عباس معمار نژاد شامگاه سه شنبه در نشست هم اندیشی فعالان بخش اقتصادی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس که با حضور وزیر اموراقتصادی و دارایی برگزار شد افزود: بانک ها با حدود هزار شعبه با ۹ هزار پرسنل در استان فارس فعالیت می کنند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک ها مرغ عزا و عروسی هستند و همه جا مورد توجه قرار می‌گیرند ، واقعیت این است که هیچ کسب و کاری را نمی توانیم پیدا کنیم که بدون کمک بانک ها توانسته باشد ادامه فعالیت دهد.
معمارنژاد افزود: منابع قابل استفاده بانک ها در استان ۵۵ هزار میلیارد تومان است، از این مقدار ۴۵ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۸۳ درصد به عنوان مصارف تخصیص داده شده است.
وی ادامه داد: البته اگر بانک های خصوصی نیز اضافه کنیم این عدد به حدود ۵۰ درصد نسبت تسهیلات و مصارف به سپرده ها است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با دستور وزیر اقتصاد در اولین جلسه شورای پول و اعتبار سعی خواهیم کرد حقی را برای بانک های خصوصی بگذاریم.
معمارنژاد افزود: اعتقاد بر این است که باید بین سهم هر بخش اقتصادی بر ارزش افزوده و سهم آن بخش در استفاده از تسهیلات تناسب داشته باشد.
وی ادامه داد: اعتقاد داریم اگر سهم بخش صنعت ۲۲ درصد است امروز سهم آن از تسهیلات ۳۰ درصد است یعنی بیشتر می گیرد.
معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: اگر بخش خدمات و بازرگانی سهمش در اشتغال و ارزش افزوده ۵۰ درصد است سهمش در تسهیلات حدود ۴۸‌درصد است.
معمارنژاد اظهارکرد: در استان فارس سهم بخش کشاورزی ۱۷ درصد است که ۱۴ درصد از تسهیلات استفاده کرده است؛ سهم بخش صنعت ۱۳.۵ درصد است که ۱۱ درصد از تسهیلات استفاده کرده است.
وی ادامه داد: همچنین استان فارس در سهم بخش مسکن حدود ۱۲.۵ درصد است اما ۲۸ درصد از تسهیلات استفاده کرده است.
وی یادآور شد: در بخش بازرگانی نیز سهم استان فارس ۵ و در استفاده از تسهیلات ۵.۵ درصد است. در بخش خدمات سهم استان ۵۱.۵ درصد است اما سهم ان از تسهیلات ۴۱ درصد است.
معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی در ادامه گفت: بخشنامه بانک مرکزی و شورای هماهنگی امور بانکهای استان فارس، بانک ها را موظف کرده است که نسخه ای از قرارداد را در اختیار مشتری قرار دهند اگر بانکی این کاری نمی‌کند تخلف می کند.
معمارنژاد همچنین در ادامه افزود: سهم بیمه زندگی در ایران نسبت به دنیا ۱۴ درصد است، یکی از گرفتاری بازنشستگان این است که از یکجا حقوق بازنشستگی می گیرند در صورتی که افراد می توانند با پرداخت بیمه عمر و زندگی از چند جا در زمان بازنشستگی حقوق دریافت کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.