کافی نیست و همین موضوع مشکلاتی را برای باغداران استان ایجاد کرده است. سا‌ل‌های گذشته اجازه برداشت آب شرب آن هم چند ماه در سال داده می‌شد که این موضوع انطباق چندانی با قانون نداشت.

این مقام قضایی استان خاطرنشان کرد: مقررات این حوزه اجازه می‌دهد که در شرایط حساس و بحرانی، میزان برداشت آب از چاه های مجاز به حد مشخصی تعیین شود که استان قزوین به خصوص دشت حاصلخیز قزوین نیازمند مدیریت سریع و ساماندهی در این خصوص است.

رییس کل دادگستری قزوین گفت: با تصمیمی که نمایندگان قوای سه‌گانه در استان اتخاذ کردند، مقرر شد از مجموع چاه‌های دارای پروانه استان به میزان 10 درصد صرفه‌جویی صورت گیرد که این مقدار حدود 86 میلیون متر مکعب در مجموع خواهد شد.

وی افزود:در همین راستا کارگروهی برای نظارت تشکیل خواهد شد و این آبها برای استفاده در اراضی باغی در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی تاکید کرد: این شیوه مدیریت آب برای یک‌دوره 6 ماهه اجرایی خواهد شد و این موضوع قبلا در جلسه شورای تامین استان و نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی مصوب شده بود.

وی با بیان اینکه چاه‌های غیرمجاز در استان مهر و موم شده، افزود: برخی چاه‌های فرم پنج یا غیر مجاز اسنادی را ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد چاه‌های آنها قبل از سال 85 حفر شده که این موضوع در جلسه بعدی این شورا بررسی خواهد شد تا جلوی تضییع حقوق مردم گرفته شود.

رییس کل دادگستری استان قزوین خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم هیچ باغی در استان خشک نشود اما سازمان جهاد کشاورزی باید مدیریت دقیقی نسبت به این موضوع داشته باشد که با توجه به شرایط آبی استان مانع گسترش باغ ها در استان شود.

وی گفت: از این دستگاه انتظار می‌رود همچنین بر نوع کشت در اراضی زراعی نظارت داشته و از کشت محصولاتی که نیاز به آب فراوان دارد، جلوگیری کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.