آغاز سفر اروپایی تلسکوپ فضایی

اسپیس تلسکوپ فضایی جدیدی را همراه موشک خود را به فضا برد. تلسکوپ آژانس فضایی اروپا به نام «اقلیدس»(Euclid) همراه یک موشک فالکون۹ از مقر فضایی کیپ کاناورال آمریکا پرتاب شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از اسپیس، ۸ دقیقه پس از پرتاب بوستر نخست موشک روی پهپاد کشتی نزدیک اقیانوس آتلانتیک فرود آمد. جوزف آشباخر مدیر عامل آژانس فضایی اروپا در یک وب کست زنده پس از پرتاب موشک گفت: ما یک ماموریت داریم و برای آن بسیار هیجان زده هستیم زیرا می دانیم تلسکوپ در مسیر به سمت نقطه لاگرانژ۲ در حال حرکت است.

تلسکوپ فضایی اقلیدس که برای جستجوی ماده و انرژی تاریک به فضا ارسال شده، ۴۱ دقیقه پس از پرتاب از موشک جدا شد و اکنون به سمت نقطه لاگرانژ۲ در حرکت است که حدود ۱.۵ میلیون کیلومتر از سیاره خاکی فاصله دارد و در سمت مخالف خورشید قرار گرفته است.

تلسکوپ فضایی اروپا سفر خود را آغاز کرد

نقاط لاگرانژ اصولا مدارهای ثابتی هستند که ماهواره های با قرار گرفتن در آنها حداقل سوخت را مصرف می کنند. مقصد اقلیدس نیز یکی از این نقاط مشهور است. به عنوان مثال تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا نیز در نقطه لاگرانژ۲ مدار می زند.

محققان معتقدند ماده و انرژی تاریک بخش اعظم جهان را تشکیل می دهند اما ما نمی توانیم آنها را در طول موج نورها ببینیم. بلکه محققان جهان تاریک را با استفاده از تاثیر آنها بر اشیای دیگر ردیابی می کنند.

ساخت تلسکوپ فضایی اقلیدس با هزینه ۱.۴ میلیارد یورو حدود ۲ دهه طول کشیده است. کمیته برنامه علیم آژانس فضایی اروپا اقلیدس را در سال ۲۰۱۱ میلادی انتخاب و به طور رسمی این برنامه را در سال ۲۰۱۲ میلادی اجرا کرد. کنسرسیوم بزرگتر امروزی اقلیدس شامل بیش از ۲ هزار محقق از اروپا، آمریکا، کانادا و ژاپن است که در بخش ابزارها و تحلیل فعالیت می کنند.

دیدگاه تان را بنویسید