غربالگری سرطان روده با کیت نانویی

در سال جاری وزارت بهداشت برای غربالگری سرطان روده ۳ میلیون نفر اقدام کرد که یک میلیون نفر آنها با کیت‌های نانویی تولید داخل غربالگری شدند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، تولیدکننده انواع مختلف کیت‌های تشخیص طبی است که کیت تشخیص سرطان روده، کیت تشخیص بارداری، کیت تشخیص هورمون زنانه LH، کیت تشخیص نشانگر تروپونین قلبی(cTnI) برای تشخیص بروز سکته قلبی و همچنین نانوذرات طلا از جمله محصولات نانویی این شرکت است.

ایسنا نوشت؛ حامد باقری، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: دو نوع کیت برای تشخیص سرطان روده داریم؛ کیت نسل قدیم که در ایران وارداتی است و کیت نسل جدید و هر دو کیت نانویی هستند، از کیت نسل قدیم در حال حاضر یک میلیون کیت در سال تولید داریم که برای غربالگری در خانه‌های بهداشت استفاده می‌شود.

باقری اظهار کرد: وزارت بهداشت اقدام به ارزیابی ۳ میلیون نفر برای غربالگری سرطان روده کرده که یک سوم از این افراد با کیت نانویی این شرکت غربالگری شده‌اند. کیت جدید نیز در مرحله کارآزمایی بالینی است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان یادآور شد: در بیمارستان‌های طالقانی و شریعتی روی ۴۰۰ بیمار این کیت‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است. پس از عبور از این مرحله و تایید محصول، به دنبال صادرات این کیت‌های نسل جدید هستیم.

این دانش‌آموخته دکتری رشته بیوتکنولوژی پزشکی از دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: برای تولید کیت‌های تشخیصی از نانوذرات طلا استفاده می‌کنیم که این نانوذرات با ابعاد ۲۰ تا ۴۰ را خودمان تولید می‌کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: سرطان روده سومین سرطان شایع در بین انواع سرطان‌ها و دومین علت مرگ ومیر ناشی از سرطان است، یکی از فاکتورهایی که شانس درمان را افزایش می‌دهد، تشخیص زودهنگام سرطان است. افراد بالای ۵۰ سال هر سال یک بار باید برای سرطان روده غربالگری شوند. برای این تعداد نمی‌توان از کولونوسکوپی استفاده کرد. کولونوسکوپی یک روش تهاجمی است و باید از روش‌های ارزان، سریع و کم‌تهاجمی استفاده کرد. در این فناوری، با یک نمونه‌گیری ساده از مدفوع می‌توان فهمید که فرد به سرطان روده مبتلا هست یا خیر و در صورت مثبت بودن جواب کیت تشخیصی، فرد برای کولونوسکوپی معرفی شود. به‌زودی بیمه‌ها برای استفاده از این کیت‌ها پیش از انجام کولونوسکوپی الزاماتی را خواهند داشت.

به نقل از ستاد نانو، باقری گفت: برای تشخیص سکته قلبی نیز کیت تشخیصی داریم، معمولا زمانی که فرد با نشانه‌های بالینی وارد اورژانس می‌شود، آزمایش خون گرفته می‌شود که نیاز به دو ساعت زمان برای پاسخ‌دهی است. کیت تشخیص سکته قلبی ما در مدت زمان ۱۰ دقیقه نتیجه را مشخص می‌کند.

وی گفت: سال ۱۴۰۰ که کار را شروع کردیم سه نفر بودیم، در سال ۱۴۰۱ به ۱۵ نفر رسیدیم و امسال نیز نیروی انسانی ما ۲۰ نفر است. با این تعداد، ۱۰ درصد از بازار کیت تشخیص سرطان روده را در اختیار داریم.

 

دیدگاه تان را بنویسید