رئیس خانه صمت فارس گفت: اتفاقى در مبادلات و انتقال کالا از ایران و استان فارس به کشور عراق انجام نشده است.

سهراب شرفی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: کمبود ارز و کاهش ارزش پول اجازه رشد به تولید و صنعت را در کشور نمى دهد، این در حالى است که قیمت تمام شده محصولات در ایران به حدى است که اگر ارز مورد نظر فراهم نشود، توان رقابت در بازارهاى خارجى را از ما سلب مى کند.

وى بیان کرد: درآمد و سرانه مردم در سال هاى گذشته به شدت قدرت خرید آنها را کاهش داده است، بطورى که تمام این مشکلات در نهایت باعث کاهش رونق در تولید مى‌شود.

رئیس خانه صمت استان با بیان اینکه بخشنامه هایی که پیوسته صادر مى‌شود باعث شده که روز به روز بازارهاى جهانى را از دست بدهیم، ادامه داد: ممنوع کردن واردات کالاهاى ایرانى توسط کشورهایى مانند اقلیم کردستان و عراق در روزهاى گذشته، بیانگر این است که در آینده اى نه چندان دور شاهد یک رکود شدید در کشور هستیم.

شرفى با اشاره به اینکه در کشور مشکل تولید نداریم، خاطر نشان کرد: با این وجود، بسته بودن بازارهاى جهانى براى ما مشکلاتى را براى تولید کنندگان و صنعتگران بعد از تولید ایجاد مى‌کند.

شرفى با اشاره به اینکه زمینه تولید در کشور کاملا فراهم است، افزود: عواملى مانند پیش فروش نکردن محصولات به دیگر کشورها و عدم دریافت بیانیه از سایر کشورها، صنایع ما را به شدت زمین گیر کرده است.

رئیس خانه صمت استان فارس گفت: گران بودن قیمت تمام شده محصولات مشکلاتى را براى ما ایجاد کرده است.

عدم توانایى نیازهاى جامعه در تمام حوزه ها از دیگر مشکلاتى است که شرفى در بخش صنعت از آن یاد کرد و گفت:  در حال حاضر مردم از کالاهاى خارجى که به صورت قاچاق وارد کشور مى شود استقبال مى کنند.

شرفى با اشاره به اینکه چشم بخش تولید از گذشته تاکنون همواره به دست دولت است،افزود: فعالان تولید و صنعت به دلیل مشکلات این حوزه و عدم توانایى در ایجاد و مولد ثروت، در انتظار ثروت باد آورده نفتى هستند.

وى با اشاره به اینکه کاهش و افزایش نرخ دلار در روز تاثیرات زیادى را بر روى تولید دارد، ادامه داد: وابستگى شدید تولید به نفت باعث شده که لایه هاى زیرین را هم در بر گیرد بطورى که در شرایط فعلى تولید مستقل در کشور، به شدت کم است.

به گفته شرفى، وابسته بودن تولید به عواملى مانند نفت و ... باعث مى شود که با تکانه هاى سیاسى در کشور متضرر شویم.

وی خاطر نشان کرد: واردات محصولى مانند بستنى از فارس و شیراز به کشور عراق آزاد نیست.

رییس خانه صمت فارس با بیان اینکه واردات کالاهایى مانند سیمان استان فارس به کشور اقلیم کردستان آزاد نیست، ادامه داد: در حال حاضر تنها زمینه ارتباط سیاسى با کشور عراق فراهم شده است نه اقتصادى.

شرفى با بیان اینکه ارتباط اقتصادى کشور ایران با دیگر کشورهاى دنیا روند کاهشى دارد بیان کرد: این در حالى است که در حال اخراج از بازار هاى کشورهاى منطقه هستیم.

رئیس خانه صمت تصریح کرد: عواملى مانند تحریم ها، گران بودن حمل و نقل و بى کیفیت بودن کالاها، اجازه رقابت محصولات و تولید با کشورهایى مانند ترکیه، کره و چین را از ما سلب کرده است.

وى اعتقاد دارد که تولید ما در سال‌هاى گذشته به دلیل دل بستن به داخل کشور هیچ تلاشى را در جهت به دست آوردن بازارهاى جهانى انجام نداده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.